Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz thyeby #171 üzenetére

    A metilén egy szabad gyök. Olyan reakcióképes, hogy gyanús, hogy nem lehet önállóan benne a flakonban. Nem véletlenül az csak az első tagja egy hosszabb vegyületnévnek? (Pl. a formaldehidet/metanal-t láttam már metilén-oxidnak írva.)

    Annyi bizonyos, hogy a metilén nem ugyanaz, mint a metanol. Persze ki tudja mennyire volt eltévedve, aki a címkét írta. És simán el tudom képzelni, hogy metanol _is_ van benne.

    A metanol a gumit elvileg nem oldja fel, bár lehet nem tesz jót, ha benne áll. A lakkról nem tudok nyilatkozni, fene se tudja miből van, nem értek a lakkokhoz, azok akár eltérően is reagálhatnak gyártmánytól függően.

    [ Szerkesztve ]

  • becuszabi

    aktív tag

    válasz thyeby #171 üzenetére

    Én vizsgáltam már ilyen löttyöt (szintén a helyettesíthetőség céljából).
    Etilalkohol, etilénglikol ("fagyálló") és víz volt benne.

    A "metilén" valami fantázianév lehet, de kétlem, hogy metanol, mivel az nagyon erős méreg, ipari felhasználáson kívül nem nagyon lehet forgalmazni.
    A denaturált szesz nagy része szintén etilalkohol és tesznek hozzá egy kevés, erős illatú oldószert, hogy ne legyen kellemes lehajtani belőle egy kupicával :)
    Felhígítva (mondjuk 1:2 arányban vízzel, a szesz legyen a több) megfelel szélvédő mosónak, bár nem túl jó az illata.

    "Aki szívből él, az élből szív"

  • becuszabi

    aktív tag

    válasz thyeby #174 üzenetére

    Az alkohol önmagában is fagyállóként hat. A jégoldóként használt folyadék gyakorlatilag ugyanaz, mint a téli szélvédőmosó, legfeljebb az alkoholtartalom tér el.
    Azonos módon hatnak.
    Kell bele:
    víz
    - ami ugye egyezik a jéggel, könnyen nedvesíti azt (gyorsan behatol a kristályok közzé)
    - nagy a hőkapacitása (tömegéhez képest sok jeget tud felolvasztani)

    alkohol (kémiai szempontból a glikol is az)
    - korlátlanul elegyedik a vízzel
    - maradéktalanul elpárolog
    - jelentősen csökkenti a víz fagyáspontját

    ezen kívül raknak hozzá egy kevés felületaktív anyagot (házi megoldás: max. 1 ml mosogatószer literenként), színezéket (hogy meg lehessen különböztetni az X terméket az Y-tól), meg illatanyagot, hogy tovább javítsák az egyedi jellemző = egyedi termék hatást

    Régen a cégünknél került ki a gyártásból magas alkoholtartalmú folyadék, amit egyébként el kellett volna küldeni égetésre, mert már nem lehetett visszavinni és a regenerálása is sokba került volna...na ezt eladták olyan cégeknek, akik aztán konkrétan szélvédőmosót készítettek belőle. Gondolhatod milyen haszonkulccsal ment az üzlet.

    [ Szerkesztve ]

    "Aki szívből él, az élből szív"

  • becuszabi

    aktív tag

    válasz thyeby #176 üzenetére

    A téli ablakmosó bőven elégnek kell lennie.
    A sok mosószerrel szerintem az lehet a probléma, hogy -ahogy írtad is- bevonatot hagy a felületeken (az eredeti felhasználási területen ez ugye nem okoz problémát, hiszen leöblítjük).
    A háztartási ablaktisztítóknak szinte ugyanez az összetétele, ugyanúgy van bennük alkohol, felületaktív anyag, illatanyagok stb.
    Természetesen ez egy külön iparág, sok háttérkutatással, így ha korrektek akarunk lenni, akkor nem intézhetjük el azzal, hogy a főbb alkotók alapján egy kalap alá vonunk minden üvegtisztítószert (mint ahogy minden fa cellulóz rostokból áll, mégis hatalmas különbségek vannak köztük az eredetüktől függően).

    Acetont nem hiszem, hogy tennének bele, a gumi nem feltétlenül kedveli (nem azt mondom, hogy kioldaná a helyéről, de pl. képes azt megduzzasztani, amitől sérülékenyebbé válik).
    Meg az acetont egyébként is igyekeznek mellőzni a hétköznapi életben (nem véletlen, hogy pl. az aceton tartalmú körömlakklemosó is kezd eltűnni, vagy talán már nem is kapható).

    "Aki szívből él, az élből szív"

Új hozzászólás Aktív témák