Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz Zoltán #5 üzenetére

    Az elmúlt 40 évről beszéltünk. Szerinted az USB komolyabb fejlesztés, mint mondjuk a mikroprocesszor?
    Igazad van, szörnyű dolog elképzelni a PC-d hátulján 8-10 soros csatlakozót. Akkor már inkább legyen minden házban külön szekrény (irodaházban külön emelet) a mainframe-nek, de azt USB kösse össze a dumb terminálokkal! :)

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz dabadab #7 üzenetére

    Na azért a tranzisztort ne soroljuk ide, nemsokára 60 éves lesz... (1948-ban fedezték fel a tranzisztoreffektust). Az IBM nyílt architektúrája meg egy virágzó PC piac terméke, semmi nagyonújat nem hozott, igazából csak a piac egységesítését érte el (részben az IBM piaci ereje révén). Sztem az IBM nélkül is kb. ugyanannyi gép lenne a világon, csak talán több, egymással inkompatibilis PC-szabvány lenne a piacon, ami elsőre nem hangzik túl jól, de ha belegondolsz, a Volkswagen-motor sem megy bele a Toyotába, mégis elautózgatunk valahogy. :D

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz dabadab #9 üzenetére

    Szóval hogy is van ez? Nem volt virágzó PC piac, de az IBM-nél már PC-mániával számoltak? TRS-80, Commodore PET meg mik voltak akkoriban... szóval a virágzó PC-piacot nem a mai értelemben gondoltam, hanem úgy, hogy Amerikában már volt választék otthoni számítógépek terén, amikor az IBM belépett a piacra. A szabad versenyben igazad van, ezt nem vitatom, de az otthoni gépek elterjedése végbement volna nélkülük is, legfeljebb lassabban. Bár még ez sem biztos, több konstruktőr esetén talán nem olcsósodnak el annyira a gépek, viszont gyorsabb lett volna az innováció.
    Ráadásul a PC-architektúra mára már jelentősen elavult, és inkább lassítja, mint gyorsítja a fejlődést. Jó példa erre a Zoltán által emlegetett ISA-busz, ami a PC-k 8 bites buszának kibővítése, és tényleg sokáig húzta az alaplapon, a felhasználók nagy részének felesleges ballasztként. Vagy ott van ugye a modern, RISC szervezésű procikra ráhúzott hardveres CISC-emuláció (úgy tudom, a Pentium Pro óta van ez így), ami szintén az x86-kompatibilitás megőrzéséhez kell, ráadásul még ez is jelentősen lebutítva, valós módban bootol. A valós mód is egy vicc volt már a végén, szenvedés az XMS-EMS memóriával, mert ugye egy ismert okosember annak idején aszonta, hogy 640k mindenkinek elég lesz (mondjuk tényleg okos, nem vitatom, de ezzel alaposan melléfogott)...

    Ami az MS érdemét illeti, valóban nem nekik köszönhetjük a PC-t (inkább a PC-nek a mai MS-t, mivel az IBM megrendelése tette igazán naggyá a céget), viszont azért jelentős részt vállaltak a mikroszámítógépek forradalmából, hiszen a legtöbb akkori gépre ők írták az oprendszerként is funkcionáló BASIC-et (többek között az ''első fecske'' Altairre és a legendás C-64-re is).

  • Tyberius

    aktív tag

    válasz Zoltán #11 üzenetére

    Igazából mindegy is, az elmúlt 20, sőt 10 évben is történtek az USB-nél fontosabb dolgok a számítástechnikában. Túl nagy jelentőséget tulajdonítasz neki. A számítástechnikában szabványok jönnek és mennek, az egyik elavul és kivész, a másik átveszi a helyét. Esetleg egymás mellett léteznek egy darabig. Ráadásul az egészet nem irányítja semmi, csak a piac, így fölösleges számonkérni a fw-be sokat fektetett cégektől, hogy miért nem fejlesztenek inkább usb 3.0-t.

    Ami meg az usb fontosságát, hasznosságát, Nobel-díjra érdemességét illeti, nem kéne túlzásokba esni. Jelenleg az USB-t általában sima pont-pont közötti, egyszerre egy irányba történő adatátvitelre használják, amire az egyszerű soros kábel is képes volt, 3 db dróttal. Mondjuk ez annyival többet tud, hogy van rajta táp is. Hurrá, +1 db drót. Amit mellesleg sok eszköz nem is használ, legalábbis a fényképezőgépek, MP3-lejátszók nagy részéből kispórolják az USB-tölthetőséget, a nagykütyük (nyomtatók, scannerek) meg túl sokat esznek ahhoz, hogy USB-ről tápoljuk őket. Ezen pedig nem fogsz tudni változtatni, USB 3.0 ide vagy oda (nem gyárthatsz olyan eszközt, ami több áramot vesz föl, mint amennyit az USB 1.1 vezérlő képes leadni: máris itt van a visszafelé kompatibilitás egyik buktatója).

    Az USB egyetlen igazi előnye, hogy a gyártók felkarolták, és ma már szinte minden USB-n csatlakozik a kommersz elektronikában. A profi elektronikában meg inkább FW-t használnak, hiszen - ha olvastad a cikket - maga a szabvány jóval többet tud, mint az USB.

    Most ennek a fejlesztésnek köszönhetően a FW talán közvetlen konkurenciát fog jelenteni az USB-nek, na és?

    Ha a gyártók érdemesnek (jobbnak/gyorsabbnak/olcsóbbnak) találják, ezt fogják felkarolni, és akkor minden FW-vel fog csatlakozni USB helyett. Meg fogjuk szokni, mint ahogy megszoktuk a DVI-I csatlakozót, a SATA-t, a DVD lemezeket, a PS/2 dugókat, az ATX-es power gombot, a görgős egeret, a 3.5''-os floppykat és az AT billentyűzetet. :)

Új hozzászólás Aktív témák