Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz nemethbalazs #99042 üzenetére

    Ha van kedved barkácsolni:

    X230 - sandy bridge, több usb 3.0 - ebayen kifogod olcsón, lehetőleg valami kijelző és/vagy alaplaphibás majdnem ingyen hozzád vágott roncsot, tekintve h ezek úgyis cserélve lesznek, nem kell majd bajlódnod ezek eladásával (főleg az alaplapot nehézkes).
    kb. 20k HUF

    3615QE v. 3612QE procival rendelkező alaplap - 45w vs. 35w tdp. elviekben az előbbit is bírja a hűtés...
    (taobao-ról agenttel tudsz vásárolni nem túl nagy árréssel, pld. bhiner.com)
    kb 70k HUF

    1440p v. 1080p ips/ahva/bármi edp-s kijelző - az előbbi több lane-t foglal el a dokkolón lévő display portokból (asszem), kettő mindenképpen kell (1 displayport beáldozása) - ehhez egy kis pcb-t forrasztani kell az alaplapra, mintegy kivezetése a jelnek - 1080p mod például 1440p mod például
    ehhez ebayen túrsz valami használt dell-ből bontott újszerű displayt ami meg is felel (edp és jó a mérete, csavar helyek) - mindezt panelook.com-on megtalálod de a modok eladói is szoktak ajánlani még esetleg megvételre is. a mod kb 25-30 ezer, a kijelző 15-20.

    13.3" / 12.5" (előbbihez új kávát is kell venni, meg egy kicsit farigcsálni a lidből)
    5k

    classic (xx20) billentyű v. új fajta (xx30) - az új fajtával nincs annyi macera, meg van háttérvilágítással rendelkező változata is, a régiből van vagy 3 fajta (bár én érdemi különbséget nem igazán észleltem) emellett kicsit itt is gányolós a beszerelés és vannak gombok amik nem vagy nem azt nyomják (ilyenek h insert meg delete felcserélve, meg hasonlók, szal nem vészes és bios moddal javítható.
    kb 10k

    bios mod - x230-nál már mindenképp külső flasher kell pl. raspberry pi, bár ilyet soha nem csináltam.
    lehet alap bioson kívül olyan ami
    -feloldja a whitelistet (linux-szal kompatibilisebb wifi kártyák, x220 (olcsóbb) akku behelyezése)
    -letiltja az alap kijelző kimenetet de a háttérvilágítás működni fog screen cloning nélkül is (linux alatt enélkül is megoldható)
    -megoldja a classic billentyű nyűgeinek a nagy részét (linux alatt ez is megoldható valahogy)
    -coreboot + me cleaner: elvileg hatástalanítja a backdoort a cpuban, emellett whitelist unlock is, szabad szoftver, tök jó, hawaii dj napfény. a grubba bootol egyből, a bios beállításához újra kell fordítanod

    (persze a modolt bios már tudja magát frissíteni másik modoltra, kivéve a corebootot, ott magának a corebootnak kell fent lennie hogy írható legyen oprendszerből az a rész.)

    szóval ha nem akarsz egy vagyont rákölteni, kell egy kis idő míg kifogod megfelelő áron az alkatrészeit, szóval elég türelemjáték, taobao agent sem egy kapkodó idegbeteg, és nem olyan vicc alaplappal együtt fhd modot is másikat venni ha esetleg megadja magát. meg persze ennyi moddal az akku idő is csökkenni fog. és 150 ezer az 150 ezer, ez az ára a klasszikus minőségűt megközelítő gép ára valamennyire modern specifikációkkal.

    edit:
    esetleg ha nem használsz coreobootot, meg talán az fhd moddal sem kompatibilis ez, vehetsz kívülről bedugható eGPU-t, amivel lényegében (kb 1050ti szintjéig tudja átvinni hatékonyan az az (expresscard?) slot) asztali gput használhatsz laptopon. persze ez is külön bios mod, újra kell indítani, nem egy plug and play valami.

    [ Szerkesztve ]

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz flintnovik #99056 üzenetére

    Ami még kimaradt, hogy a legtöbb 1440p modhoz adnak szintén dokkoló DVD-nek szánt sata II-jére kötött mSATA SSD helyet. Az akár raidbe is köthető modolt biossal mondjuk a 2.5"-es drive bayben vagy a wan kártya helyére rakott másik msata ssd-vel. Vagy pedig a wan kártya mellett használható.

    edit: és ha T420/T430-at vesztek, ne dedikált kártyásat, mert az kb csak fűteni jó.

    [ Szerkesztve ]

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz nemethbalazs #99060 üzenetére

    Hát a a T43p-be is modolhatsz 2048x1536 IPS-t, ha akarod kicseréled ledesre a háttérvil-t és sata I-re modolod, ugyanez T60-nal, "Frankenpad" T61 alaplappal (több ram, jobb proci lehetősége)
    De x201-hez is csinálnak "x210" néven talán 7 v. 8. genes intel procis lapot, 3:2-es 2880x valamennyis kijelzővel, és x60-hoz is gyártanak újabb (6. gen(?)) intel procis lapot, mindez csak pénz kérdése, és hogy mennyire szeretnél egy laptopot támogatás nélkül, azaz ha valami tönkremegy, kb. magadra, a kínai 51nb fórumra, és arra a pár száz vevőre vagy hagyva.

    Személy szerint csak T420s-t és T420-at modoltam FHD kijelzővel, de mivel ott ehhez épp elég lane van a LVDS-en, az egy átalakító csak, gyakorlatilag plug and play, semmi forrasztás. Aztán a T420/T430-nál (nem s model ami melegszik, merül nincs rollcage váza) szerencsés töltő-alaplap-proci-ram kombó szükségeltetik (teljesen véletlenszerű, de főleg a cpu áramellátását szolgáló voltage regulator ic-k (?) okozzák a hibát, melyet egyébként az átalakító kijelző mögé helyezésével jórészt ki is lehet küszöbölni, így rosszabb esetben is csak fél-1 óránként villan egyet egy tizedmásodpercre kb. mondjuk így meg érdemes valami kis szivacsot v két oldalú ragasztót rakni a kijelző mögé h ne nyomja foltosra alatta az a pcb akármilyen vékony is.)

    X220-at egyszer próbáltam 1440p modolni, csodálkoztam is, hogy milyen aranyos kis narancssárga jelző led van benne.. majd mikor büdös kezdett lenni rájöttem h az ott egy smd tranzisztor, és nem biztos, hogy rendeltetésszerűen működik. azóta is kérdéses, hogy az alaplap még mennyire él, bár azt "csak" 10 k lenne cserélni ami a 30 ezer huf mod+kijelzőhöz képest nem annyira sok.. csak reménykedek h a kijelző túl élte. egyébként ha jól tudom 12.5" 1440p-ből nincs olyan ami matt, vagy nem olcsón..
    nekem a fétisem az lenne hogy 1920x1200 legyen, de az nincs rendes márkából (Boe Hydis, Au Optronics, IDtech, Samsung, LG), 2560x1600 13.3"-on, és még háttérvilágítást is gyártani hozzá (macbook kijelző), na az már nekem is túlzás egy kicsit.

    edit:
    btw:
    4chan - technology - thinkpad general
    reddit thinkpad sub

    [ Szerkesztve ]

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz CharlieDrop #123173 üzenetére

    Mivel a Lenovo jópár éve nem árul a T410-hez akkut, egy dolgot mindenképp kerülnék - az eredeti akkukat. Amit Lenovo márkájúból kaphatsz hozzá, minimum 12 éves. Vagy hamisítvány.

    Jobb esetben használt akkunál az eladó közli a BMS által becsült kapacitást (Linuxon: "upower -d" vagy "tlp-stat -b", Windowson: "powercfg /batteryreport"), de ha az elmúlt 12 évben folyamatosan 40% körül tartották 20 ˚C alatti helyiségben, akkor is igen kockázatos, hogy pont most (értsd: a következő 1-24 hónapban bármikor) fog az előző akkud szintjére degradálódni.

    Utángyártottból (a fent taglalt hamisítványokat leszámítva) kétféle kapható:
    1. kínai generic, noname
    2. kínai generic, de valamilyen európai cég neve alatt

    Az elsőt úgy találhatod meg, hogy eBayen vagy Alin ár szerint növekvő sorrendbe rakod az új akkukat.(Eredeti FRU-ra keresve, pl. 42T4725).
    Színeiben hasonlít az eredeti akkura, kb. 1-2 évig hozhatja is a ráírt kapacitást (nyilván megrendelés után azonnal tesztelni kell és verni az asztalt a refundért, ha mégsem).
    Lekövethetetlen, hogy milyen minőségű cellákat kapsz, ki a gyártó és ki a forgalmazó, így ez ezen felül teljes lottó, garancia nix.
    Árban 10-11e Ft körül találni most 6 cellás 56 Wh-sat (vszin. + ÁFA, nem tudom pontosan)

    A már feljebb linkelt notebook-alkatresz.hu-n 9000 Ft-ért 48Wh-s, kb az 1. kategória lehet, csak olcsóbban. Ennyiért, garanciával tényleg ajándék.

    A másodikat legtöbbször magyar vagy német oldalakon találod meg (akkuk.hu, electropapa - nekik a vhbw és az extensilo a saját márkájuk, de van nekik cameron-sino (aka. x-longer) is, az sem rossz-, ipc-computer, patona, greencell, iFixit, mobilokhoz polarcell).
    Rájuk van írva, pl. hogy "powery", vagy "vhbw", ezek kb. olyanok. Kicsit néha talán még ócskábbnak is néznek ki, mint egy generic kínai. Jó hasonlat lenne rájuk egy Decathlonos Quechua fehér póló vagy olcsó túracipő az Aliexpresseshez képest. Igen, mindkettőt Vietnámban vagy Bangladesben szövik, Európai normák szerint rabszolgák. A Decathlonostól mégis kevésbé kapsz bőrrákot, a gyerekjátékot kevésbé kenik ólomtartalmú festékkel és a túracipőtől se kapsz gerincferdülést. Ha mégis, legalább tudod, honnan ne vegyél legközelebb. Ezt az Aliexpresst és az elmúlt pár évben Amazont is elárasztó, naponta felbukkanó és eltűnő, random-generált márkanevű, 0 minőségbiztosítással rendelkező termékekről nem mondhatjuk el. Ezek egyébként nem ok nélkül szaporodnak - a rendes eladókat diszkriminálják (lásd 1, 2, illetve LTT is említi. Röviden annyi, hogy unfair az eladókkal szemben az Amazon, és a vevők állandó favorizálását csak a hatalmas haszonkulccsal dolgozó filléres vackok forgalmazói tehetik meg, a minőségi, kisebb haszonkulccsal dolgozó termékek esetén ez csődöt jelent.) Érdekes, hogz a vhbw néha az ariallal írt logó és a sok mássalhangzó miatt könnyen összetéveszthető a többi amazonos szeméttel.

    A te gépedhez a 6 cellásból 48 Wh tűnik az alapnak (Lenovonál ez a sima "51"-es típus), a kínai 56Wh-s is még hihető, emellett az Extensilonak van 67 Wh-sa. Ez majdnem 72, ami gyárilag csak 9 cellásból volt.

    9 cellásból vehetsz 72 Wh-sat (51+), 86 Wh-sat (51++), az extensilonál pedig 100Wh-sat (ennél mondjuk jobban megéri beállítani a hibernációt a gépen, és venni az árának a feléből 2 db 6 cellás 48Wh-sat...)

    Személyes tapasztalataim:
    - VHBW, 9 cellás, 72Wh (X230): 3 év után 65% kapacitása van meg, vszin. mert állandóan töltőn tartottam (a tlp-stattal EC-nek utasított "90% felett állítsuk le a töltést, és csak 50% alá esve indítsuk újra, addig meg közvetlen a tápról üzemeljünk" című történet nem jött be.
    - VHBW, 9 cellás, 72Wh (X230): 3 év után kb 94% kapacitás van meg. Ezt a gépet szinte minden nap akkuról használták, lemerítették.
    - "Lenovo" (hamisítvány) ebayről, 6 cellás 61++ (72Wh) T480 külső akku (01AV427): Ezt bekaptam, mert elhittem, hogy még kapni a T480-hoz valami eldugott kínai raktárból még újabb darabokat. A BMS-t felismeri eredetinek (?) a Lenovo Commercial Vantage. A gyártás ideje megegyezik a vonalkódos címkén szereplő 2021-es dátummal. Beüzemelve a BMS szerint 2024 februárban volt először, a rendelésem előtt pár héttel. Persze, mint tudjuk, messziről jött EEPROM azt mond, amit akar. 70 és 77 Wh közöttre tippeli a kapacitását egy töltés-merítés-töltés hármas után. A bele miatt vszin. megtartom, de a rányomtatott logó és feliratok igen gyatra minőség látszatát keltik. Hosszú távú tapasztalatom nincs róla.
    - "Lenovo" (hamisítvány) ebayről, 3 cellás T480 belső akku (01AV421): a BMS-t fel-felismeri a Lenovo Commercial Vantage, néha 100%-ot mond, néha semmit, csak hogy nem eredeti és nem hajlandó tölteni (a BIOS whitelist a T480-ban már nem létezik pedig). Ha kihúzom a gépet, instant kikapcsol. Aznap visszakaptam az árát, rendeltem helyette ipc-computertől).
    - Green Cell, HP EliteBook 840 G1: kb 5 éve jó volt újonnan, fogalmam sincs azóta használják-e
    - Cameron Sino, Dell XPS 15 9570: 1-2 éve jó volt újonnan, szerverként üzemel a laptop, állandóan töltőről, szerintem 90% feletti kapacitáson
    - iFixitről kínai generic (szó szerint ugyanaz van alin harmadáron), Dell 7490: az akku jónak néz ki, felismeri a gép, csak sajnos nem fekszik bele az akku kábele (3 különböző kábellel próbáltam), így nem megy rá a fedele a gépnek. Jelen formájában használhatatlan.
    - Egyszer vettem Patonát is valamihez, de a részleteire nemigen emlékszem. A ráírt kapacitást persze az is hozta újonnan.

    Az electropapánál néha találsz eBayen minimálisan drágábban olyat is, ami a weboldalukon nincs raktáron.

    A feltöltős-merítős kalibráláshoz, adat kiolvasáshoz Windows alá jó lehet ThinkPadekhez a Lenovo Commercial Vantage, ez többnyire mentes a "sima" verzióba nemrégiben bepakolt bloatware-től és legfőképp adware-től.

    Linux alatt tlp-stat. A KDE-féle powerdevillel képes összeakadni.

    [ Szerkesztve ]

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz Tikakukac #123179 üzenetére

    Ha már márkátlan ("generic") akku, én biztos a legolcsóbbat venném. Lehetetlen megmondani köztük a különbséget.

    Tikakukac:
    Kicsit jobban szétválaszthattam volna a használt eredetiket az új hamisítvány lenovóktól, ez igaz.

    Halott töltőelektronikáról én sem hallottam eredeti lenovo akkunál, utángyártottból meg szerintem akkora lehet a szórás (még adott márkán, sőt típuson belül is), hogy nem releváns mennyi pozitív tapasztalatom van velük (sokkal több kellene, hogy reprezentálják magukat).

    Ha talál az eredetiből jó állapotút, megérhet egy próbát. A kérdés itt talán az, hogy akar-e annyit szánni egy régi gépre, amennyibe egy jó állapotú régi akku kerül.

    Az egyik X230 eredeti 6 cellás akkuját gondolatban már bevallom, én is újracelláztam (Samsung 35E-vel, szigorúan), ehhez már csak a ponthegesztő, a BMS programozó, a cellák és a szakértelem hiányzik nekem :DDD
    Neked esetleg van tapasztalatod BMS felélesztéssel, visszaállítással, akku pakk újracellázással?
    Vajon kell hozzá ilyen speckó műszer, vagy egy rpi/arduino/ch341a-val olvasható/írható?

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz FoxiestFox #123182 üzenetére

    Egy-egy ilyen után mondjuk én sem tudnám meleg szívvel javasolni a GreenCellt. Nagy kár, hogy lassan minden akkuvásárlást (legyen az eredeti, márkás, márkátlan) egy stressz-teszttel kell kezdeni, prime95-tel lemeríteni, feltölteni, pár cikluson keresztül, és figyelni nem-e megolvad.. :(

    #123186 Tikakukac: Azoknál a daraboknál vsz. én sem kockáztatnék.

    #123185 ricsip: Én sajnos nem vagyok benne olyan biztos, hogy bármi következménye van az ilyeneknek.
    Legfeljebb a végfelhasználó szívhatja meg, ld. megemelkedett szállítási költségek a Li-ion akku tartalmú csomagoknál (sok futár egyszerűen nem is vállalja a szállításukat).

    A laptop gyártó arra fog mutogatni, hogy "teccett volna gyári alkatrészt használni", cinikusan, miután az üzleti kategóriás laptop 2. életévében adott ki új modelt eltérő alakú akkuval, a 3. évtől pedig beszüntette a régi gyártását. (A T60, T61, T400 szériánál valahogy meg tudták tartani az akku formátumot 4 éven keresztül, hasonlóképp a 410/420/430 esetében.)

    Az akkugyártó pedig nyilván a userre fog kenni, amit csak lehet. Nem jó töltő, nem jó gép, túlterhelted, stb. Akkor is, ha előtte explicit megegyeztél a gyártóval a cella típusában és a BMS terhelhetőségében, lásd [videó]. A legtöbbjére pedig, Kínai cég lévén, nem vonatkozik kb. semmi. Betilthatjuk a UnitPackPower cég összes akkujának importját. Csinálnak egy új dobós céget Kínában, és ott folytatják, ahol abbahagyták.

    És hogy egy pozitív példát is hozzak az akkukhoz: EM3EV (sajnos a videó készítője elkepesztő infantilis módon viselkedik, de a lényeg ott van - profi BMS (magánemberként szinte beszerezhetetlen, főleg kis tételben), cellánként biztosíték, rendes know-how a ponthegesztő használatához, jóval erősebb sín, műanyag eltartó a cellák közt, a BMS limitje vastagon alulméretezve a cellákéhoz képest, a töltőjükön opció a 90%-ra töltéshez...
    Sajnos erre még Ny-Európában is igen csekély fizetőképes kereslet mutatkozik. Mert hát amazonon 1.5x ennyi amperórát ígérnek az ár feléért... És a legtöbb ember egy 30 euros kapacitásmérőre sem ruház be mielőtt sorra hagyja az 5 csillagos értékeléseit amazonon/alin...

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz simonjoe #123151 üzenetére

    Milyen szoftverrel nézed a fogyasztását? 100% töltöttség közelében méred a töltőre dugott fogyasztást? Ha pl. 10%-os akkunál nézed töltőn a fogyasztását, nem inkább 20-30W környékére áll be?

    Amit kiír a upower vagy Windowson a Vantage, az pillanatnyi Watt fogyasztás - tudtommal ezt az akku közli, neki pedig fogalma sincsen, merre megy az áram, amikor töltőn van a gép.

    Windowson talán CoreTemp-pel vagy ThrottleStop-pal tudsz CPU fogyasztást nézni, de az megint nem a teljes kép. A notebookcheck-en a tesztjében pl. ki is emelik az X1C8-nál, hogy a legmasabb fényerőn a billentyű világítás önmagában 2W többletet jelent.

    A te géped valószínűleg ígyis-úgyis felvesz 11W-ot (falból vagy akkuból), bedugva még 5W-ot akkutöltésre is felvesz. Szerintem egy fogyasztásmérővel kb 16-18W-ot mérnél a konnektornál. A 11W kicsit sok, átlag netezéssel 4-10W között imgadozik a T480-am és a Dell 7490-em fogyasztása, pedig ez valamivel régebbi CPU.

    Szerintem fogyasztást mérni akkor lehet pontosan, amikor nem töltöd az akkut.

    Egy bash scripttel lekérheted valahol a /sys alatt milliwattban a pillanatnyi fogyasztást másodpercenként és másodpercenként hozzáadhatod egy változóhoz, mint Watt*sec. Elosztod az idővel, pl. negyed órányi mérés után 900 sec-cel, és megvan az átlag fogyasztásod.

    Ha kell, 100-ról 0-ra is csinálhatod, és akkor biztos nem fog "leszakadni az utolsó 40%-ról hirtelen 0-ra". (Ilyen is lehet.)

    Én egy hasonló prosztó scripttel próbálom az eredeti T480, és egy újabb Thinkpadekre jellemző, kifejezetten alacsony fogyasztású Innolux panel fogyasztását különböző fényerőkön. Sajnos műszer hiányában nem tudom fényerőre normalizálni az eredményeket, pedig úgy lenne csak igazán értelme.

    Nekem a megváltást a T480-nál (ahogy a Dell 7490-nél is) akkuidő, hőmérséklet és ventillátorzaj tekintetében a Turbo Boost kikapcsolása jelentette. Google mapsre vagy Youtubeozásra (még Chromiumban is!!) hektikusan felpörgő ventillátorból átmentem abba, hogy a 15 órás Chromium fordítás (8 szál 100%-ra kihajtva) mellett alszom, mert passzív hűtéssel 50-60 °C környékén végigcsinálja.

    A Dellnél ez szépen kikapcsolható a BIOS-ban. ThinkPaden a ThrottleStop-pal kellett gányolni. Nem tudom ez mennyire igaz újabb generációkra.

    Az undervoltolás nekem nem tűnt szignifikáns visszaesésnek hőmérsékletben, de azért bent hagytam ha már stabilan megy vele. :)

    [ Szerkesztve ]

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz bmxbandita #123208 üzenetére

    Nagyon rég nem garanciáztattam semmit, de egy próbát megérhet, bár nem fűznék hozzá sok reményt.

    Itt az aprón viszont biztos találsz valakit, aki vállal SMD forrasztást. Ha csak nem felszakadtak forraszpontok a lapról, egy szakembernek egy ilyen USB C visszaforrasztása kb. ujjgyakorlat.

    #123206:
    Sajnos igen, szerencsére gyári BIOS-ból készült "rajongói" változat whitelist nélkül, valamint a coreboot-ban eleve nincs ilyen.

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz t72killer #123201 üzenetére

    Excel: hát ömm.. ha nem webeset használsz, hanem valami régebbi, még "dobozos", mondjuk 2016, 2019 vagy 2021 LTSC-t, esetleg LibreOfficet, OnlyOfficet vagy lightosabb, pl. Gnumeric, akkor még talán elfogadható lesz. Google docsot vagy a fent említett webes Officet pedig el lehet felejteni, ha nem akarod a hajadat tépni.

    A javascriptes weboldalak, vagy a chromium+js alapú electronnal épített "appok", internetes videó streamelés (az x264-en túl... lásd x264ify bővítmény) pedig már olyan szinten optimalizálatlanok, hogy meglepődnél, mennyire akadva tudnak csak futni egy 10 éves gépen.
    Ezt talán legjobban az szemlélteti, hogy az M1-es Macektől bizonyos JS elemekre külön utasítás került a cpuba.

    A Jira és a Confluence is, technikailag csak szöveget meg maximum képeket (vagy: elképesztő gyatra minőségű videó csatolmányt) tesznek a szemem elé, mégis annyi tracker és más fut rajtuk, hogy ha 5-10 dolgon dolgoznál egyszerre (akár csak megtekintés szintjén, szerkesztésről "persze" szó sem lehet, már a 8. generációs mobil i7 tetejét is gyakorlatilag a hajunkra kenhetjük :( Sajnos tapasztalat ez munkahelyi laptoppal és sajáttal is.

    A Youtube, Google Maps esetén szintén hasonló a helyzet, legalábbis Firefoxban. Chromiumban jóval viselhetőbb, de ha nem 1 lapot használok állandóan, akkor 16GB ram is épp, hogy csak elegendő.
    Firefoxban inkább reklámmentes, szabad szoftver frontendeket használok hozzájuk, YT-hoz pl. Invidious, Piped, maps helyett meg nyilván OSM (ez mondjuk nem csak egy frontend).

    Facebookhoz tudtommal nem létezik ilyen "light webes kliens". Mondjuk engem az nem is érint. PH meg Gmail szintúgy, bár utóbbi talán még mindig használható külső klienssel.

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz t72killer #123210 üzenetére

    IIRC az xx30-as (x230, T430, ...) szériában volt utoljára Wifi kártya whitelist, a T480 körül is maximum akkor, ha tényleg WWAN kártyát dugtál bele.

    Redditen gyűjtik a Thinkpadek SSD kompatibilitását egy táblázatban. Ugyanebben a szálban valaki 1.gen AMD X13-nak erősíti meg az WWAN-SSD kompatibilitását - még bootolni is tud róla (bár, nem mondja, hogy sleepből fel tud-e kelni például, ha arról bootoltak, és akkor, ha nem, ami probléma szokott lenni).

    Egy másikban szintén X13-at emlegetnek, bár itt sem derül ki melyik generáció -max. a dátumból lehet tippelni-, csak az, hogy egy 2242-es méretű jó bele. Úgy néz ki, sokan a WD SN520-ra esküsznek.

    Talán a T480 szakirodalmából is tudsz ichletet meríteni.

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz Petrónius #123211 üzenetére

    A T480-hoz - főleg, hogy még a napokban is jött a BIOS-ához egy apró javítás -, szerintem is értelmetlen.

    Konkrétan milyen feature-t tudnál elképzelni, amit a HW megengedne, de a jelenlegi BIOS tilt?

    X230-nál pl. a whitelist kiiktatása, magasabb memória frekvencia, vagy custom bootlogo (amit az alap bios frissítő is tud), ha marginálisan is, de adott plusz teret a HW kiaknázására.

    A T480-on max. a WWAN whitelist törlése (kutyát nem érdekli szerintem), jobb WWAN slotos SSD támogatás (sokat támogat így is, és tudtommal bootolni is képes róluk), vagy me-cleaner jöhetne szóba.
    Ez utóbbihoz viszont tényleg magadnak kell főznöd (vagyis inkább: kipucolnod) a BIOS-t egy meglévő dump alapján. Ahhoz egyébként az egészet egy automatizált script csinálja - a legnehezebb része az, hogy az áramellátást normálisan megoldd az EEPROM-hoz, in situ, tehát kiforrasztás nélkül (mivel ugye bizonyos részei a biosnak, pl. a biztonságilag problémás Intel ME partíciója földi halandó számára (gép oldaláról) nem írható). Vannak trükkök, pl. Wake-on-LAN bekapcsolva hagyása, vagy akku gépben hagyása, de mindegyiknél fennáll a veszélye, hogy megsütöd az alaplapot (nem tervezték arra, hogy kívülről kapjon az EEPROM áramellátást).

    Ahelyett a kütyü helyett, ami modolás nélkül pl. 5 volttal hajcsa meg az EEPROM-ot, én nem javasolnám. Nekem talán 2-szer vagy 3-szor sikerült azonos hashű kiolvasást készítenem vele (ezek vagy 0x00 vagy 0xff voltak végig :)) ). Nem ajánlom. Helyette: bármilyen régi raspberry pi, és rendes, márkás pomona csipesz, 8 lábú (nem emlékszem a pontos típusára, de drága volt).
    Ha viszont saját biost akarsz csinálni, a kiolvasás/visszaírás lesz a legkevésbé problémás része...

    Tim82 123235:
    Neked nem volt gond a CH341A-val? Aliról vetted vagy van hozzá egy megbízható forrásod? Nekem a RPi-vel prímán írta-olvasta, a CH-val meg egy szenvedés volt az egész; lehetetlen (pedig én is olvastam 1001 történetet olyanokról, akik ezzel a hulladékkal telepítettek corebootot).

    (Utólag látom, hogy a fentiek nagy részét már leírták előttem. Na mindegy.)

  • flintnovik

    csendes tag

    válasz t72killer #123280 üzenetére

    Őszintén szólva eddig az összes M.2 NVME SSD amit használtam, az a géppel jött, szóval fogalmam sincs a méretekről és a gyakoriságukról :DDD

Új hozzászólás Aktív témák