Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bteebi #24 üzenetére

    Alapjövedelem kb. csak az extra adókból jön, amit "extra"ként hívunk multiknál úgy, hogy valójában annyira extra, hogy még alap adót sem fizetnek, magyarul az extra is bőven a KisPista Kft-t fajlagosan terhelő adószint töredéke.

    A gond az globálisan is sztem, hogy sokkal előrébb jár a technológia (élő emberek leépítése, kiváltása), mint a társadalom nagy közösébe befizetés (alapjövedelem), ergo villámgyors gazdagodás lesz megint egy még vadabb kapitalizmus égisze alatt egy marha szűk régi-új tőkés szupergazdag rétegnek, mire 5-10 év múlva (?) beáll az, hogy na jó, robotjaim vannak, adóznom kell pár milliárddal többet, mint eddig, mert a csúnya jogalkotók megébredtek.

    Szóval sok jó nem lesz ebből az egészből rövid távon, el van csúszva időben az adóztatás és a tényleges használat, ez pedig ezen "rövid" idő alatt elképzelhetetlen versenyelőnyhöz juttatja azon gigacégeket, akik már most b*nának ki mindenkit és cserélnék le gyorsan robotokra. Rengetegen kerülnek átmenetileg utcára majd úgy, hogy nem lesz nagyon helyük máshol, amivel gond nincs önmagában, csak bevétele sem lesz mellé, ami viszont óriási gond.

    Aztán ha ez a pár év lecsengett és a jog odaér, majd lesz extra adó alapjövedelemre visszaforgatható. Lényegében a kripto dolgoknak is a legnagyobb, legbrutálabb nyertesei a szabályzásmentes legelső időkben beleállók lettek és így lesz ez AI, robotika, minden egyéb újítás terén is, a jogalkotás ott fog évekkel kullogni mögöttük és emiatt a kezdeti felhasználása ezen technológiáknak a gyors versenyelőny nyerés és profitmaximalizálás lesz, a társadalmilag is értelmezhető pozitív hatásuk csak jóval később érvényesül majd.

    Ha ..

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz cucka #32 üzenetére

    Van egy "jópofa" lista arról, prioritási sorrendben (feltételezett), milyen szakmák fognak elsőként, majd később.. áldozatul esni a robotizációnak.

    Hogy ennek milyen formája van, inkább lesz tényleg célgép, mintsem egy T800-as élő szövet a fém vázon, de ezekből RENGETEG lesz.. a jogtól kezdve a pincéreken át a nemistudom mit mondjak .. itt MINDEN érintve lesz, nagyon durván ... MINDEN.

    Érdekes volt, hogy a lista tetején/alján (nézőpont kérdése) a projekt manager mint műfaj szerepelt, hogy .. ők lesznek az utolsók majd, mert oda olyan komplex átlátás és logikai összefüggések felismerése kellhet, ahol az AI még akkor sem fog tartani, ha Musk ma azt mondja, de. Legalábbis pár éven belül ...

    10 év távlatban előre tekintve ? Senki nem menekül.
    De utópia ez csak akkor lesz, ha a visszaosztás működik, ehhez viszont lehet alapjaiban kell egy új társadalmi szerkezetet is felépíteni, ami meg gazdasági és hatalmi szempontból is megrázó lehet, magyarul, a jelenlegi kapitalizmus-demokrácia és globalizált "régi" világ égisze alatt ezt végbevinni egyértelműen csak 1 oldalnak termel profitot és ez sok szempontból óriási veszély. (Mondom ezt úgy, hogy nagyon támogatom a dolgot, akar a fene dolgozni másnak - magamnak már igen, vagy saját fejem és ötleteim mentén az emberiség egészének oké, de nem a mai modern irodai rabszolga formában).

    Szóval egy ideális jövőbeli társadalomban, ahol van alapjövedelmem, IT-sként felmondok a picsába, van mit ennem, rezsit fizetnem, és itthon elpöcsölgetek valami programozási nyelven a kis mikrokontrollereimmel meg Raspberry Pi-jeimmel azon, hogy hogyan kreálok óceántisztító géphadsereget, ami kiszedi a vízből a mikroműanyagot mondjuk - csak mondtam valami orbitális hülyeséget (lehet nem is az, de értitek szerintem)..

    Ezt ma nem lehet csak úgy megtenni, család, gyerek, annak nyűgjei (ide viszem, oda hordom, stb) + saját magam sport-ja mellett, hogy egészséges maradjak. Be kell ezen felül még mennem dolgozni (vagy HO) valaki másnak, rém unalmas és rém fárasztó ostoba gigaprojektek kicsi fogaskerekévé válni zéró motiváció mellett, szóval ööööö ... mikor lesz ebből óceántisztító kis gépecske és azok hálózata ? Ja és ha fel is mondanék, mert van 1 évnyi tartalékom etetni magam és a családom, mi van, ha az erre alapított startup-om, amivel pénzért kuncsorgok, végül befuccsol és annyi az egésznek, vagy elhúzódik 1.5 évre, vagy akármi ... ???

    Szóval szerintem az emberek kiváltása (bármilyen jellegű robotizációval/automatizációval/AI-val) CSAKIS úgy működhet, ha alapjövedelem van mellé téve, tisztességes, tehát Svájci, nem magyar - ha érti mindenki, mire célzok ezzel ... Szóval amiből nem csak vizes kiflit meg parizert lehet venni. És akkor tényleg tudna a társadalom értelmesebb dolgokkal is foglalkozni, mint termelni butában a felső tíznek, de ez szinte biztos, hogy nem tud a jelenlegi szociális és gazdasági berendezkedésben az emberek javára válni, ez csak kísérletezés (és előbb-utóbb eredmény) a gigaprofit érdekében, a szabályzók meg zsebre vannak téve és kilóra megvéve.

    Nincsenek illúzióim..

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz stellaz #45 üzenetére

    Ez a nagyon-nagyon durva és egyben - sajnos - egyelőre legvalószínűbb forgatókönyv.

    Egy nagyon szűk réteg, pár család kezében az egész bolygó, a giga a négyzeten méretű cégeik által. Minden valamirevaló kicsi és közepes méretű gyártó (élelmiszer, hadiipar, ruha, agrár, gép, egyéb) fel van vásárolva valami brutál nagy gigacég által, vagy annak a szintén még mindig brutálnagy leánya által.. elképesztő.

    Társadalmilag fajunk szerintem nem elég érett a rendelkezésünkre álló technológiák saját javunkra fordításában és ezek ilyen szinten már összefonódnak.

    Mert ha belegondolok, hogy az 5. elemben Korben Dallas hogy repkedett a kocsival a felhőkarcolók x-edik emeletei között, vagy a Coruscant-on és minden más bolygón micsoda légiforgalom van a Star Wars-ban, nos, az a mai Földön úgy indulna - ha mindenki megkapná a tech-et - hogy a közel keleti terroristák fele saját maga ülne be egy hajóba, hogy átrepülve az óceánon nyugati embert öljön, ugyanezen halmaz másik fele meg mindenféle robbanószerkezetet és akár nukit is erősítene a hajókra és úgy reptetné őket oda..

    Szóval, a technológiai fejlődést és az ezáltal biztosított utópiát társadalmilag korlátozza az emberiség (egy szűk része), mert instant világégés lenne, ha akár a szabad energiát, akár egy antigravitációs hajtást, akár a nem tudom miket rászabadítanánk a bolygóra egyik napról a másikra.

    Nincs meg az a társadalmi (és egyéni szintű) alapja, hogy ezen technológiákat JÓL használjuk.

    Rosszul pedig lehet használni. Egy részüket eltitkolni és/vagy fejlesztésüket gátolni, más részüket pedig a szűk uralkodó réteg javára fordítani, mert mindenki nem kaphatja meg, különben másnap megjelenik az ajtóban a tegnap hiperautomata módon hipergyorsan legyártott szuper AI-s lézeres robothadsereg és kiveszi a fáklyát a Szabadság szobor kezéből nagyon gyorsan... -> világégés.

    Nem vagyunk készek a már most, de akár több korábban is már rendelkezésünkre álló technológiára.

    Utópia csak úgy hozható létre, ha - tadaaaaam - mindenki szeret mindenkit, vagy legalább minimális belátások mentén összefog és békén hagyja a másikat. Egyetlen erő van, ami most a szuperhatalmak szintjén erre képes és még a legkőkeményebb vallási vezetőket is visszatartja a nagy piros gombtól, az a kölcsönös elrettentés elve. Azaz pont a vonalzó túlvége :D

    Szerintem az emberiség mai 9-milliárdjának a sorsa meg van pecsételve és le is fogunk égni, az utópia pedig eljön majd a maradék nemistudom hány százezernek vagy milliónak, de semmiképp sem milliárdos nagyságrend.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #46 üzenetére

    Egy ideális utópiához 3 dolgot kellene megszüntetni, vagy gyökeresen átalakítani:
    - politika
    - vallás
    - újságírás

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák