Új hozzászólás Aktív témák

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz cellpeti #160 üzenetére

    Mármint úgy érted ha fel van írva az elektronhéj szerkeze? Jó volna, ha hoznál egy példát, mert még sose láttam "kvantumszámokkal megadva" egy elemet, az elektronszerkezeti jelölések közvetettebbek, különösen a végén (a spinkvantumszám nincs explicite jelölve bennük). + egy elemnek nincsenek ilyen kvantumszámai. Az azt felépítő egyes elemi részecskéknek, ppl. az egyedi elektronoknak van (ezért is tippelek arra, hogy talán az elektronhéj szerkezet eltérő jelölésű felírására gondolsz).

    Azért találgatódzom neked egy sort:

    - Ahány héj (főkvantumszám) van, annyiadik sor.
    - Az utolsó héj alá tartozó alhéjjak (mellékkvantumszám) adja meg melyik mező. Ha csak s van, akkor s mező (a periódusos rendszer bal széle), ha p is van, akkor p mező (a táblázat jobb oldala), ha d is van, akkor d mező (a táblázat közepén lévő "híd"), stb. (Vigyázat, a d mezőtől kezdve trükkös dolgok vannak, de ezt nem kell tudni egy tiszta levezetésben...)
    - A mezőn belüli oszlopszámot az adja meg, hogy az utolsó alhéjjon hány elektron van (mágneses és spinkvantumszám).

    Pl. a Nátrium: [Ne] 3s1 elektronszerkezet

    Főkvantumszám: 3, a harmadik sorban van. (Egyben azt is jelenti, hogy a mellékkvantumszámok megengedett értékei 0,1,2 lehetnek)

    Mellékkvantumszám: s vagyis 0. Az utolsó alhéj az 0-ás mellékvantumszámú (s), tehát a Nátrium az s mezőben van.

    Mágneses kvantumszám: gondolom 0 lehet, mert nem lehet nagyobb az abszolút értéke, mint az adott elektronhoz tartozó mellékkvantumszám értéke.

    Spinkvantumszám: ez ugye lehet -1/2 vagy 1/2. Ha mindkettő szerepel akkor 2 elektron van az utolsó energiaszinten, ha csak az egyik, akkor csak egy elektron van az utolsó energiaszinten. A Nátrium esetén csak egy elektron van, úgyhogy az s mező első sora lesz.

Új hozzászólás Aktív témák