Low Budget Games - Bejeweled

A stílus már réges-rég létezik, azonban a Computerek fejlődésével külön kategória alakult ki, az általában egyszerű grafikájú, de annál élvezetesebb alapkoncepcióval rendelkező játékokból. Régi Low Budget-ként említhetjük a Tetrist, a The Incredible Machine-t, vagy akár az Aknakeresőt is, ha nem a Microsoft adja ingyen az Operációs rendszeréhez.

Mostani sorozatom első tagja a Bejeweled 2 Deluxe. Biztos sokan ismeritek a nevet, ha máshonnan nem, az Interneten fellelhető rengeteg variánsáról. Azonban én mégis erről szeretnék most írni nektek, mert ez sikerült a legjobban véleményem szerint. A játék, egy 8X8 –as táblán játszódik, melyen 64 darab drágakő helyezkedik el, más-más formában és színben. Az egerünk segítségével ezeket kell úgy egymás mellé csúsztatni, hogy legalább három azonos színű és formájú drágakő kerüljön egymás mellé. Ha egymás mellé kerülnek, akkor eltűnnek a a tábláról, és a helyükbe csúsznak a fölöttük lévő drágakövek, egészen addig, amíg újra be nem telik a tábla drágakövekkel. A drágaköveket csak függőlegesen, vagy vízszintesen mozgathatjuk, átlós megoldásokra nincs lehetőségünk, és az átlósan egymás mellett lévő drágakövek sem tűnnek el. Az alapkoncepción túl még további kiegészítő szabályok teszik még élvezetesebbé a játékot!

Az első, hogy lehet kombózni a játékban, amolyan lavinaszerűen láncreakciót indíthatunk el, ha az eltüntetett gyémántok után egymás mellé/alá rendeződő gyémántok is 3-as, 4-es, vagy 5-ös láncot alkotva eltűnnek. De menjünk szép sorjában! A 4-es lánckor az eltűnő gyémántok egyik helyén keletkezik egy csillogó drágakő, ami ha újra láncot alkot másik gyémántokkal, akkor a körülötte lévő 8 gyémántot felrobbantja, magával együtt, ezzel helyet csinálva újabb sok gyémántnak. Ha 5 gyémántot sikerül egy láncba fűznünk, akkor pedig a középső gyémánt helyén keletkezik egy Hipergyémánt. Ez egy olyan Jolly Joker kocka, melyet érdemes tartogatni azokra a pillanatokra, amikor a 64-es táblán elfogy a kombinálható gyémántok száma. Ekkor egy tetszőleges gyémánttal párosíthatjuk a Jolly-t a közvetlen szomszédságából, és ezután az összes azonos színű gyémánt likvidálódik a tábláról.

A játék monotóniáját feloldandóan az eltüntetett gyémántokért pontokat kapunk, melyek bizonyos limit elérése után átváltják a tábla mögötti hátteret. Ilyenkor egy féregjárat húzza magába a táblát, és pár pillanat múlva már egy új bolygó felszínén folytathatjuk táblajátékunkat. Kezdő játékosok még akár ezen is órákig elszórakozhatnak, észre sem véve, hogy bolygóról bolygóra, egyre ügyesebben játsszák a játékot. A klasszikus játéknak akkor szakad vége, ha elfogy az összes kombinációs lehetőség a táblán. Nekem 287.000 pont a rekordom, amivel a játékban egy titkos módot is Unlockoltam 175.000 pont elérésénél, ez a Twilight. Nem, nincs köze a népszerű tinifilmhez, de ne is szaladjunk ennyire előre, nézzük sorban a többi játékmódot is! A következő játékmód, az Endless mely a nevéből is következtethetően, egy végtelenített afféle, gyakorlójáték. Itt a gép mindig biztosít a táblán egy újabb kombinációt, tehát a játéknak nem ér vége, csak kilépni tudunk belőle, ha már meguntuk a végnélküli gyémántaprítást. Számomra ez a mód nem volt túl élvezetes, hamar át is tértem másikra. A harmadik az Action mód. Itt szintén ugyanazon a táblán pakolgathatjuk a gyémántokat, viszont a pontunk folyamatosan csökken, időről időre, és csak akkor kompenzálhatjuk, ha folyamatosan egyre gyorsabban és eredményesebben kombináljuk a gyémántokat!

Ez egy nagyon élvezetes, de ugyanakkor 6-7 pálya után már frusztráló játék, így ezt csak azoknak ajánlom, akik az aktív kikapcsolódást keresik, anélkül, hogy sokáig elidőznének egy-egy nagyobb kombináció összerakásán. A negyedik mód a legrafináltabb. Ez a Puzzle! A neve is mutatja, hogy ez egy kirakós verziója az alapjátéknak. A készítők itt kiélték kreatív perverziójukat, és 16 galaxisnyi feladványon keresztülküzdve magunkat eljuthatunk végül a földig! Galaxisonként 5 feladvány van, de ebből a készítők nagylelkűen engedtek, és elég ha csak 4-et teljesítünk egy galaxisugráshoz. Leírni nagyon nem lehet, de a kezdeti könnyű kombinációk után, akár több órán keresztül tartó fejtőrök is megizzasztják majd, a kitartó játékost.

Az utolsó, ámbár a bemutató elején említett játékmód, a Twilight vagy Alkonyat, ki hogy akarja említeni. Ez tulajdonképpen a Klasszikus játékmód, annyi csavarral, hogy nem csak felülről esnek be új gyémántok ha játszunk, hanem alulról is. Ez kirakásonként változik. A játék tehát egy szórakoztató kikapcsolódás, és igen széles palettát céloz meg a felhasználók körében az 5 féle játékmóddal. Mindenki megtalálja a kedvencét, az otthon unatkozó anyukától kezdve, a lazítani akaró programozón át, egészen a suliban infó órán szörfözgető és sutyiban játszó Facebook Freak tinédzserig bezárólag. Akinek megtetszett, az a PopCap Games oldalán szétnézhet még a neten, mert a készítők folyamatosan próbálják javítani újabb ötletekkel az alapkoncepciót!

Előzmények