Új hozzászólás Aktív témák

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz fpeter07 #183 üzenetére

    Először is szem előtt kell tartani, hogy ez vizes oldatban van, mert ez nagyban meghatározza, hogy mi merre.

    Ami keletkezik, az szárazanyagként felírva Na[Al(OH)4] lenne, de vizes oldatban ez ionjaira disszociált formában van jelen, mint ahogy a NaCl is Na+ és Cl- vízben, és a NaOH is Na+ és OH-. (És igen, az aluminátion pont ezért negatív töltésű, mert a benne lévő alumíniumion csak 3+.)

    Az egész csak azért tűnhet furcsának, mert az egyenlet sűrítve foglal össze egy többlépéses reakciót (mint sok más egyenlet is). Ami itt történhet, az az, hogy a NaOH (pontosabban az OH-) először is leoldja az oxidréteget az alumíniumról (ha előkezelt a felhasznált alumínium, akkor ez a megelőző lépés kimarad), majd az alumínium reagál a vízzel hidrogénfejlődés közben (Al + 3 H2O = Al(OH)3 + 3H2), majd a keletkezett Al(OH)3 rögtön feloldódik a lúgoldatban (Al(OH)3 + OH- = [Al(OH4)]-.

    A NaOH eleve disszociált formában van jelen, és maga a Na+ szigorúan véve sehol nem vesz részt a reakcióban, csak azért kell az összefoglaló egyenletbe, mert ott NaOH-ként van felírva a bal oldalra, és akkor kell a a jobb oldalra is.

Új hozzászólás Aktív témák