The Incredible Adventures of Van Helsing III bemutató

A szörnyvadász és a kísértet kalandja véget ér

Magyar fejlesztők által készített játékról írni mindig különleges élmény, így nagy örömmel töltött el az a megtiszteltetés, hogy én készíthetem el a The Incredible Adventures of Van Helsing befejező epizódjának bemutatóját. Az előző két részről korábban már szinte mindent leírtam az akkor készített tesztekben, így ezúttal nem térnék ki ismét mindenre, pusztán csak az újdonságokat szeretném bemutatni. Szerencsére még így is akad jó pár dolog, amiről írhatok, hiszen a Neocore Games sok újítást vezetett be a zárófejezetben. Tették mindezt úgy, hogy közben a program kezelhetősége és hangulata mit sem változott, így akiknek tetszett az előző két epizód, nyugodt szívvel megvehetik a Van Helsing III-at is, csalódni semmiképp nem fognak benne. A játékot 11 euróért lehet megvásárolni a Steam áruházban.

A játék gépigénye semmit sem változott az első rész óta: egy 2 GHz körüli órajelen üzemelő kétmagos processzorral, 1 GB memóriával, valamint egy nVidia 8800 GT, AMD Radeon HD 3850 vagy Intel HD 4000 grafikuskártyával felszerelt gépen már elindul a játék. Az ajánlott kategória egy négymagos CPU, 2 GB RAM és nVidia 275 GTX vagy AMD HD 5770, amivel már nagy felbontásban és részletesség mellett is élvezhetően fut a program.

Ami a sztorit illeti, a The Incredible Adventures of Van Helsing III története ott folytatódik, ahol a második rész végén abbamaradt. A játék egy rövid, de velős összefoglalóval kezdődik, melyben tömören elmesélik, mi történt az előző két epizódban. Így tehát azok is megértik majd a sztorit, akik nem játszottak az előzményekkel

Miután a Neocore Games csapata teljesen átalakította az eddigi kasztokat, így sajnos a korábbi mentésünket nem importálhatjuk, új karaktert kell létrehoznunk. Viszont cserébe kétszer annyi lehetőség közül választhatunk: három helyett hatféle, szinte teljesen új típusú hőst alkothatunk. Elsőként lássuk ezek bemutatóját:


[+]

Védelmező: Egy valódi tank típusú karakter, aki nehéz páncélba öltözve, hatalmas karddal és pajzzsal felszerelkezve rohan a csata közepébe. Erős, masszív közelharcos, aki kezdők számára lehet ideális választás.

Fejvadász: A távolsági fegyverek használatára szakosodott karakter, aki westernhős mintájára, kalapot és köpenyt viselve, pisztolyokkal és puskákkal lövöldözi le ellenfeleit. Ő ismerős lehet a korábbi epizódokból, szinte teljesen megegyeznek képességei az akkori Pisztolyhős karakterrel.

Elementarista: Ahogy neve is mutatja, ez a karakter az elementáris mágia szakértője, aki tűzzel, fagyasztással és hasonló képességekkel felfegyverkezve irtja ki ellenfeleit. Közelharcban meglehetősen védtelen, ám ezt táncszerű mozgásával némiképp ellensúlyozza.

Umbralista: Leginkább a szerepjátékokból ismert tolvaj kaszthoz hasonlítható karakter, aki ikertőrökkel harcol. Taktikája, hogy árnyékban lapul, hirtelen lecsap és gyorsan eltűnik. Képes láthatatlanná válni, ami meglepetésszerű támadásra ad esélyt, néha több célponttal is végezhet, mire észreveszik jelenlétét.

Flogisztonita: A flogiszton nevű gyúlékony anyag specialistája, aki mechanikus páncélban, kis hatótávú lőfegyverekkel és aknákkal küzd. Valódi egyszemélyes hadsereg, aki lángszórójával szörnyek egész hadait képes ropogósra sütni, mechanikus páncélja pedig sok sebzést képes elnyelni.

Konstruktőr: Igazi ezermester, aki tisztes távolban marad ellenfeleitől, a harcban saját fejlesztésű kütyüire támaszkodva. Számtalan mechanikus teremtményt képes összeeszkábálni, amik harcolnak helyette, de egyedileg módosított fegyverplatformja segítségével ő maga is beszállhat lövöldözni.


[+]

Természetesen ezen kasztok mindegyike ismét rendelkezik testreszabási lehetőséggel: egyedi képzettségekkel, aurákkal és passzív tulajdonságokkal. Sajnos a szinthatár 60-ról 30-ra csökkent, így a korábban ismert képességek közül jó párnak búcsút inthetünk. Ezt ellensúlyozza a hat kaszt, melyeknek köszönhetően legalább kétszeri végigjátszásra mindenképp alkalmas a Van Helsing III, ennek ellenére sokan hiányolni fogják a megszokott képességeket. Most pedig térjünk rá az egyéb változások bemutatására.

Ugyanaz, mégis valahogy más

Ahogy azt már a bevezetőben említettem, a Neocore Games csapata úgy változtatta meg a játék bizonyos részeit, hogy a játékmenet szinte ugyanaz maradt. Viszont történt pár újítás, aminek köszönhetően egy kicsit taktikusabban, megfontoltabban kell harcolnunk a The Incredible Adventures of Van Helsing III-ban. Az egyik legfeltűnőbb újdonság, hogy megváltozott a gyógyitalok használata: ezúttal már nem tudunk feltankolni élet- és varázserő-újratöltő főzetekkel, hogy utána nyakló nélkül igyuk őket csata közben.

Egyetlen palack áll rendelkezésre mindkettőből, ami ugyan soha nem fogy ki, ám újbóli használata időhöz kötött. Vagyis mostantól jobban meg kell fontolni, mikor hörpintjük fel a gyógyitalt, mert utána egy ideig nem lehet újra felhasználnunk azt. Ez pedig azt eredményezi, hogy kénytelenek leszünk addig más módszer segítségével regenerálódni.

Így elérték a készítők, hogy az addig nem sűrűn használt élet- és manatöltő skilleknek is megnőtt a jelentőségük. Viszont ez azt is magával hozta, hogy Katarinával sem kell többé italokat vetetni, a bevásárlólista kikerült a lehetőségek közül. Csak eladni tudjuk így felszereléseinket.


[+]

A Van Helsing trilógia legmulatságosabb szereplője Lady Katarina, aki természetesen a harmadik részben is elkíséri hősünket. Beszólásai nyomán már az első részben is rengeteget lehetett nevetni, amihez társulnak a filmekre és egyéb alkotásokra tett vicces utalások is (pl. a Trónok Harcára). És ha ez nem lenne elég, úgy sok küldetésben akadnak elemek, melyek során nekünk kell döntenünk bizonyos szituációkban, aminek következtében, ha az alany meghal, Katarina csipkelődő megjegyzést tesz képességeinket illetően.

Ha már szóba kerültek a küldetések: szerencsére ebben az epizódban is rengeteg feladatot kapunk, melyek ráadásul kellően részletesen ki is vannak dolgozva. Érdemes teljesíteni a mellékszálakat, hiszen nagyon megdobják az élvezeti faktort, ráadásul sok tárgyat és aranyat szerezhetünk így. A pályák nagyok és szépen kidolgozottak, érdemes körbenézni, sok rejtett dolgot találunk a helyszíneken. Ha végeztünk aktuális küldetésünkkel, visszatérhetünk főhadiszállásunkra, ahol csapatunk többi tagja, valamint a minijátékok irányítópultjai találhatók.


[+]

Háromféle minijáték van a Van Helsing III-ban, melyekre már emlékezhetünk a korábbi epizódokból is, így most nem megyek bele részletesen az ismertetésükbe. Egyik ezek közül kis házi kedvencünk, a Kiméra, akit elküldhetünk a Tintába vadászni, hogy onnan értékes cuccokat szerezzen nekünk. Persze közben ő maga is fejlődik, így egyre veszélyesebb helyekre tud elmenni, ahonnan a jutalom is bőségesebb lesz. Arra viszont figyelni kell, hogy esszenciákkal mindig etessük meg, mert legyengülten nem fog sikerrel járni.

A második minijátékban a különleges feladatok elvégzésére specializálódott csapatainkat küldhetjük ki, az élükre kinevezett kapitányok tulajdonságait szem előtt tartva, hogy azokat végrehajtsák. Egyes feladatok meghatározott stratégiát és csapatlétszámot igényelnek, melyekhez adott kapitány és kellő emberanyag jelenléte szükséges.

Magyarán mindegyik vezető bizonyos dolgokban jártas, úgy kell választani, hogy az elvégzendő küldetés sikeres megoldásához szükséges szakértelem jelen legyen, valamint kellő létszámú csapattal rendelkezzünk. Ha egy feladathoz nincs elég emberünk, pénzért képezhetünk ki, valamint felszerelésükön is javíthatunk, ami szintén hozzájárul a sikerhez.

Végül a harmadik minijáték során bázisunkat kell megvédenünk a hullámokban támadó ellenségekkel szemben. Ekkor csapdákat kell elhelyeznünk, lehetőleg úgy csoportosítva azokat, hogy minél jobban meggátolják az előrenyomulást. Ha jól taktikázunk, csak pár túlélő marad, akit le kell puffantanunk. A cél, hogy a bázisra ne jusson be ellenfél. Ha mégis, úgy ezekkel azt követően külön is meg kell majd küzdeni. Akinek tetszik ez a feladat, az különálló játékként, sokkal nagyobb és részletesebb formában is elérheti azt a Neocore Games által kiadott Deathtrap című alkotásban.

Játékélmény, tapasztalatok, értékelés

A Van Helsing III nem mérhető össze ugyan a Diablo III-mal, de ha figyelembe vesszük, miszerint a három rész együtt teszi ki a teljes játékot, úgy már elég tisztességes tartalomról beszélhetünk. Arról nem is szólva, hogy a Van Helsing trilógia együtt feleannyiba kerül, mint ez utóbbi kiegészítő nélkül. Aki megelégelte az egyjátékos mód kínálta lehetőségeket, az belevághat a multi küzdelmeibe is, melyben négyfős kooperatív módban, barátainkkal vállvetve is küzdhetünk a rémségekkel. Ezen felül van a Scenario mód, melyben különféle miniküldetéseket vállalhatunk el a már ismert helyszíneken.

Ezek között olyasmiket találunk, hogy például ölj meg egy bizonyos létszámú ellenséget adott idő alatt, vagy egy főellenfelet. Ezt színesíthetjük, ha nagyobb kockázatot vállalunk - nem tudunk regenerálódni -, ebben az esetben a sikeres küldetés után jóval nagyobb jutalomra számíthatunk. Van még nyolc fős PvP aréna, valamint egy Touchdown nevű kompetitív mód is, ahol a játékosok egymás ellen küzdhetnek.


[+]

Mielőtt rátérnék az értékelésre, sajnos meg kell említenem pár negatívumot is. Ami leginkább feltűnt végigjátszás alatt, azok a magyar fordítás hiányosságai voltak. Nagyon sok helyen maradt benne az angol szöveg, és még abban is, amit lefordítottak, gyakoriak a helyesírási hibák. Egy magyar cég által kiadott játéknál, melyet ráadásul magyar fejlesztők készítettek, nem szoktak ilyen mostohán bánni a honosítással, ráadásul az előző részeknél nem volt ilyen gond. Reméljük, hogy a fejlesztők kijavítják ezeket a hibákat, mert tényleg sokat ront az összképen, ha olyan ember próbál vele játszani, aki nem ért angolul.

A másik negatívum, hogy vannak bent maradt kezelőfelület-elemek, melyeknek többé már nincs valódi funkciójuk a folytatásban. (Például most már nincsenek italok, mégis szerepel a leírásban, miszerint Katarinánál a "Viselkedés" fülön lehet beállítani, mennyit vásároljon belőlük. Vagy a skilleknél is akad olyan, ami megnöveli az esési valószínűségüket.) Mintha szimplán lemásolták volna a második részt, és némileg átalakítva kiadták harmadikként. Őszintén remélem, hogy nem ez a helyzet, mert akkor simán megoldhatták volna azt is, hogy karaktereink megmaradjanak. Ezzel eljutottunk a harmadik negatívumhoz, vagyis hogy nem lehet áthozni az első két rész során létrehozott és fejlesztett karakterünket. Abból a szempontból érthető a döntés, miszerint teljesen átalakították a kasztokat és skilleket, viszont azt figyelembe véve, hogy az új lehetőségek mindössze töredékei az előzőeknek, ez nem volt okos húzás.


[+]

Kezdjük ott, hogy a szinthatárt megfelezték, Van Helsing maximum 30., míg csinos kísértet-kísérője mindössze 25. szintű lehet a játék legvégére. Ez azért is furcsa, mert Katarinának ugyanazok a képességek állnak rendelkezésre, melyeket eddig is használt. De mivel csak a 25. szintet érheti el a játékban, így nem tudja a legmagasabb fokozatú skilljeinek utolsó két ágát használni, melyekhez rendre 26. és 27. szintre lenne szükség.

Van Helsing esetében ugyan a kevés skillt némileg enyhítik a hozzájuk fejleszthető bónuszok, de akkor is sokkal jobban jártunk volna, ha maradnak ugyanazok a képességek és osztályok, kiegészítve magasabb szintű skillekkel.

Nekem személy szerint nagyon tetszett a The Incredible Adventures of Van Helsing első két része. Még a másodiknál is, ami többek szerint inkább egy nagyobb DLC-nek tűnt az előzőhöz képest, tartottam magam ahhoz, hogy jó úton haladnak a srácok. Az akkor bevezetett újítások sokat dobtak a játékon, viszont a mostani résznél már kénytelen vagyok azt írni, hogy mellélőttek a képességek megnyirbálásával. Persze ettől egyáltalán nem írhatom le azt, hogy rossz játék, mert például a Sacred 3-tól még így is mérföldekkel jobb lett. Viszont az előző két rész fényében ez a harmadik eléggé összecsapottnak és befejezetlennek tűnik.


[+]

Mindezek ellenére továbbra is azt mondom, hogy akinek tetszettek az előző részek, nyugodtan megveheti ezt is, hiszen a fejlesztők dolgoznak a problémák kiküszöbölésén. Nemrég jött ki az 1.0.2 verziószámot viselő javítás, melyben többek között a megszűnt italokkal kapcsolatos perkeket, képességeket és feliratokat immár eltávolították. Ráadásul az a 11 euró, amennyibe a program kerül, egyáltalán nem mondható soknak.

Ha egyetlen mondatban kellene összefoglalnom a lényeget, annyit írnék, hogy a The Incredible Adventures of Van Helsing III egy viszonylag jól sikerült alkotás lett. Ha szerettek felfedezni, bejárni a területeket, a mellékes feladatokat megoldani, akkor 50 órát simán ellehettek vele. Viszont aki csak a főküldetésre koncentrál, 10 óra alatt befejezheti a játékot. A grafika és maga a játékmotor nem sokat változott az előző részek óta, de még mindig szépnek mondható a látvány. A játék zenéi nagyon hangulatosra sikeredtek, szép muzikális élményt nyújt a játék. Effektek tekintetében sem lehet oka panaszra, viszont a fizikai modell valahogy nem adja vissza azokat az erőhatásokat, melyek a küzdelmek során fellépnek. Nem érezni a becsapódások erejét, úgy mennek át az ellenfeleken a lövedékek, mintha puha gyurmából lennének. Most pedig térjünk rá az értékelésre.

Pro:

  • Jó történet
  • Sok, részletesen kidolgozott mellékküldetés.
  • Humor (Különösen Van Helsing és Lady Katarina párbeszédei)
  • Kellően nagy és változatos pályák
  • Kedvező árszint

Kontra:

  • Hiányos és hibás magyar feliratozás
  • Nem lehet importálni az előző két részben létrehozott karaktereket
  • Lecsökkentett szinthatár, megnyirbált képességek
  • Sietve adták ki, sok bug maradt benne

Értékelés: 65

A The Incredible Adventures of Van Helsing III játékot PC-n teszteltük.

Vistaboy

Azóta történt

Előzmények