BioShock: The Collection teszt (Xbox One)

Újra a víz alatt

2007-ben a BioShock túlzás nélkül forradalmat jelentett a videojátékok világában. Amikor először elhangzottak Andrew Ryan szavai, és megpillantottuk Rapture teljesen valószínűtlen, víz alatti városát, akkor a képernyő elé lettünk szegezve, és olyan kaland vette kezdetét, ami a mai napig érezteti hatását. A játék olyan produkcióknak szolgált stílusmintaként, mint a legutóbbi Thief, a Dishonored vagy a We Happy Few, játékmenete és történetmesélési technikái játékok egy egész generációját alapozta meg.

Ha már úgyis a „remasterek”, újra kiadások korát éljük, akkor valahol logikus, hogy a BioShock sorozat is újra megjelent, de a fejlesztők szerencsére kaptak elég időt arra, hogy tisztességes legyen a végeredmény, ne csak egy gyors pénzlehúzás a játékosokról. A gyűjtemény tartalmazza mindhárom játékot (BioShock, BioShock 2 és BioShock: Infinite), a hozzájuk kiadott összes egyjátékos DLC-t, feljavították a grafikát, és mindez most már konzolokon is 1080p felbontásban, 60 fps képfrissítéssel fut. A csomag ennek ellenére nem tökéletes.

BioShock Collection Xbox One

Az első BioShock játék immár kilenc éves, de döbbenetes, hogy mennyire jól öregedett. Főhősünk, aki egyszerűen csak Jack néven fut, egy repülőgép-szerencsétlenség után az óceánban találja magát, egy világítótorony közelében. Legnagyobb megdöbbenésére innen csak lefelé vezet az út, mármint szó szerint: egy mini tengeralattjáróval ereszkedik le Rapture titkos városába, ahol szörnyű dolgok történtek. A kaland meghatározó volt mindenki számára, aki játszott vele, és köszönhetően a felújításnak, még ma is simán megállja a helyét a modern FPS-ek között.

A játék nagyfelbontású, új textúrákat kapott, új speciális effekteket, és néhány helyen a bevilágításon is változtattak a renovációt végző Blind Squirrel Games munkatársai. A változás nem drasztikus, de pont annyit javít a látványon, hogy az még mai szemmel is szépnek hasson. Persze, látszik azért, hogy ez egy régi játék, de a képminőség, illetve az eredeti hangulat és dizájn annyira erős, hogy még ennyi idő után is rá lehet csodálkozni. A felbontás fix, a képfrissítés pedig csak a legnagyobb harcok közben esik 60 fps alá, de nem olyan mértékben, hogy észrevehető legyen. Összességében ez egy rendkívül erős, jó minőségű felújítás, mérce lehetne mindenki más számára is.

BioShock Collection Xbox One

A BioShock 2 mindig is a széria fekete báránya volt. A játék, ami beleesett a folytatások szinte elkerülhetetlen csapdájába, hiszen önmagában egy nagyon jó játék, de mivel a helyszín és a játékmenet többé-kevésbé ugyanaz, sosem üthetett akkorát, mint az eredeti. Még akkor sem, ha a cselekményt jelentősen megcsavarták, ebben a részben ugyanis mi egy Big Daddy-t alakítunk. Új ellenségként feltűnik a Big Sister, a történet pedig Rapture eddig nem látott részein játszódik – kimehetünk például a tengerfenékre is.

Újra a felhők felett

A második rész hasonló módon lett felújítva, mint az első, de érezhetően nem akkora műgonddal. A technikai paraméterek változatlanok, de több helyen láthatunk gyengébben kidolgozott, elnagyolt textúrákat, illetve főleg a nyitottabb tengerfenéken gyenge, idejétmúlt effekteket. Ironikus módon a BioShock 2 így továbbra is az első rész árnyékában kénytelen létezni – a folytatás, ami nem lehetett olyan jó, mint elődje.

BioShock Collection Xbox One

Ken Levine és az Irrational Games 2013-as mesterműve, a BioShock: Infinite is kissé furcsán lett „felújítva”, ebben az esetben az idézőjel sem véletlen. Az történt ugyanis, hogy a konzolosok gyakorlatilag a PC verziót kapták meg, ami az eredeti változatoknál jobban néz ki (sőt mi több, gyönyörű), de nélkülöz bármiféle extrát, és a menüképernyők, valamint a HUD is nagyon furcsán mutat a tévé képernyőjén az apró feliratokkal és ikonokkal. Erre azért odafigyelhettek volna, kicsit tényleg olyan, mintha valami nem odaillő verzióval játszanánk konzolon. Ettől függetlenül az Infinite elképesztően szép játék a mai napig, ellenben itt tapasztalhatók a legdurvább teljesítménybeli problémák is: képtörés, tizedmásodperces akadások és csúnya beszaggatások, még ha csak néhány pillanat erejéig is. Technikai szakértők az Unreal Engine kiforratlanságát okolják ezekért, én azért remélem, sikerül egy frissítéssel kiküszöbölni ezeket a szépséghibákat.

Bár a három játék, és a hozzájuk csapott összes DLC nagyon jól mutat, a csomagra mégsem lehet azt mondani, hogy teljes vagy tökéletes lenne. A BioShock 2-ből például kimaradt a multiplayer mód, amit lehetett szeretni vagy nem szeretni, de mégiscsak része volt az eredetinek. A kisebb technikai zűrök mellett pedig nagyobb hiányosság, hogy az extrák elosztása is kiegyensúlyozatlan. Pontosabban csak az első rész kapott jelentős extrákat (komplett dokumentumfilm a játék készítéséről, interaktív 3D-s múzeum a kivágott karakter modellekkel), a másik két játékról semmi nincs, még kisfilmek vagy trailerek sem. Pedig szívesen megnéznénk, hogyan készült az Infinite, és jó lett volna hosszabban belesni a sorozat kulisszái mögé.

BioShock Collection Xbox One

A BioShock: The Collection egyértelműen a jobb „remasterek” és gyűjtemények közé való. Egy játék áráért három örök érvényű klasszikus kapunk olyan minőségben, aminél aligha lesz jobb, a kisebb technikai gondok pedig egyrészt nem súlyosan zavaróak, másrészt frissítésekkel még javíthatnak rajta. Érezhető, hogy erre tényleg rászánták az időt, jobban néznek ki és jobban futnak a játékok, mint valaha. Az viszont mindenképp kár, hogy nincs még több extra, és hogy a „gyűjtemény” tulajdonképpen csak a három játékot jelenti külön-külön a merevlemezen, nem sikerült őket egy egységes csomagba összefogni. Ettől függetlenül, aki ismeri és szereti ezt a sorozatot, annak feltétlenül ajánlott vétel, aki pedig még csak most ismerkedne vele, ennél jobb lehetősége még sosem volt rá.

Pro:

  • Három játék és az összes DLC egy áráért;
  • Tűéles kép, tükörsima képfrissítés;
  • A felújított grafika remekül mutat;
  • BioShock extrák.

Kontra:

  • A felújítás mértéke játékonként változó;
  • Technikai gondok az Infinite-nél;
  • Valódi extrákat csak az első rész kapott.

80

dreampage

Azóta történt

Előzmények