Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Még csak ismerkedem az arduino-val, pár dolgot már összeraktam különböző leírások alapján, viszont a magyar nyelvű anyag sajnos nagyon kevés.
    A programozáshoz kevésbé értek, egyszerűbb kódokon kiigazodom, az elektronika része kicsit jobban megy.
    15 évvel ezelőtt a TurboPascal-t próbálták a fejembe tuszkolni, de a külső adatok elérése fejezetig nem jutottunk el.

    Most egy csipes beléptető rendszeren dolgozom és a jelenlegi kód szerint magában a kódban kell megadnom az engedélyezett csipek értékeit.
    Ha csipet akarok hozzáadni, akkor bele kell nyúlnom a kódba és újraírni az arduino-t.

    Ezért arra gondoltam, hogy jó lenne, ha a csipek adatait nem a kódban hanem memórián tárolnám.
    A legjobb lenne a belső eeprom, sokszor úgysem lenne írva. Ha ez nem lehetséges, akkor egy SD kártya lenne a következő ötletem.
    Biztonsági okokból csak akkor lehetne hozzáadni csipet, ha nyomva tartok egy gombot.
    Így a kódba egyáltalán nem kerülne csip azonosító.

    A rendszer része lenne egy 2x16-os kijelző, egy RFID RC522 csip olvasó és egy Arduino Nano (nem eredeti). Meg még pár kiegészítő dolog magához az ajtónyitáshoz és a tápellátáshoz.
    Illetve valamilyen dallamcsengőt is kapna és a csengő funkcióját is ellátná.

    Jelenleg van egy kódom melyet a Magyar Arduino Labor YT videója alapján és más netes leírások alapján eszkábáltam össze. Az ajtónyitás már működik tesztkörnyezetben és a soros monitorra írogat is szépen.
    Van egy másik kódom az LCD kijelzőre, ezt még nem építettem bele az ajtónyitásba.
    A dallamcsengő részét még csak felületesen nézegettem.

    Tapasztalataim az Arduino-val:
    Eddig barkácsoltam hőmérséklet és páratartalom mérőt 2x16, 4x20 és OLED kijelzőre is, 10 darab szenzorost soros monitorra és kétféle érzékelőset a 4x20-as kijelzőre.
    Az értékek meglepően nagy skálán mozogtak.
    Nemrég összeraktam egy "alkohol" szonda jellegű elektronikát OLED kijelzővel. Nem igazán tetszett az eredmény. Mindig csak aktuális értéket mutatott. A legmagasabb eltárolásához és kiírásához már kevés a programozói tudásom.
    Azért írom, hogy barkácsoltam, mert különféle kódokból ollóztam össze és igazítottam a kapcsolásomhoz a saját kódom.
    Legelső projektem egy 2WD kocsi volt. Leírás nem érkezett a készlethez, a neten meg pont ilyenhez nem volt. Így 2 másik 2WD leírásából építettem meg és írtam meg a kódot a sajátomhoz. Majd a szenzoros változatot átalakítottam BT-s változattá.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #14478 üzenetére

    A Nano-nak 1 KB az EEPROM-ja.
    A csipek változóak.
    A programnak decimális számok kellenek, az olvasó viszont hexadecimális értékeket olvas ki.
    A program képes a hexadecimális értékeket átváltani decimálisra és kiírni a soros monitorra.
    Viszont míg a hexadecimális érték 4*2 karakter, addig decimálisban ez változó.
    Úgyhogy nem tudom, mennyire lenne elég az 1 KB-t.
    Kezdetben 3 csipet akarok felprogramozni, később még nagy esély van további kettőre.
    ESP32-vel egyelőre nem akarok foglalkozni. Az extra tanulnivalóval és utánanézéssel jár, de még ez sem megy úgy, ahogy jó lenne. Bár mondjuk az adatok fájlba való írása sem rossz, ha értékeket akarok tárolni. De ez a projekt odébb van.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Janos250 #14480 üzenetére

    Ez a külső EEPROM nem rossz ötlet.
    Jó lenne valami olvasnivaló, hogy egyáltalán hogyan történik ez a gyakorlatban.
    Akár belső EEPROM-ot használok, akár külsőt.
    Van valahol erről esetleg magyar nyelvű anyag, vagy be kell érjem az angollal?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #14518 üzenetére

    Köszi!
    Akkor az EEPROM-ba nagyon sok chip elfér, emiatt nem kell aggódnom.

    Akkor már csak az a kérdés, hogy lehetne ezt megfelelően leprogramozni.
    Az elképzelés:
    Fut egy alapprogram, mely a beléptetést vezérli. Ami kódokat most néztem, az alapján ez elég egyszerű, mert, ha nincs mit leolvasni, akkor a program mindig visszatér a leolvasáshoz. (Ez volt az egyszerű.)
    Ide be lehetne tenni egy olyat, ha lenyomok egy gombot és "nyomva tartom", akkor a program továbbfut a kódbeírás részére.
    Illetve, ha valaki megnyomná a csengőt, akkor a kód a dallamos részre ugorna.
    Ezek az ugrálások már nem annyira egyszerűek, de a 2WD autó kódjából talán ki tudom hámozni a nekem kellő sorokat.
    Chip felvitel:
    Szóval megnyomtam a gombot, a kijelzőn megjelenik a "Bevitel" felirat és várja a chip odatartását. Esetleg egy 10s visszaszámlálással, mert hiába nyomom folyamatosan a gombot, az úgyis csak akkor számít, mikor a kódban a lekérdezése sor hajtódik végre.
    Ha nem olvas be semmit, akkor 10s után visszatér az alap programhoz. Először azért gondoltam a gomb nyomva tartása opciót, mert akkor nincs szükség erre az időzítésre.
    Ha sikerül a beolvasás, akkor kiírja az UID-t, majd egy újabb leolvasást kér és a két eredményt összehasonlítja. Ha megegyezik, akkor beleírja az EEPROM-ba az értéket.
    Ami kérdéses számomra, hogy tudom megoldani a visszaszámlálást, miközben a chip-et is be kellene olvasni. És amikor olvasás történik, akkor a visszaszámlálás értelemszerűen leállna. Vagyis a processzornak egyszerre két feladatot kellene ellátnia.
    Majd a másik kérdés, hogyan tudom beleírni a kapott eredményt az EEPROM-ba úgy, hogy egy következő chip bevitele ne írja felül akkor sem, ha újraindulna a program (áramszünet, reset).
    Beléptetés:
    Az EEPROM tartalmát megfelelően ki kell olvasni és eltárolni. Ez lesz összehasonlítva a belépéshez használt chip adataival. Viszont, ha nő a chip-ek száma, akkor a tárolók számát is növelni kell.
    Úgy emlékszem erre is van valamilyen megoldás.
    A másik megoldás, hogy egy tárolót használok és minden beléptetésnél ebbe a tárolóba olvassa ki a tárolt értékeket addig, míg az egyikkel egyezés van és beléptet vagy a végére érve nem enged be. Értelemszerűen nem akarok 128 UID értéket kiolvasni, ha csak 1, 2, 3, stb. van eltárolva.
    Nem tudom, hogy időben ez mit számítana, gyanítom, hogy nem sokat pár chip esetén.

    És így visszaolvasva az írtakat eszembe jutott, hogy kellene egy törlési rész is. Mert, ha elhagynám a chip-et, akkor nem lenne jó, ha benne maradna a programban.
    Akkor viszont sorszámozni kell az UID-ket az EEPROM-ban, hogy törlésnél egyszerű legyen kiválasztani a megfelelőt és olvasásnál értelemszerűen az üreseket kihagyni, de ott nem megállni. Vagyis mégis csak végig kell olvasni az EEPROM-ot.
    Hacsak nem lehetne eltárolni az EEPROM egy részén, hogy mennyi chip van felvíve. Ez egy szám lenne. Bevitelnél nőne, törlésnél csökkenne az értéke egyel. És a program csak addig olvasná az EEPROM-ot, míg el nem éri ezt a bizonyos értéket.

    Így végigolvasva, hogy mit is szeretnék, nagyon szép, de sokkal egyszerűbbnek tűnik, hogy a kódban adom meg az engedélyezett chip-eket és, ha bővíteni kell, akkor bővítem a kódot és újraprogramozom az Arduino-t. Ha meg törölni kell, szintén ugyanez.
    Az UID leolvasásához meg:
    a) fenntartok egy külön erre a célra készült olvasót (nem valószínű),
    b) kiolvasom a meglévő chip-eim adatait és ezt eltárolom megfelelően, így később nem kell már a kiolvasással bajlódnom (új chip vásárlása esetén bukta a dolog, de jelenleg van vagy 10 darab),
    c) ha a chip nincs a programban, akkor kiírja az UID-t a kijelzőre. Azt fel tudom írni vagy lefényképezni és be tudom vinni gépen a kódba, majd a gépet az ajtóhoz vinni és felprogramozni helyben (ez a legesélyesebb tekintve, hogy nem számítok túl gyakori módosításra).

    Várom a javaslatokat, észrevételeket, ötleteket, hibákat a gondolatomban!

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #14559 üzenetére

    Köszi!
    Asszem nem hagytál ki semmit.
    1. Ezen át kell rágnom magam. De jó tudni, hogy van lehetőség.
    2. Gombnyomás vs. master kártya? A kártyát könnyen elkeverhetem. Bár az tény, hogy praktikusabb és kevesebb vesződséggel jár, mint a gomb. A gomb, ahogy az elektronika egy részével, a lakásban lesz. Csak a kártyaolvasó és a kijelző kerül lakáson kívülre. Esetleg 1-2 LED, más célt szolgáló gombok. Nem ettől a biztonsági réstől félek.
    3. 113 UID. Még mindig elég egy kisebb vállalkozásnak is, de nekem csak otthonra kell.
    3.4. A beírásra, kiolvasásra is tudsz valamilyen anyagot ajánlani?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz kesztió #14606 üzenetére

    Nem értek egy dolgot:
    A referenciahőmérő hitelesített darab? Csak, mert én nemrég vettem vagy 10 darab DHT22-est, illetve egy másik fajtát is. Páratartalmat akartam velük mérni. Hőfokokban is van némi eltérés közöttük, úgy, hogy egymás mellett vannak, páratartalomban meg elég nagy az eltérés, így egyelőre pihentetve vannak.
    Nemrég vettem egy Lidl-ős 3 külső hőmérős szettet. Egymás közvetlen közelében volt a főegység a 3 külsővel. Ezek közül kettő külső mérte pont ugyanazt a hőfokot, a többiek mást mértek. Páratartalomba itt is voltak eltérések.
    Nem tudom, mit higgyek.

    A villanyszerelőnek szerintem mindegy, hogy milyen kábelt húz a csatornába. Nem egy hálókábelt behúztam egyik munkahelyemen és villanyt mi nem is szereltünk. Da a csatornákat villanyszerelők rakták a falba.

    A mostani albiban padlófűtés van. A falon sima analóg termosztát. Egyes számok akkorák rajta, hogy a csíkok közötti résnél nagyobb helyet foglalnak el.
    Beállítom a 20-as szám 2-es számjegyének közepére, és most olyan 21-22 fok körül van a lakásban. De ez attól is függ, hogy épp melyik hőmérőt nézem. És, hogy hol van a hőmérő. Az ablakban pl. 19,5 fok, míg átellenben a falnál 21,9. És ezen egy atompontos termosztát sem segítene.
    A lényeg, hogy mi jól érezzük magunkat.
    A padlófűtést ellátó tárolóban 40-50 fok körüli a víz. Ha épp megy is az egyik helyiségben a fűtés, minimálisan érezni lábbal. Mindenhol járólap, így jellemzően papucs van rajtunk, de néha kíváncsiságból ráállok. Ahol vélhetőleg elmegy a cső, ott meleg. Mellette már nem túl jó állni.

    Nem kötözködni akarok, csak szeretném megérteni, hogy miért jó, ha tizedpontosan tudom mérni és állítani a hőmérsékletet.
    Hátha valamikor egyszer, egy saját ház építtetésénél szükségem lenne erre az információra.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz kesztió #14613 üzenetére

    Sajnálom, hogy a hozzászólásomból csak erre tudtál reagálni.

    DE! Legalább tudom, hogy a DHT22 mindig mér, míg az SHT35 szeret bedögleni :DD

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz kesztió #14617 üzenetére

    Köszi!
    Így már érthető.
    Viszont, ha csak a relatív hőmérséklet a lényeg, akkor értelmét veszti az alvó/wifi módos problémád és teljesen fölösleges a referenciahőmérő is.
    Hiszen érzés után mész és nem tényleges értékek után.
    Vagyis, ha az ESP folyamatosan megy és tartja a kapcsolatot a wifi routerrel, akkor talán még egy konstans melegedést is produkál, ami bár eltolja a szenzor által mért "szoba" hőmérsékletet, de ez ugye nem is lényeg. Ha nem lenne elég konstans, akkor meg kell oldani, hogy az legyen. Egyenletes terhelés mellett egyenletes lesz a hőleadása is.

    Valamint, ha a termosztáton átjár a levegő - másképp nem lenne képes mérni a szoba hőmérsékletét - és a komfortérzésnek ennyire fontos a tizedhőmérséklet (teljes mértékben elhiszem, csak én nem követem tizedpontosan a magam számára, de 1-2 fok különbséget észreveszek), akkor nagyon meg kell választani a helyét. Hiszen az értéket a lakásban járkálva már el lehet tolni, emellett adott esetben az sem mindegy, hogy épp milyen idő van kint. Akármennyire is le legyen szigetelve a ház, a nyílászáróknál akkor is más értékek lesznek, amik már eleve légmozgást generálhatnak a helyiségben.
    De ez majd talán egy későbbi probléma lesz. Vagy lehet, hogy nem lesz, csak én gondolom túl.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz kesztió #14625 üzenetére

    A ház, amiben lakom, 2006-ban épült.
    A falakon van egy doboz, rajtuk egy nagy tekerő, amin a beállítani kívánt értékek vannak.
    Emellett tartalmaznak egy LED-et, ami jelzi, ha épp bekapcsolta a termosztát a fűtést.
    Ennél minimalistább már nem is lehetne szerintem. A feladatát ellátja.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz kesztió #14631 üzenetére

    Sok sikert hozzá!
    Kíváncsian várom a fejleményeket és az építés utáni tapasztalatokat!

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Gergosz2 #14648 üzenetére

    Ha nincs benne mozgó alkatrész, akkor, hogy kapcsol?
    Relék terén SSR-rel még nem találkoztam.
    Valamint mekkora az áramfelvétele, mert a linken lévő nem írja?

    Jelenleg egy relés kapcsolópanelt használok direkt Arduino-hoz.
    Bár ezt is mókolnom kellett, mert Low Level Trigger-es volt és az nem tetszett. (Nem is értem, hogy miért jó ez.) A vásárlási leírásokra nem jellemző, hogy írják, melyik típust fogják szállítani. Úgyhogy a PNP tranzisztort lecseréltem egy NPN tranzisztorra, meg itt-ott még átforrasztottam. Most magas jelnél kapcsol.
    A vezérlésnek elég pár mA, maga a relé olyan 80 mA körül van és 5V-os.
    Egy 12V-os kb. 1A-es eszközt kapcsolgat.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Gergosz2 #14651 üzenetére

    Köszi!
    Sejtettem, hogy valami ilyenről lesz szó, csak nekem új, hogy ennek így külön nevet is adtak, de érthető.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Janos250 #14656 üzenetére

    Az első linken a termék alatti ajánlóban mindjárt az első helyen szerepelt egy High Level Trigger-es SSR direkt arduinohoz.
    10€-ért szép ára van, bár még mindig nem vészes, ha csak 1-1 darab kell.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Janos250 #14715 üzenetére

    Ilyet én legyártok itthon.
    Igaz, nincs rajta lakk és felirat, bár a felirat még éppen megoldható. Minimális szinten.
    Amatőr szinten tökéletesen megfelel.
    Természetesen sokkal kevesebb idővel jár, ha az ember rendeli és míg vár az elkészülésére, addig mást tud csinálni.
    10 db esetén szerintem már nem minősül amatőrnek.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Bajban vagyok egy kicsit a függvényekkel. Nem működnek.
    Korábban már használtam őket, akkor nem volt gond.
    Ahogy a neten olvastam, először a függvényeket kell megírni, majd utána jön a setup és loop rész.
    Meg lehet a loop után is írni, de akkor a setup előtt függvény prototípust kell létrehozni.
    Én megpróbáltam mind a két módszert, de egyik sem működött.
    A setup-on belül lefut az egyik függvény, aminek le is kell futnia, de a loop-ban nem működnek.

    A kód egy része, mikor a függvény a setup előtt van:
    void rovid_vissza()
    {
    void commTest();
    stepper_driver.moveAtVelocity(-VELOCITY);
    uint32_t interstep_duration = stepper_driver.getInterstepDuration();
    Serial.println(interstep_duration);
    delay(500);
    stepper_driver.moveAtVelocity(0);
    }

    void commTest()
    {
    if (not stepper_driver.isSetupAndCommunicating())
    {
    Serial.println("Stepper driver not setup and communicating!");
    return;
    }
    Serial.println("Stepper driver OK");

    bool hardware_disabled = stepper_driver.hardwareDisabled();
    TMC2209::Status status = stepper_driver.getStatus();

    if (hardware_disabled)
    {
    Serial.println("Stepper driver is hardware disabled!");
    }
    else
    Serial.println("Stepper driver is hardware enabled!");

    }

    void setup()
    {
    Serial.begin(SERIAL_BAUD_RATE);

    stepper_driver.setup(serial_stream);

    TMC2209::Settings settings = stepper_driver.getSettings();
    stepper_driver.setRunCurrent(RUN_CURRENT_PERCENT);
    stepper_driver.enableCoolStep();
    stepper_driver.enable();

    buff[0] = 0;

    commTest();
    }

    void loop()
    {


    if(Serial.available())
    {
    char c = Serial.read();

    if(c == '\n')
    {
    buff[p] = 0;

    String str = String(buff);
    if(str == "10") void hosszu();
    if(str == "-10") void hosszu_vissza();
    if(str == "1") void kozepes();
    if(str == "-1") void kozepes_vissza();
    if(str == ".1") void rovid();
    if(str == "-.1") void rovid_vissza();

    p=0;
    buff[0] = 0;
    }
    else
    {
    buff[p] = c;
    if(p<Length-1) p++;
    }
    }


    }

    A commTest a setup-ban lefut.
    Ha a rövid_vissza részét beírom az "if" függvényhez egy az egyben, akkor működik, leszámítva, hogy a commTest már nem fut le.
    A kód lényegében úgy működik, ha minden a megfelelő "if" függvénynél van, csak elegánsabb lenne, ha a loop-ban nem lenne annyi minden.

    Valaki tudna ötletet adni, hogy mit rontok el?

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Nem tudom mennyire járok jó helyen, az oldal keresője az ESP-re nem dobott ki semmit.

    Vettem egy ESP32-CAM (OV2640) modult MB lappal.
    Feltöltöttem rá ezt a kódot.
    Egyrészt hiába állítom be a hálózatom adatait a kódban, saját hálózattal indul.
    Az AP részen megadtam adatokat, de nem vette figyelembe, a default saját hálózattal megy akkor is.
    Ha a kész oldalon módosítom, akkor rácsatlakozik a hálózatomra, de valami ping hibát dob gyakran. És újraindításnál elfelejti.
    Ezek voltak az apróbb gondok.
    A nagyobb gond, hogy a kamera képe nagyon homályos és, hogy időszakosan megáll. Pár másodpercig üzemel, majd semmi. Ha újrakérem a közvetítést, akkor megint megy pár másodpercig és semmi.
    Az EPS32S nagyon melegszik, ahogy a kamera is és a feszültségszabályozó is.
    Ez az első ESP-m, így nem tudom, hogy ez normális egy ESP-nél?
    Vagy valami baja van?

    Ha esetleg nem ide kellett volna írnom, akkor tudtok ajánlani egy helyet, ahova mehetek?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #21490 üzenetére

    Örülök, hogy jó helyre írtam.
    Köszi a választ!
    5V-on 200 mA-t vesz fel. Ezt el kellett volna bírnia az USB-nek is.
    Ettől függetlenül elég jól melegszik. Kommunikációs panel nélkül és tápegységre kötve folyamatosan képes üzemelni.
    A wifi rész beállítása nekem magas. Pedig nagyon egyszerűnek kellene lennie.
    Megadtam a megfelelő helyeken a router nevét és jelszavát.
    Elsőre rácsatlakozott, de nem töltött be oldalt.
    Újraindítottam, akkor már nem csatlakozott rá, létrehozta a saját AP-ját default beállításokkal. Pedig ezt is átírtam, hogy más legyen az SSID, legyen jelszó. Nem lett.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #21492 üzenetére

    Ezt töltöttem rá.
    Az utils részen a 29, 30. sorban megadtam a routerem elérhetőségét. Néha rácsatlakozik, néha nem.
    A 40, 41. sorban megadtam egyedi adatokat, arra az esetre, ha AP-t hozna létre. De ez sem működik.
    A data könyvtárat rá kellett másolni egy SD kártyára, hogy működjön a weboldal. Ezzel nincs is gond.
    Egyebet nem módosítottam, csak fordítottam és ráküldtem az ESP-re.
    Az arduino-ban a hardvert ez alapján állítottam be. 6:10-nél megállítva szerintem minden látszik. Mondjuk itt a videóban egy lábat összezár a GND-vel és úgy programozza. Azt nem értettem, hogy ez miért kell, én nem csináltam. Az MB panelon van rá egy nyomógomb, de nem villogott a piros led, hiába nyomtam. Lehet, hogy félreértettem valamit.
    Ezen kód előtt meg az ESP könyvtár Camera kódos programjával próbálkoztam, arra töltöttem rá ezt a másikat.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ViZion #21494 üzenetére

    Nincs. Legalábbis nem állandó jelleggel. Csak virtuális gépen van fenn, mert kellett egy 3D nyomtatóhoz.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Aryes #21502 üzenetére

    Semmi gond.
    Én Arduino-ban nem programoztam sokat. IDF-ről meg még nem is hallottam :)

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ViZion #21503 üzenetére

    Vanilla FW?
    Azt hogyan érem el?
    Vagy az ESP library könyvtárában található Camera kódra gondolsz?
    AP-t így is csinál. Csak jó lenne jelszavazni. Még jobb lenne, ha egy routerre csatlakozna, bár így belegondolva, nem is biztos, hogy bírná térerővel ott, ahova kerülni fog. Ezt még nem teszteltem.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz its_grandpa #21508 üzenetére

    Köszi!
    Megpróbálom még a host nevét megadni.
    Amúgy mi is lenne ez a host név? Ilyennel még nem találkoztam.
    Ezen a néven jelentkezne fel a hálózatra? (Így első tippre.)

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz vegyszer #21548 üzenetére

    Szegény gyerek, nem hagyod, hogy ranked meccseket játszon a haverokkal. Elég nagy trauma fogja érni. Főleg, ha új haverokat kell keresnie, mert nem tudja megkerülni a korlátozásod.

    Ha tudod, hogy mivel tolja a gyerek, akkor rá tudsz keresni, hogy milyen nyitott port kell neki. Ha ezt a routeren bezárod nyitás helyett, akkor valószínű online nem fog játszani a játékkal.

    Ha átrakod a gyereket a harmadlagos routerre, az anyóst meg a másodlagosra, akkor a harmadlagoson próbálkozhatsz korlátozni, hogy ne zavarj meg másokat. Persze, ha a routeren van reset gomb, akkor a gyerek hamar kikerülheti. Ahogy a kábelbe épített elektronikát is, ha megtalálja. Meg a port korlátozást is.

    Én amúgy egy egyszerű barbár módszerrel próbálkoznék első körben. A hálókábel jeleit átvinném egy relén. Ha azt akarom, hogy ne játszon, akkor relé lekapcs. Hogy ezt esetleg távolról vezérled és ESP-t használsz hozzá vagy más módon, ahogy neked kényelmes.
    Kicsit barátságosabb megoldás, ha relé helyett optocsatolót használsz a kapcsolat megszakítására.

    De időközönként egyszerűen újraindíthatod a routert is. Ez is meg fogja akasztani a játékot. Igaz, hogy mindenki netjét is, de, ha már leszokott a gyerek, akkor nem lesz ezzel sem gond. Addig meg azt mondod, biztos frissítette a szolgáltató.

    Amúgy meg, ahogy írták, szülői felügyelet használata a routeren.
    Esetleg a routereket megfelelően beállítani, hogy csak egy adja az IP címeket, így onnan látod az összes klienst és tudod őket szabályozni.
    Ha a "modemed" wifis, akkor gondolom az egyben a router is. Oda kellene irányítani mindent. A másik két router-t berakni AP üzemmódba. Nálam is így van most, csak két eszközzel. Mindegy, hogy melyik kliens hova csatlakozik, az első eszközön be tudok rájuk állítani mindent, mint a statikus IP cím vagy a port nyitás. A második eszközbe sosem kell belépnem.

    @ekkold: Bocsi, míg te írtál, én is, így csak elküldés után jelent meg a hsz-ed.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz #75135488 #21655 üzenetére

    Ha az ESP-01 lábmérete akkora, mint az ESP32-é, akkor nem egy nagy ördöngösség forrasztani. Persze nem durung páka meg pisztoly kell hozzá, hanem valami precízebb.
    10-15 évvel ezelőtt vettem olyan kis pákát olcsón, amit 12V-ra kell dugni és már lehet is vele forrasztani. Semmi szabályozás, meg egyéb. Ellenben nagyon vékony a hegye., ami pont alkalmas ilyen műveletekre.

    Én arra lennék kíváncsi, hogy mi értelme 10 másodpercenként adatot olvasni, ráadásul 3x és utána átlagolni?
    Egyszerűen nem tudok rájönni.
    Illetve 10mp-enként olvas, de 10 percenként küld?
    A boltban kapható 3-as hőmérőszett sem küld percnél rövidebb időn belül adatot. Sőt, talán inkább 5 vagy 10 perc az időintervallum. És két cerkaelemmel, kijelzővel (ami mindig mutat) elmegy hónapokig.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz tibi-d #21674 üzenetére

    A cél még mindig nem világos. Mármint a talajvizsgálatnak mi a célja?
    Ez alapján állítják a kamra paramétereit? Nem hiszem, hiszen vizsgálják a növényt is. Ez alapján viszik ki a rekeszt? De, ha egyszer mindegyiket kiviszik naponta, akkor szintén nem hiszem.
    Vagy csak adatgyűjtés a cél? Ez nagyon valószínű. De akkor meg ehhez is valami kalibrált cucc kellene, nem hobbi eszköz. Ha már van egy csomó méregdrága eszköz...

    Ha már úgyis kint a rekesz naponta, akkor akár akku-t is lehet cserélni az elektronikában. Már nem kell 3 hónapban gondolkodni, elég 1 napban. Nagyban leegyszerűsíti a feladatot.
    Jeltovábbításon sem feltétlen kell gondolkodni. Mikor kiviszik, ki is lehet olvasni. Akár mérhetne egész nap.
    Amúgy is kérdéses, hogy az elektronika majd mennyire fogja bírni a környezetet. Az akkunak sem mindegy.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz tibi-d #21680 üzenetére

    Akkor megoldásként fel lehet keresni a telepítő céget, hogy egészítsék ki a terméket még ezzel, meg azzal.
    Ha jól értem, akkor a méregdrága eszközöket sem felügyeli senki közvetlen közelről?
    A növény a kamrából egy szintén zárt mérőhelységbe megy és onnan vissza?
    A vezérlő egység, ami a kamrán belül lenne, valahonnan kellene áramot kapnia. Mi lenne, ha a kamra alját bekábeleznétek, a rekeszek aljára érintkezőket szerelnétek és az elektronika ezen keresztül kapná a feszültséget, nem akkuról. Persze ehhez az kell, hogy elég pontosan kerüljön a rekesz a helyére. Meg olyan érintkező, ami ellenáll a nedvességnek.
    Egyéb esetben a tudásom alapján maradna az alacsony fogyasztású BT-s kapcsolat. Az elektronika fogyasztását le kell mérni és az alapján számolható, hogy mekkora akku kell.

    Amúgy neked mi volt az ötleted? Írtad, hogy van valami. Kíváncsi lennék rá.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz tibi-d #21688 üzenetére

    Korábban mást írtál: "Amikor minden használatban lévő rekesz a szobában van, akkor lehet kiadni a mérésre a parancsot."

    Akku helyett lehet próbálkozni szuperkapacitással, ha az elképzelésednél maradsz. De szerintem nem fog átmenni elég teljesítmény az indukciós tekercseken, főleg, hogy meg sem áll a rekesz. Legalább is én jóféle indukciós töltés megoldással még nem találkoztam, de már rég kerestem rá.
    Ha valaki esetleg ismer ilyet, akkor ne tartsa vissza, mert az viszont engem érdekelne.

    FM adó helyett még mindig a BT kapcsolatot részesíteném előnyben. Így, hogy csak egy készülék fog üzemelni, nem lehet gond az átvitellel a sok rekesz miatt.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Egyenáramerősség mérőt keresek arduino-hoz.
    Lehetőség szerint lakatfogós?/transzformátoros?/tekercses? kiszerelés lenne a jó.
    Hasonló, mint ez. Modulban is jó lenne. Ezzel az a gond, hogy csak 5A-t tud.
    Nekem olyan kellene, ami legalább 10A-ig mér, de akkor sem megy tönkre az elektronika, ha több folyik keresztül rajta. Esetlegesen a 15-20A-os jobb lenne. A kábel, amit átvezetnék rajta, papíron 9,2A-t bír. És van belőle 6. Szóval, ha az egyik esetlegesen nem megy, akkor a teljesítmény a többin fog eloszlani.
    Azért lenne jó ez a fajta, mert nem kell a kábelt megvágnom, elég a csatiból kiszednem az érintkezőt és átvezetnem rajta, majd visszadugnom.
    Forrasztásos megoldásból ezt az 50A-s hall szenzoros verziót találtam. De sokkal jobb lenne a tekercses verzió.

    Esetleg valaki ismer ilyet?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz dew28 #21700 üzenetére

    Ez nem igazán ardunio kompatibilis. (+-15V)
    És $87-ért darabja sem barátságos.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz dew28 #21702 üzenetére

    Az "input" nem stimmel.

    Akkor kiegészíteném még azzal, hogy legyen eu-ban vagy Kínából elérhető, max 20 euróig.
    6 darab biztos kell belőle.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz razorbenke92 #21704 üzenetére

    Értem, köszi!
    Akkor egyelőre marad a hall szenzoros verzió és megnézem, mibe kerülne a csatlakozó, meg némi kábel, hogy ne a gyárit vágjam szét. Egyelőre csak próbának szánom, de, ha túllép egy összeget, akkor annyira nem fog érdekelni. Nem életbe vágó.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz biker #21707 üzenetére

    Köszi, akkor így keresgélek még. A 12V-os kiszerelés már megfelelő. Nagyobbal nem akarok foglalkozni.

    A gyorsaság és pontosság jelenleg nem annyira lényeges.
    Egy videó alapján a videós elmélete szerint, ha kiesik egy vezeték, akkor a többi nem bírja el a terhelést, melegszik és leég a csatlakozó. A kieső vezetéket talán így meg lehet találni. Persze, ha olyan a kontakt, hogy csak nagyon minimális időre szakad meg és ez okozza a melegedést, annak a vizsgálatára nem lesz jó az említett gyorsaság miatt. Arra szerintem hétköznapi ember számára (értsd nem méregdrága) nem lesz elérhető eszköz. Nekem egyelőre szerintem nincs ezzel gondom, nem 4090-esem van, hanem 4080-asom és csak remélni merem, hogy mind a 6 vezetéket használja a kártya és nem spórolták le a vezető sávot. És azt is csak remélni merem, hogy jó rajta a csatlakozó.
    Egyelőre ez csak egy elmélet és kíváncsi vagyok, mit lehet belőle kihozni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz biker #21712 üzenetére

    Nem hiszem, hogy mutatja. Ahhoz vagy a tápban vagy a kártyán kellene valaminek lennie ami lekommunikálja. De majd ránézek.
    3 tápcsatinál sem emlékszem, hogy mutatta volna bármi az erenkénti áramfelvételt.
    A limit belövése a legkevesebb. Főleg, ha nem a minimumra megyek rá, hanem a maximumra. Ha azt túllépi, akkor sem visít, fényjelzést ad. Mondjuk egy piros LED minden érre. Emellett egy kijelző, ami kiírja az erenkénti áramfelvételt.
    Első körben amúgy is valami fogyasztós teszttel kezdeném. Aida stressz teszt vagy fumark/3dmark. Míg megy a teszt, kicsit megmozgatnám a kábelt. Ha jó a csati és a kontakt, akkor örülök. Ha nem, akkor az már ok lehet a gariztatásra.
    Amúgy lehet figyelni több dolgot is, mint, hogy, ha 1 éren folyik áram, akkor a többin is kell, ha egyiken sem folyik, vagy nagyon kevés, akkor mindegyiken annyinak kell lennie. Be lehet állítani toleranciát is. Ez már csak programozás kérdése. Hogy ezt a részét sikerül e megírnom, majd kiderül, ha itt vannak az alkatrészek. De egyelőre még gondolkodom rajta, hogyan, miként lenne a legjobb. Mely kábelek csatijait kellene megbontani vagy inkább egy panelt csinálni, amin rajta vannak a csatik, így a kábeleket nem piszkálom, csak egy eszközt iktatok közbe. Hasonlót láttam, de az csatinként tudta mérni az átmenő teljesítményt, nem erenként.
    Mivel átalakító van a kártya és a táp között így gondolkodhatom a régi 6+2-es csatin vagy az újon is, de akkor kell egy megfelelő kábel is. Mondjuk a kábel tervben volt már korábban is, mert az átalakító pont nem elég hosszú, hogy átérjenek a csatik a gép alaplap mögötti részébe. Egy toldókábel megoldaná ezt. Viszont minden egyes toldás növeli a hibák lehetőségét.

    A videó kitért arra is, hogy a 4090-es esetében a 600W-hoz 4 tápcsati kellene a régiből, papíron. Viszont ez kétszeres biztonságot adna. Ha kiesik egy ér, akkor sincs semmi, mert mérések alapján a 4 csati 1100W-ot simán elbír. Ehhez képest az új csati éppen csak kicsivel több bír. Ha kiesik egy ér és még meleg is van, akkor már nem bírja el a 600W-ot. Úgyhogy igen, a régi csatinál nem lennének gondok. De most ez van. Mint írtam, nekem csak 4080-am van és eddig nem tapasztaltam gondot. Az egész egyszerű kíváncsiság a részemről.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz biker #21714 üzenetére

    Szerintem biztos, hogy nincs minden tüskéről saját bizti. Főleg nem az újnál. Inkább van egy bizti, jó esetben, meg egy kis értékű ellenállás, amivel a fogyasztást nézik. A régi csatinál lehetett esetleg csatinként egy ilyen ellenállás.
    De lehet, hogy tévedek, nem szedtem még szét a kártyámat és egyelőre nem is szeretném.
    AMD esetén volt olyan, ahol Roman erre a fogyasztást mérő alkatrészre ráforrasztott párhuzamosan még egyet. Így a kártya kevesebbet mutatott, de a durva az volt, hogy a konnektorból is kevesebbet vett fel a gép.

    A melegedésre is gondoltam. Egyik megoldás kívülre egy hőmérő elemet erősíteni és ezt is figyelni. Igor mért a csatin már 64 fokot is, ami egy zárt házban nem feltétlen meglepő. Főleg ilyen terhelés mellett. A csati specifikációja szerint viszont csak 50 fokig garantálja a 9,2A-es erenkénti terhelhetőséget és arról nem szól, hogy e hőmérséklet fölött hogyan csökken a teherbírás. Ráadásul a hőtágulás valószínű, hogy rádolgozik a kontakt hibára.

    Hiába az ATX3.0 táp, ha nekem ATX2.0 van. Lecserélni nem szeretném, nincs másfél éves. A VGA nem volt tervben, ezért sem olyat vettem, ami "jó" lenne hozzá. Szóval nem szeretnék megint 100+ eurót kiadni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz mézespálinka #21739 üzenetére

    [link]
    Német eladó, küld magyarba is. Lehet rendelek is mindjárt.
    Pontosságra 5-100 mm-t ír. Számomra ez hihetőbb, mint a 0.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz JulianSinulf #21741 üzenetére

    Meg is jött a VL6180X a lentebbi eladótól.
    Elájulva nem vagyok tőle.

    Az Adafruit vl6180x könyvtárat és az abban lévő vázlatot használtam.

    A szenzor előtti, úgy 10-13 mm-es rész túl közel van neki. Ezt kis is írja. A 0 innen kezdődik és ezt végig bele kell kalkulálni. Szóval valahol 50 mm-nél csak 40 mm-t ír. Egy pontos beméréssel ez szoftveresen szerintem megoldható.
    A max távolság 175 mm, amiből lejön ez a 10-13 mm-es rész.
    Ha túl távolra kerül, akkor azt is kiírja a monitorra. Tehát érzékeli, ha valami túl távol vagy túl közel van.
    Tehát lényegében olyan 1 cm-től 16 cm-ig lehet vele mérni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz gordonfreemN #21901 üzenetére

    [link]
    Nekem elég barátságos az ára. Majdnem rendeltem is. De egyelőre nem kell.
    Ettől az eladótól rendeltem már párszor ardunio-s cuccokat, nem volt vele gondom.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Wolfram #21904 üzenetére

    A kérdezőnél jött szóba. Neki kell több láb.
    Nekem max kísérleti jelleggel. Ritkán többre.
    De nemrég futottam olyanba, hogy a nano-nak elfogyott a helye, nem ment fel a program. Pedig talán két érzékelő volt rákötve és épp a kijelzőt akartam beüzemelni, de már nem ment.
    Ahol ekkora lapot igazán használni tudtam, az a léptetőmotor vezérlőnél volt. Nem akartam szoftveres i2c-vel bajlódni, ezen meg van több. Mivel ezt a soros monitoron keresztül vezérlem, így felejtős volt, hogy rátöltés után, lehúzva az usb-t, működni fog.

    Az ESP-t annyira nem ismerem. Egyelőre csak a kamerás darabok vannak.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Postas99 #21991 üzenetére

    Gondolod te. De sajnos ez nem így van.
    Áramfelvétel problémás a panel. Én már elárultam a kollégának, hogy hol, mit kell mérni, sőt, ki is mértük és megnéztük a kapcsolási rajzon is. Ezt követően ő lecserél egy alkatrészt, majd elviszi tesztre. Kiesik. Kérdem, hogy csere után lemérted? Igen. És jó volt? Nem. Akkor miért vitted a tesztre? Nem tudom. Ekkor elmentem az asztalától.
    Neki nincs szakképzése elektronikából. De mérni tud már, a gondolkodást meg nem tanítják. Vagy felszedi vagy szenvedés lesz.
    A másik kollégának sajnos van iskolája, csak semmire sem megy vele. Egy újabb kolléga szerint adott hibáért X mennyiségű alkatrész lehet a felelős. Az iskolázott kolléga meg össze-vissza cserélgeti őket, közben egy IC rossz polaritással van a panelon. Nézni már smafu. 5-6 panel selejt is lett pad-ezés miatt, mert a jó alkatrészt is olyan ügyesen tudták lecserélni, hogy a panel másik oldalán a felfogatás miatt elintéznek pár másik jó alkatrészt.
    A rossz kvarc méréséről inkább nem is beszélek, mert még tápot sem tudnak adni a panelnak.
    De amúgy felvesznek mindenkit, akinek van sulija (néha suli nélkül is), csak a kutya nem jelentkezik hozzánk. Az a kevés meg...
    Nah, panaszkodás OFF.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ekkold #21998 üzenetére

    Na igen. Bennem is felmerült a kérdés, hogy mekkora a feszültségesés. Az izzó sima wolfram szálas (ilyet talán már nem is kapni) vagy valamilyen elektronikával ellátott, aminek kell egy bizonyos feszültségszint. Emellett kérdés, hogy a vezeték a levegőben, a földön vagy a földben megy e.
    Mivel a 230V nem a szakterületem, így kérdés, hogy, ha gond is van a 10 km hosszú kábellel, lehet e javítani? Na meg hogyan lehet hozzáférni? Ha nem lehet javítani vagy úgyis ki kell szedni és minden más hibalehetőség kizárva, akkor kábelcsere és nem kell mérni. Aztán, ha kint a kábel egy helyen, akkor igény szerint ki lehet mérni, de a probléma el lett hárítva és ez a lényeg.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Postas99 #22004 üzenetére

    És az nem lenne megoldás, hogy megnézem, hogy a foglalatban megvan e a fázis?
    Majd valaki megfordítja (akár én) a dugót és megnézem, hogy a másik vezetéken is megvan e a fázis?
    Amelyiken hiányzik, az a drót szakadt. A dugót így bedugva hagyva egy fázisvizsgálóval, melynek nem kell közvetlen kontakt a fázissal, szépen végig lehetne menni a vezetéken.
    Mivel a feladat nem tért ki arra, hogy hol a vezeték (földben, levegőben, földön, feltekerve egy sarokban), így ez is egy elképzelhető megoldás lenne. Hamár úgyis meg kell keresnem a felét. Emellett a szigetelésen keresztül kell bökni valamivel, ami nem lehetetlen, de nem is muszáj. Vagy hogy mérem a szakadást? Ha javítani akarom a kábelt, akkor csak nem vagdosom el minden félnél és lesz egyre kisebb darabom!?
    Aztán lehet, hogy vannak sokkal spécibb eszközök is már, amik megmondják, hogy a vezeték 4322 m-en szakadt.

    @dew28: Na pont valami ilyenre gondoltam.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Postas99 #22008 üzenetére

    Tehát, ha jól értem, akkor bizonyos távolságokra van egy foglalat, amivel ellenőrizhetem, hogy addig jó e a kábel.
    Így természetesen adott a felezős mérés.
    Hozzáteszem, szerintem ez sem feltétlen mindenkinek egyértelmű. Nekem suliba hibakeresést nem tanítottak. Áramkört kellett építeni, aztán, ha nem működött, akkor meg kellett keresni a hibát. Mivel működött, így...
    A felezős mérés sem feltétlen adott mindenkinek. Én is olvastam valahol és megjegyeztem, hogy ez nem hülyeség. Ami azt illeti ezt szoktam panelok esetén is alkalmazni, csak ott pl. akkor van meg egy feszültség, ha előtte megvan már egy másik. Aztán, ha nem vagyok lusta, akkor kinyomtatom a beültetési rajzot és bejelölöm, hogy melyik alkatrészen mit kell mérnem és az hányadik a sorban. Máris sokkal gyorsabb a mérés, nem kell állandóan kapcsolási és beültetési rajzot bújni.
    Írtam olyan felvételit, hogy egy tápegység kapcsolási rajzát kérték. Csak néztem. Normál körülmények között nem sok értékelhető lett volna a papíron. Mivel akkoriban otthon pont foglalkoztam a témával, simán odarajzoltam egyet. Ma már nem tudnám megismételni, mert nem foglalkozom vele így itthon.
    Azt nem tudnám lerajzolni, hogy a javított panelokon milyen tápegységek vannak. Egyrészt ott a kapcsolási rajz, amiről úgyis le tudom olvasni, így fölösleges fejben tartani más kapcsolásokkal együtt, másrészt nem egy megrendelő egyféle paneljával dolgozom és a táp áramkörök eléggé eltérőek tudnak lenni. Mindent fejben tartani, nekem nem megy. Ezt nem szégyellem, mert a rajzról úgyis le tudom olvasni. Meg azért, ha előttem a panel, akkor beugranak a dolgok reflexből.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Postas99 #22011 üzenetére

    Biztosíték? Na ezt biztos lehagynám.
    Az biztos, hogy nem egy egyszerű transzformátor, greatz híd, kondi rajzot kértek.
    Már nem tudom mi volt.
    Set-top-box esetén pl. már olyan volt, hogy bejött a 220V, volt egy dióda meg egy ellenállás, aztán egy IC csinált valami 300kHz-et (sosem mértem) és talán a feszültséget is feltolta, már nem emlékszem, majd jött egy kis transzformátor, méretben töredéke egy régi nagynak. Ha gond volt a diódával vagy az ellenállással, akkor lerepült az IC teteje. A transzformátor primer oldala megkapta ezt a módosított jelet, a szekunder oldalon meg olyan leválasztások voltak, amilyen feszültséget akart az ember. Aztán jött egy dióda egyenirányításnak, meg egy kondi és tekercs, hogy kisimítsa a jelet.
    Most olyanokkal dolgozom ahol a panel eleve DC-t kap. Ebből IC-vel csinálnak kisebbeket. Van cél IC, ami csak egy bizonyos feszültségre jó, mások pedig Feedback alapján állítják a kimeneten a feszültséget. Ez érdekesebb itt a topic-ban, DCDC Step-down konverterek. És vannak a programozható IC-k is.

    Ha már ilyen jól belejöttünk a problémamegoldásba, akkor nekem is van egy érdekességem, amibe nagyon sokan beleszaladnak. Ez kicsit közelebb is áll a témához. Legalább is panel, meg 60V alatti feszültség, bár feszültségről nincs most szó.
    In-Circuit tesztről van szó. Vagyis a teszter az áramkörben lévő alkatrészt méri. Én anno azt tanultam, hogy ilyet ne csináljak. Viszont a teszterben lévő 10000€-os eszköz ezt felül tudja írni. Meg amúgy is csinálom.
    Nekem csak multiméterem és oszcilloszkópom van. Esetleg egy LRC mérő, bár az most nem kell. És vannak forrasztáshoz szükséges eszközeim.
    A feladat, hogy adott egy 10k ellenállás. Egyik kivezetése földön, másik kivezetése egy IC lábán. Az IC típusa és lába most nem számít, de nem a tápkörben van. A teszter azt mondja, hogy 8,9kOhm ellenállást mér. Kiesik a tűrésből. Hogy határoznátok meg a hibát, mi lehet a hiba?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz biker #22013 üzenetére

    De írtam, hogy megnézem. Mind a két ért.
    A harmadikat nem, mert az föld. Bár éppen azt is meg tudnám nézni, de lehet, hogy eleve nincs is használva, bekötve. A feladat nem tér ki arra, hogy milyen régi az egész és, hogy milyen szabvány vagy kedv alapján készült. Márpedig régen nem minden lámpához vittek földet. Nagyon régen nem minden konnektorhoz vittek földet. És még az is lehet, hogy alumínium megy a betonba öntve.
    Még sok lehetőség van, amivel a problémát orvosolni lehetne attól függően, hogy milyenek a körülmények, amelyek nem lettek meghatározva a feladatban.
    A lényeg, hogy szóbeli felvételin hamar kiderül, hogy a leendő kolléga mennyire jártas a hibakeresésben, míg írásban az van, mint most, itt.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Postas99 #22017 üzenetére

    "Ez ilyen tipic kínai tápegység ahol mindennel is spóroltak, ezek voltak a kigyulladós töltők."
    Nem. Itt már 30V alatti feszültségek vannak. Vagy inkább 10V alatti. Olyanok, amik főleg az IC-k, uC-k és egyéb ilyen jellegű áramkörök működtetéséhez kellenek.

    "1 db ellenállás kimérését hogy tényleg pontos legyen, wheatstone hidas elven érdemes megállapítani."
    Na ez nekem most új. Ennek utána kell néznem, mert ezt így nem ismerem. Eszközeim ugye adottak. Ezt biztosította a munkáltató.
    Ez alapján, ha valaki azt mondja, hogy kiforrasztja az ellenállást, megméri és látja, hogy 10k, így nem cseréli le, hanem visszateszi, akkor már nagyon örülök. De sajnos még a kollégám sem képes ezt megcsinálni, pedig direkt mondtam neki. Forraszd ki az ellenállást, mérd meg. Ha jó, akkor nem az a gond. Erre lecseréli, visszateszi tesztre és újra kiesik a panel az ellenállással. Mondjuk mikor megkérdem, hogy megmérte e, akkor legalább nem tagadja le. Viszont erre nagyon csúnyán tudok nézni, hogy nem azt csinálta, amit mondtam. Úgyhogy elmegy és megcsinálja. Én nem fogom megmondani neki a megoldást, mert abból nem tanul semmit. Így meg vagy megtanulja előbb-utóbb, vagy alkalmatlan a feladatra. Ezért nem írok semmilyen javítási segédletet másnak, mert oda csak az kerül be, amire megjavult a panel, de a hiba feltárásáig vezető út kimarad. Aztán jön a jóképességű kolléga és elkezdi orrba-szájba cserélgetni az alkatrészt, míg mondjuk mellette egy másikkal van gond vagy esetleg szemmel látható zárlat van valahol.

    Még várok egy kicsit, hátha van újabb ötlet. Hátha én is tanulok valamit, amiről nem is gondoltam, hogy létezik.

Új hozzászólás Aktív témák