Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wetomi

    aktív tag

    válasz ludla #10172 üzenetére

    Egyébként az openSUSE 11.3-at kipróbálhatod LXDE-vel, az aláírásodban gondolom nem véletlenül van ott. Nekem picit fura a kde után, de meglepően gyors még cd-ről is.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz O_L_I #10280 üzenetére

    Igaz már eltelt pár nap azóta, de kiegészíteném ZCoyote mondandóját. Tehát azért nagyobb egy SUSE telepítő az Ubihoz képest, mert nem csak a Gnome, hanem a KDE és az Xfce grafikus felület is benne van és az ezekhez tartozó programok is. Valamint különböző fejlesztő környezeteket is telepíthetsz és szerveres kiszolgálókat is, persze nem kötelező, alapértelmezetten nem is rakja fel. Minden fontosabb kategóriát kiválaszthatsz. Végső telepítésben nem is foglal több helyet egy Ubihoz képest és frissítés nélkül is egy sokkal teljesebb nyelvi csomagot kapsz, nem beszélve a stabilabb rendszerről.
    Ha mégis soknak tűnik a dvd méret, akkor vannak cd méretű telepítői is, külön-külön grafikus felületekre szétbontva.
    Ízlés kérdése az egész, érdemes ismerkedni vele.

    [ Szerkesztve ]

  • wetomi

    aktív tag

    válasz sonar #12881 üzenetére

    Van rá igény. Pont a hétvégén tettem fel én is a moonlight-ot.
    A firefox megtöltött bő 3 giga ramot 50%-os cpu terheléssel, majd meghalt. A chrome is pörgette a procit, de legalább a ramot nem ette, viszont olyat írt az oldal, hogy nem támogatott a plugin, vagy valami ilyesmi. A konquerort és a rekonq-ot már ki sem próbáltam.
    Nesze neked silverlight, már az ms is leállt, vagy lelassította a fejlesztését.

  • wetomi

    aktív tag

    Visszatérve a böngészőkre, nálam mostanság katasztrófa mindegyik, ff, chrome, konqueror, rekonq. Nézem a terminált, mindegyik a flashre panaszkodik 10-ből 8-szor.
    De van, hogy a ff már induláskor reflexből meghal, vagy a chromenál az összes megnyitott lapon összeomlik valami egyszerre.
    Stabilnak mondott verzió mindegyikből, 11.2.akárhanyas 64bites flash és 4.8.4-es kde, upstream repóból és 64bites openSUSE 12.1.

    Mindenkinél ennyire rossz a helyzet, vagy nálam lehet valami gáz?

    A másik, a fontosabb: Az utóbbi 2-3 hétben véletlenlen szerűen, de elég gyakran fsck-val indul a gép, mégpedig a /home partícióm fájlrendszerével (ext3) van baja. Átnézi, javítja. Ma reggel konkrétan nem néztem meg, mit csinált, mert nem volt időm erre figyelni.

    Működés közben (még) nem vettem észre erre utaló problémát, Normálisan van leállítva a gép. Múlt hétvégén pedig külső programmal csináltam lemezellenőrzést, nem talált bad sectort. A linuxos hdsentinel sem mondott semmi problémát.

    Milyen naplót nézzek? Mivel deríthetném ki, mi lehet a gond? Vagy csináljak egy backupot és formázzam újra a partíciót?

  • wetomi

    aktív tag

    válasz sonar #12892 üzenetére

    Van fent adblock, a silverlight plugin volt a ludas az említett esetben.
    Az írással nem siettetni akartalak, csak jelezni, hogy van rá igény.
    Szerencsére a Konqueror és a Rekonq is tartalmaz beépítve adblockot, az is használható.

  • wetomi

    aktív tag

    Sziasztok!

    Véletlenszerű "bad rip value" és "not syncing: fatal exception in interrupt" kernel pánikok után kicsit a tök tele van most.

    Elég vegyes eredményt kaptam a keresésekre, kernel, bios és hardver hibát is jósolgattak a különböző életkorú fórumbejegyzések, szóval most másik disztrót próbálnék ki, minél különbözőbbet a jelenlegi opensusétól.

    A Debian stable a kiszemelt. Mennyire veszélyes a beállítása? Telepítettem már vboxban vagy fél éve, de tovább nem foglalkoztam vele.
    Inkább felhasználó vagyok, how to alapján megcsinálgatok sok mindent, hogy mennyit kell vele szopni, az pillanatnyilag már nem érdekel.
    *buntu alapú cuccok nem érdekelnek különösebben.

    Vagy inkább mégis maradjak valami népszerűbb disztrónál, pl fedora?

    Pillanatnyilag komolyabb fájlműveleteknél jelentkezik a probléma, pl ha gyorsan indul el torrenten a linux dvd letöltése, vagy mint pár perce, amikor a biztonsági mentést készítettem (taroltam, tömörítettem a másik lemezre), vagy nagyobb fájl másolásakor.

    Memtest egy éjszaka alatt nem dobott hibát, bad sector nincs.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz wetomi #12938 üzenetére

    Ebben a jó időben kissé lecsökkent az ingerküszöböm, egyelőre maradok a hardveres és szoftveres hibakeresésnél, amint lesz időm és energiám foglalkozni a dologgal, majd utána jöhet a durvább módszer.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz ViZion #12940 üzenetére

    Igen, a fontos dolgokat hagytam ki.
    A merevlemezek nincsenek AHCI módba állítva, ugyanis a HD204UI samsungom firmware hibás és AHCI módban problémák lehetnek vele. A firmwaret ugyan frissítettem még az elején, de a bizonság kedvéért maradt "hagyományos" módban.
    A bios rendben van. Két hete volt egy egész éjszakás memtest, 8szor hiba nélkül lefutott. HDsentinel sem ír problémát és rossz szektort sem találtam a két héttel ezelőtti ellenőrzéskor.

    A proci egy minimálisan alul volt feszelve, de azt este visszaállítottam alapértékre, hátha a tömörítéskor a terheléskor ez volt a gond, de ennek hatását még nem volt időm letesztelni, látszólag így is nagyobb fájlműveleteknél van a bibi.

    Még este cserélek sata kábelt és kipróbálok egy live fedorát másolgatáshoz.
    A probléma, hogy nem tudom egy-az egyben reprodukálni a hibát, véletlenszerűen jön elő, torrenten töltéskor is ritkábban, nagyobb sebesség esetén.

    Ezért gondoltam egy debianra, régi, stabil, de még támogatott rendszerre, de hanyagolom még. Remélhetőleg nem hardver hiba.

    Az mennyire normális, hogy fájlműveleteknél, másolásnál, de inkább íráskor az egekben van a processzor terhelés? akár merevlemezen, akár pendriveon.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz ViZion #12942 üzenetére

    Konkrétan lemezen belül, mappából mappába másoláskor nem rémlik, hogy lett volna gond. De tegnap pl. pont úgy történt, hogy egy nagyobb mappát tömörítettem először másik lemezre, majd a tömörítendő mappát tartalmazó könyvtárba, gyakorlatilag mellé.
    Mindkét esetben elhasalt, majd harmadjára is, amikor próbálkoztam tovább, negyedjére sikerült. Amúgy pont biztonsági mentést akartam csinálni.

    Másik: ktorrent, letöltök valamit teljesen, majd az adaellenőrzés szerint hiányzik x csomag. Megint indítokm, letölti a maradékot, ellenőrzöm, hiányzik x-2 csomag, majd még egyszer és hiányzik x+3 csomag és játszadozhatok akármeddig, van, hogy sikerül, van, hogy nem. Ezt wifin és most vezetékes neten is megcsinálta.

    Viccen kívül, hogy töltsek így le linux telepítőt, ha nem tudom, hogy 100%-os e?
    FTP/HTTP-n keresztül elvileg jó. Letöltöttem egy debiant, kíváncsiságból beraktam a ktorrentbe, beellenőrizte, elsőre 100%-os volt. Majd csak azért is még egyszer, és akkor hiányzott 4 csomag, majd így tovább, mindig marad valamennyi hiány.
    Nem minden esetben van így, teljesen véletlenszerűen, a seederek számától és trackertől függetlenül.

    Tegnap a KDE-t visszaváltottam a gyári (stabil) suse repóra, ott 4.7.2 van.

    Eddig nem volt ídőm szisztematikusan úgy leellenőrizni minden (minél több) variációt, hogy valami rendszert egyértelműen meglássak, de a napokban hozzá fogok, Kezdem majd sata kábel cserével, megpróbálom az ahci módot és kipróbálok egy live fedorát is.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz wetomi #12943 üzenetére

    Este megint végigpróbáltam az említett hibát (gyakran) okozó tevékenységeket és ugyan úgy dobta kernel pánikot egészen hamar.

    De. ViZion javaslatára átkapcsoltam AHCI módra és megmozgattam a sata kábeleket, átraktam másik csatlakozóra a merevlemezeket és az eddig eltelt kb 2 óra alatt nem volt semmi probléma másoláskor lemezek között és azon belül sem, tömörítéskor, torrent adatellenőrzéskor és letöltéskor sem, pedig nyúztam ahogy tudtam és amennyi belefért ebbe a kis időbe.

    Nem akarom elkiabálni, egyelőre rendben van, majd a következő napokban kiderül, hogyan tovább.

  • wetomi

    aktív tag

    Sziasztok! Érdeklődök, hogy van-e itt a topicban olyan aki linux alatt használ az alaplapi hangkeltőknél kicsivel komolyabb belső, vagy külső hangkártyát elsősorban zenére, vagy multimédiára?
    Ha van és véletlenül olvassa a kérdésemet, akkor érdekelne, hogy milyen kártyát használ és mik a tapasztalatai vele?

    Bár elegendő az alaplapi kártyám is még, de szeretnék egy kicsivel jobb minőségben zenét hallgatni. A linuxos világ szépségei miatt viszont bizonytalan vagyok az USB DAC-oc támogatása miatt. Optikai és koax kimenet nincs az alaplapomon, HDMI-t kezelő hangeszközöm pedig nincs, így marad vagy a belső hangkártya analóg kimenet, vagy valamilyen USB csatlakozású hangkártya/fejhallgatóerősítő/DAC.

    Az ASUS Xonar kártyáknak elég jónak látszik az ALSA támogatása, de jó lenne több eszközről több véleményt is hallani.

  • wetomi

    aktív tag

    válasz Tim82 #54854 üzenetére

    (#54853) Dave™ és (#54854) Tim82: Köszönöm szépen, sokat segítettetek és részben nehezítettétek is a dolgom :D Maradtam volna a belső kártyáknál, de mégsem olyan elveszett az az USB-s kártya/DAC történet.
    Időközben találtam még linux+DAC témában egy oldalt, de ezek többsége komolyabb árkategória.

    Én openSUSE + KDE vonalon mozgok kis kitérőkkel évek óta, ehhez kell találnom valamit, de nem hinném, hogy túl nagy eltérések lesznek mostanság disztrónként.

    Xonar D1-ben gondolkoztam eddig, mert nagyrészt úgyis az asztali gépnél kerülök olyan állapotba, hogy van lehetőségem a zenére is figyelni. Hogy fejhallgató és/vagy monitor jellegű hangfal lesz hamarosan a végeredmény, még nem tudom, de ez már másik topicba való téma.

    Egyelőre megerősítettetek, hogy nem elveszett dolog a minőségi zenehallgatás linuxon.

    (#54856) CPT.Pirk: pont tegnap délután olvastam a cikked, ahogy keresgéltem a Logouton. Nem áll távol tőlem a barkácsolás, de az elektronika eddig kimaradt az életemből pár apróságtól eltekintve. Ideje lenne ugyanakkor elővenni a forrasztó állomást legalább leporolni...

    [ Szerkesztve ]

  • wetomi

    aktív tag

    válasz Dave™ #54857 üzenetére

    (#54857) Dave™: Igazad van, praktikusabb a DAC és így, ahogy csorognak az infók, nem is lesz gond a támogatással. Még a céges laposhoz is használhatom, ha utaznék.

    (#54856) CPT.Pirk: Nem emlékszek, hogy bárkivel is beszéltem volna erről a témáról korábban, bár sok sör csúszott le nálam is az elmúlt években. Esetleg vodkaboy22-re asszociálhattál az egyforma avatarunk miatt, ő segített neked a cikk alapján.

    (#54858) growler: Az előbb nem láttam a fától az erdőt :D Csak belinkeltem a támogatott DAC-ok listáját, de nem is néztem, hogy konkrétan egy egész disztróról van szó. Élesben nem hinném, hogy feldobom, de ha lecsorog megosztom veled és vboxban kipróbálom majd mit mutat.

    [ Szerkesztve ]

  • wetomi

    aktív tag

    válasz erer1000 #54860 üzenetére

    Az a RAM szerintem nagyon kevés lesz, új disztrót friss csomagokkal és grafikus felülettel valószínűleg nem fogsz élvezhető sebességgel futtatni azon a vason.
    Hirtelen a Damn Small Linux ugrott be, ezzel nem lesz gondod, igaz jó pár éve már nem fejlesztik.
    A Puppy Linux még hasonlóan minimál, ez frissebb is, de a 48 MB ram talán még annak is kevés lesz.
    Ha nem is korabeli, de legalábbis 6-8 évvel ezelőtti verziókkal próbálkoznék első körben.

    (#54861) Tim82 - a Xonar D1 esetén a beépített fejhallgató erősítő hiányán átsiklottam, jó, hogy mondod.

    [ Szerkesztve ]

  • wetomi

    aktív tag

    Sziasztok!

    Van nekem egy openSUSE Leap 15.2-es rendszerem KDE-vel és egy Ryzen 3 Pro 4350G APU-val (Renoir, lásd adatlapom).

    A gyári 5.3-as kernelt muszáj volt cserélni, mert az még nem kezelte megfelelően a GPU-t. 5.10-ig rendben is voltam. január végén, február elején 5.11-re váltással a videó kimenetek kicsit elkavarodtak és azóta nem tudom helyre tenni őket.

    A monitoromat (DELL U2412M és 1920*1200) DVI-on használnám, de ott mostanság olyan hiba van, hogy a monitor számára nem kezelhető felbontás kap DVI-on, így jellemzően a GRUB után nincs kép, még akkor se, ha előtte vissza veszem a felbontást kisebbre.

    VGA kimeneten olyat tapasztaltam, hogy ha a bejelentkező felületen normál Plasma van beállítva, akkor (username+password után) nincs kép. A monitor nem kap jelet és elmenne aludni, ha hagynám.

    Plasma + Wayland-re, vagy egyéb asztali környezetre váltva, pl IceWM, van kép a bejelentkezés után is. Minden oké, csak a Wayland még egy kicsit döcögős, az IceWM pedig nem a megszokott és szeretett KDE környezet.

    Az egyszerűség kedvéért HDMI-n néha-néha használok egy HD ready felbontású TV-t. 5.10-es kernelig nagyjából itt is két kattintás volt átlőni a képet a TV-re, még ha csak klónozva is, de működött. Még 5.11-re váltva is sikerült néha-néha összerakni, de azt se mindig. Az utóbbi 1-2 héten pedig HDMI-n is rossz a kép. Rosszak a színek, szétesik.

    Egyelőre próbáltam előre menekülni, ezért is frissítettem mindig a kernelt, meg az apraját (mesa/X100/wayland/amdgpu/radeon) ha jött új, de nincs eredmény. Ennyi friss csomag után pedig már Tumbleweedet is használhatnék Leap helyett.

    Logikus lépés lenne a korábban működő 5.10-es kernel környékére visszalépni, de bevallom, nem találom. A gyári 15.2 Leap repóban csak a 5.3-as van, ami ugye nem jó nekem, de a stabil kernel repóban meg csak a legutóbbi 5.11.

    Még az xrandr környékén szimatoltam egy-egy külföldi fórum bejegyzés környékén, de nem mertem hozzányúlni.

    Még a Tumbleweedet és egy két másik disztrót kipróbálok Live-ban, az eddig elmaradt.

    Van valami ötletetek, hogy mi lehet a gond és a megoldás, vagy, hogy milyen irányba induljak?

  • wetomi

    aktív tag

    válasz wetomi #77961 üzenetére

    A megoldás végül egyszerűbb volt, mint reméltem és ilyenkor vagyok mérges, hogy miért nem hamarabb próbáltam?

    Nem kellett turkálnom semmilyen konfig fájlt, hanem az előre menekülés, a frissítés segített. Egészen pontosan a bios/uefi frissítése. A korábbi 1202 helyett 1804-es verzióra.

    A volt időközben agesa kód frissítés is, valószínűleg ennek köszönhető, hogy a kernel és az egyéb driver/firmware is másként kezelte az APU-t.

    Van rendes jel DVI-on, azonnal váltott rá, ahogy a VGA-helyett arra tettem a monitort. Plasmával indulva sem ment el a kép és a HDMI-re is gond nélkül váltok át és vissza.

Új hozzászólás Aktív témák