Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #158 üzenetére

    köszi az ötletért!

    apropó: Ti mit használtok chipeket tisztítani pl újrapasztázás előtt? Mo.n az alkohol evidens volt (olcsón bármelyik patikában adtak), itt viszont nem kapható. målartvättel és lacknaftával meg azért nem akarnék nekiugrani.

    más: kiejtésre szerintem a Lingus - Så ska det låta programja jó, illetve én könyvtárba jártam sokat ljudbokért.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz turpiurfi #167 üzenetére

    ja igen, vannak ilyen vicces dolgok, a VHSel fél éve folyamatosan levelezek, az uppehållsrättre meg máj/júniban adtam be a papírt, decemberben lett meg... mondjuk kan försörja sig kategóriával:DDD.

    nyelv fontos, ha van időd, van SFI (Svenska för Invandrare, Nybörjare, B, C, D szintek vannak, kb CEFR nyelvizsgarendszer szerint A1-B2ig), SASG (Svenska som Andraspråk Grund, ez kb az általános iskolai svéd anyag, kb magyar középfok, 200 pont) és SvA/B (Svenska Gymnasiet A-B, kettő együtt felsőfok, bár a B kb irodalom, könyvelemzés és 10oldalas otthoni fogalmazás adott témáról, 100-100pont) jó ötlet munkahelytől függően. SasGtől lehet kapni bidragot a CSNtől, elvileg mivel EU tag (sőt, Te már lassan medbörgare is) vagy, azonnal kaphatsz bidragot. bár, hugom egy évig levelezett velük, mielőtt bármit is kapott. ja, ami a legfontosabb: a kurzus ingyenes! könyveket kurzusfüggően adott esetben kap az ember, de ha nem, könyvtárral akkor is el lehet lenni (ez nem jó megoldás, ellenben olcsó:DDD). Lärcenterben érdemes utánnanézni a dolognak. SFIre relative sokat kell bejárni (de az tényleg a kezdő szint), SasG heti két óra, SaSA és B (illetve SvA vagy SvB, ha anyanyelviekkel összevont csoport van) heti 1-2 óra.

    ha tud az ember angolul/németül és van nyelvérzéke, akkor az SFI szint pillanatok alatt kipörgethető (főleg, ha otthon svédül beszél), a többi már picit nehezebb, de hosszútávon megéri. az időigény sok mindentől függ. ha keményen csinálja az ember, akkor nem lehet baj. beszélnek angolul, de sajnos svéd nélkül csak ideig-óráig lehet jól meglenni.

    én 11 hónapja vagyok kint, család után jöttem ki (hugom+anyám, szintén elvált). ismerős -jellemzően még otthonról- magyarok vannak a környéken, de nem sokat találkozunk. sulit itt akarom befejezni (felsőoktatásban voltam/vagyok), ahhoz SvB is kell, szóval nyelvet tanulok, mellette egy aukciósháznál segítek, ahol tudok.

    szóval ha nyelvtanulásban kell segítség (pl nyelvtan elmondása, melyik könyv jó), akkor lehet tudok válaszolni. 17 nyelvtankönyvet pörgettem ki mióta itt vagyok, szóval...:DDD

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #173 üzenetére

    gimnáziumi B, tehát SvB.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #176 üzenetére

    márpedig ha elveszel egy svéd medborgarét, akkor elvileg jár... másképp tényleg 5 év.

    turpiurfi: 12 év tanulás, beszélt angol, 3 nyelv, gyorsan fog az menni. akiknek bajuk van azon a szinten, azok általába írással/olvasással is bajban vannak/más kultúrából jönnek, és mindent meg kell tanulniuk, ami nekünk teljesen természetes.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #205 üzenetére

    ha az embernek nincs más dolga (pl nincs meló vagy gyorsan akar végezni), akkor rá lehet feküdni a dologra, nekem 5ödik héten már VGm volt SFICből és hetedik héten végeztem az SFIvel (avagy nyelvtanulás 9edik hetén). más kérdés, hogy nekem napi 10-14óráim mentek bele a svédbe.

    egyszerűen nem kell a csoport tempójával foglalkozni, beszélgetni tökéletes, nyelvtanra meg Form I Fokus A otthon, meg esetleg olvasásra Mål 1-2, meg Rivstart A1+A2.

    SFI Dvel alapvetően az ember szépen lassan (és kegyetlenül hibásan) már bármit el tud mondani (szegény nyelvtanáromnak anno azon a szinten már ki tudtam elemezni az E85 előnyeit és hátrányait a motor szempontjából:DDD).

    más: ma végre megjött a VHStől az akkreditáció, ungersk språk steg 7:DDD azaz gyakorlatilag papírom van róla, hogy anyanyelvi szinten beszélek magyarul.

    megint más: véghajrá svéd Bből, terv szerint kedden végzek.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #215 üzenetére

    nemnem. felsőoktatásba jelentkezésénél amúgy is máj28ig ajánlott végezni, én kicsit meghajtottam. úgy volt, hogy vészesetére bele kell férni április 15ig, de végül erre nem volt szükség. de azért remélem már lassan kijavítja a tanár a maradék két részt, már tűkön ülök.

    az, hogy mikor kap az ember slutbetyget és mikor van vége a kurzusnak, az nem függ egymástól:) amint az ember teljesíti a betygskriteriumokat, onnantól végezhet is.

    viszont beszéltem tanárral, továbbra is bejárhatok órára. amit meg is fogok tenni, mert a norden efter 1830as anyagrésznél maradt pár homályos folt... Strindberget pl még nem bírtam felfogni, hogy miért szerették (Lagerlöftől a Kejsaren av Portugallient imádtam, csak az kevésbé volt jellemző). meg kurzusnak picivel a felén vagyunk túl, érdekel, hogy a svédek mit gondolnak/miért szeretik pl Moát és Almqvistet, hogy élték meg a 19-20adik századot... persze, könyvet végigrágtam, de órai keretek között talán egy picit jobban sikerül megérteni, ők hogyan élték meg ezeket az időszakokat.

    szal most malmozok, aztán várom, hogy mikorra lesz kijavítva a fördjupningsarbetem. közben gőzerővel megy a samhällA (szintén kritérium), a HistoriA (avagy a svédek hogy élték meg, ez nem kell de szerintem jól jön) ill két héten belül kezdem az angol Bt, cél, hogy négy hét alatt jegyet kapjak belőle. na az úgy érdekes lesz.

    más, mindenkinek: svédeknél az angol középfokú felsőoktatáshoz kevés! engelskAnak felel meg kb, és nem elég. az esetleges pofáraesések elkerülése végett mondom, hogy ki itt akar felsőoktatásba menni esetleg, az ne lepődjön meg. az Engelsk B steg 6nak/CEFR C1nek felel meg, és érdemes belőle az angolok vizsgáját (FCE a középfok, tehát CAE kell megfelelően jó jeggyel) megcsinálni, különben gáz van és lehet menni engelskaBre is.

    másrészről: németből is ajánlott Goethe Institutos vizsga (Goethe Mittelstufen a felső, Certificate a középfok). a rigó utcai felsőmet (C1 szint) nemes egyszerűségnek steg3nak akkreditálták be, ez kb alapfoknak (!!) felel meg. na ennyit az akkreditált egész EUn belül elfogadott vizsgákról.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #218 üzenetére

    komvuxnál ez nem jellemző. csomóan tanulnak eltérő ritmusban (gyorsabban/lassabban), és úgy a provval nehéz lenne mindenkit összehangolni. cserébe van más írásbeli munka.

    tovább meg data/IT. Mo.-n félbehagytam és be szeretném fejezni:) munka meg jó lenne, de máj28ig még eléggé sűrű a naptáram (többek között az angolB ami veszélyesnek tűnik).

    Te merre tervezed folytatni?

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #222 üzenetére

    jah, lehet normál tempóban haladni, de akkor hol marad a påverkan meg az elevdemokrati?:DDD

    viccen kívül: eddig egyetlen kurzusom nem volt, amiben akár csak közel is kitöltöttem a normál kurzusidőt. egy évet adtam magamnak a svéd gimnáziumi Big (tehát a felsőfokúig), az egy év pedig a héten tellik le. ehhez pedig kellett az egymásraépülő SFI C -> SFI D -> SvG -> Sv 2A -> Sv B/2B. ehhez pedig tempózni kellett:).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #224 üzenetére

    hm, és én még azt hittem a 10hetes SvGvel gyors voltam:) sfi nekem összesen 5 hét volt.

    család (pontosabban anyám és hugom) után jöttem ki. anyám főorvos, hugom meg nemsokára végez a gimnáziummal. munka tekintetében kisegítünk hugommal anyám élettársánál/lassan férjénél. nyárra remélhetőleg lesz más is, de ez még kiderül.

    látom Te családdal jöttél ki. kb másfél év alatt hogy látod, hogy alakulnak a dolgaid?

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #227 üzenetére

    most pár napig még nem aktuális, nagyon meg vagyok terhelve. addig is köszi a felajánlást.

    bankokra: swedbank nem ajánlott. nekünk eléggé rossz tapasztalataink voltak velük (multidő fontos).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    jelentem, MVGm van Svenska2Bből! :C

    jöhet az EngelskB. még a végén egy hónap múlva már három felsőfokúm lesz (magyar mellett).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    itthon csak decembertől beszélünk svédet, és azt se kizárólagosan. ha nincs köztünk anyám jövendőbelije, akkor marad a magyar, nem akarjuk eltanulni egymás hibáit. ha van, akkor persze svédül kommunikálunk. hugom és anyám három éve vannak kint, szóval ők sem perfektek még.

    az elégre meg... a kérdés, hogy mire kell a nyelv. felsőoktatásban a gimnáziumi B kötelező, munkák jórészéhez meg elég az SFI D/svenska Grund is. utóbbiak azért annyira nem nehezek. a gimnáziumi B egy év alatt nulláról kemény menet volt (bár december végétől már volt munka is részidőben), de az SFI csoportom európai tagjai (értsd, min 8 általános, latin betűkkel stabilan ír, valamennyire tud angolul, tehát nem az első nyelve a germán nylevcsaládon belül, alapvető dolgok a kultúrán belül maguktól értetődőek) egy éven belül túlvoltak a Grundon. ja, német nyelvtudás hatalmas előny:)

    egyébként meg akaraterő, kitartás és még több kitartás, a nyelv nem megy pár nap/hét alatt, folyamatosan kell tanulni, és sokat.

    a kezdet egyébként korántsem annyira vészes, mint hiszik sokan. pár (ez sokmindentől függ) hónap alatt az alapok a társalgási elégségesig megvannak. ami sokáig tart, az a nyelvi finomságok, a dialektusok megértése, meg hosszú fogalmazások megkonstruálásának képessége (amíg az ember minden egyes névelőn gondolkodik, addig nincs erő hosszabb szöveg összerakására). de, utóbbiak már csak a gimnáziumi A és B szinten kellenek, tehát munkához ezeket nem kell siettetni, egy idő után maguktól kialakulnak.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Exike #238 üzenetére

    a német/holland előny, de nem behozhatatlan. és magasabb szinten már előtérbe kerül az angol (eszméletlen mennyiségű jövevényszavuk van)

    ha sokat és kitartóan, annak eredménye is lesz. nem azonnal, de nem szabad elkeseredni, egy idő után mindenképpen látszik a ráfordított idő.

    az jó, ha alapvetően tudod, hogy kb milyen szinten szeretnéd használni. stabil alapozás picit tovább tart, de hosszú távon megéri.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #240 üzenetére

    :) leírva azért lényegesen egyszerűbb volt a dolog, mint gyakorlatban.

    Exike: bocsi, nagyon ilyenben nem tudok segíteni. amit én láttam valamennyire és érdekes, az Göteborg és Stockholm, mindkettőben eléggé sok a látnivaló és mindkettő elég pár napos programra. más területeket nagyon nem ismerek... illetve de, de errefelé inkább a szamócások zseniálisak (egy 3méteres vizeséstől, ami helyi nevezetesség, inkább nem ámulnék el:D), azért meg nem utaznék ennyit.

    szállásokról sajnos nem tudok nyilatkozni:(

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Avicularia #246 üzenetére

    attól is függ, hogy melyik környéken. nekem van is egy tippem, hogy merre lehetetett az az óvoda:)

    nyugodj meg, nem reprezentatív képet tartottál a kezedben.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Avicularia #248 üzenetére

    hm, gondolatolvasó vagy?:)

    egyébként én nem látom ennyire vészesen a helyzetet. kivándorlás is nőtt utóbbi években (jugoszláv államokból jövők pl).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Avicularia #253 üzenetére

    egyébként anno a helyi dialektust nézegettem rövid ideig (fördjupningsarbete miatt kellett foglalkoznom vele), a török, a horvát/szerb, a szomáliai és némi francia (marokkó miatt talán) is került bele, nomeg angol.

    egyébként igazad van, Malmöben még sose jártam. azzal viszont tényleg vigyázni kell, hogy az ember miből von le következtetéseket.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    azért a bevándorlásiakat se kell félteni. egyre keményebb letelepedésit kapni, én ezt saját bőrömön tapasztaltam. és egyre nehezebbek a szabályok. befogadási kvóta van, de az meg korántsem egy nagy szám.

    másrészt meg vannak vicces dolgok is a bevándorlás miatt: avagy amikor a magyart a litván oktatja angolra Svédországban, az remekül kifejezi a multikultúrát:DDD és megjegyzem, tökéletes angol kiejtése volt (látatlanban meg nem mondtam volna, hogy nem született amerikait hallok, az s és r hang is teljesen tökéletes volt, pedig az szláv nyelvcsaládba tartozó anyanyelvűeknél nagyon gyorsan el szokta árulni a beszélőt).

    ami miatt jó a bevándorlás: gyorsan lehet vele egyensúlyozni a struktúrális hibákból adódó munkanélküliséget (kéne altatóorvos, belgyógyász meg pszichiáter, de nincs kit felvenni, kiképzni meg idő), friss vért lehet pumpálni az elöregedő társadalomba, meg egy felnőttet gyorsabb adott munkára és nyelvre tanítani, mint egy csecsemőt.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz SQX_Barto #266 üzenetére

    hugom itt tette le:

    rénszarvascsaládot kell kerülni, amiket bólyák reprezentálnak:DDD jégpálya van, de igazából ha figyelsz és csinálod amit mondanak akkor az megvan hugom szerint.

    elmélet meg számítógépes. angolra rá kell kérdezni.

    ja, övningkör: ha annak akinek Veled akar vezetni nem svéd a jogsija az gáz lehet. a magyar jogsit hamisitják és nehezen fogadják el emiatt ( csak mondani nem merik hogy ez a baj). ezt érdemes észben tartani, pár hónap szívást meg lehet spórolni.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Avicularia #268 üzenetére

    akkor lehet anyámnak régije van, de volt vele szívás rendesen, fél évig leveleztek a myndighettel.

    más: készvagyok mindennel (SvB, HiA, SamA, EnB). szal héten komplettálok, aztán remélem tudok kezdeni ősszel.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    mindenkinek remek midsommaraftont;>

    (avagy amikor az egyik szomszéd már délután 1kor a smågrudorna dance remixet bömböltette:DDD)

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #281 üzenetére

    mintha a svédek kinézetre olyan nagyon egységesek lennének.

    "Vérfrissítésre? Ezt nem tudom milyen értelemben mondod, de ha lenne olyan nép a földön ami úgy tökéletes ahogy van" ez eléggé félreérthető, és még az SDtől is nagyon erős lenne, ugye tudod.

    Heidi Klum pedig német, szal nem tudom hogy jön ide. vagy lehet a német nőket is, amikor nem annyira jó a jónő:rossznő arányuk (pedig nekem még be is jön az a fajta alkat sőt még német barátnőm is volt).

    egyébként azt ugye vágod, hogy ha svédeknél élsz, akkor Te is bevándorló vagy ám;> ha meg nem, akkor szerintem itt és most abbahagyhatod a rettegést, mert teljesen felesleges. és egyesek szerint Magyarország is ám balkán.

    szal szerintem nyugodjál meg, és ne beszélj sületlenségeket.

    jaéshogy ne csak levegőbe beszéljek:
    munkaerőbevándorlás
    legalsó tábla, komplett be és kivándorlás

    egyébként a bevándorlásnak megvannak az előnyei is, mint előttem írták.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #285 üzenetére

    a 25 alattiak harmada munkanélküli jelenleg. a trend talán lassan megfordul, de ez nem történik gyorsan.

    sokan emiatt a svédek közül is gyereket vállalnak, mert munka nincs, anyagilag meg még jobban is jönnek ki. hosszú távon ez a megoldás kérdéses (gyerek mellett több mindenre kell figyelni később), de a népesség kevésbé fiatalodik. viszont, ha jól időzítettek, akkor mire vége a papaledig/mamaledig időszaknak, addigra megint lesz munkájuk.

    mondjuk ugyanilyen okok miatt többen tanultak tovább idén, mint mondjuk tavaly előtt vagy tavaly.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #288 üzenetére

    röviden: válság, egyértelműen.

    picit bővebben:
    Trollhättan körzetében lakok, ahol hónapokig állt a Saabnál a gyártás... ami a beszállítókat is súlyosan érintette. tehát a környékbeli ipart, röviden és tömören.

    kicsit pontosabban és általánosabban három grafikon, ami érdekes:
    munkanélküliség alakulása
    foglalkoztatottság
    utanförskapet, avagy munkanélküliek, álláskereső diákok, az arbetsförmedling által továbbképzettek, látens munkakeresők, hosszú ideje betegek, korai nyugdíjasok, sorkatonák és "háziasszonyok"

    amit még tudni kell, hogy 2007 óta van a kék csoport hatalmon (papíron liberális, gyakorlatban erőteljesen szocdem politika némi liberális fűszerezéssel), előtte a piros-zöld szövetség kormányzott (szocdem program, de nem magyar értelemben, az állami szektor olyan 27% környékén mozog).

    ha megnézed, akkor az utanförskap konkrétan még alacsonyabb is (sajnos nem látszanak előtte évek, viszont a szocdemek is elkezdték már az adócsökkentést, szóval tényleg eléggé közel állnak egymáshoz a gyakorlatban, bármit is mondanak), viszont a táblázatokon egyértelműen látszik, hogy hol ütött be a válság.

    namármost, a válság a svédeknek azért gáz, mert 2007ig konkrétan Németország volt a legnagyobb exportpiacuk, a GDP kb hatoda oda ment ki (azóta már nem ők a fő exportpiac). hirtelen kisebb lett a piac. egyébként ettől eltekintve szufficites volt a gazdaság, valamennyi pénzt vissza is fizettek az adófizetőknek év végén.

    az állami reakció erre az volt, hogy levitték az alapkamatokat 0.25/0.75% (!)ra, tehát rekordalacsonyak a kamatok, ami növeli a piacon lévő pénzt (itt kicsit szembementek a trendekkel, de szerintem maga az ötlet zseniális). mellesleg adócsökkentés is volt, bár ez az egyik kampányígéretük volt (betartották).

    namost, visszatérve a kérdésre: az export kapott egy csapást (leginkább feltűnő a Volvo és a Saab küzdelme volt), csökkent a terhelés, amire kezdődtek az elbocsájtások, ami miatt kevésbé költöttek az emberek, aminek meg a szolgáltatóipar (is) itta meg a levét, ott is voltak elbocsájtások. az állami szektorban munkaerőstopp van sok helyen.

    namost, ami miatt a 25 alattiak olyan kirívóan magasak a munkanélküliségi rátán: az idősebb munkaerőt tartották meg, a fiatalabbaknak jó eséllyel még nem volt családjuk, ill adott esetben hazaköltözhettek/elmehettek továbbtanulni (utóbbi miatt akár hosszú távon pozitív következményei is lehetnek a válságnak). ugye nekik ez kevésbé szívás (persze attól még bőven az), mint azoknak, akiknél már ott az egész eltartandó család.

    szóval szerintem belpolitikailag remekül kezelték a helyzetet, viszont a kereskedelmi kapcsolatok miatt ők sem maradhattak ki a "buliból".

    legalábbis én így látom.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #290 üzenetére

    jah, bár a Volvonak frissebb és sokkal erőteljesebb a palettája. és élen járnak a keletre nyitásban. bár ma hivatalosan is a Spyker tulajdonába került a Saab :C .

    munkanélküliség megint csökkenni fog/csökken. egyébként nem mindent nyel be, de vannak hiányszakmák (pszichiáter, altatóorvos, belgyógyász).

    a külföldi tőkére egyébként alapoz az exporton keresztül. más kérdés, hogy a belső fogyasztás is markáns, vásárlóerő van rendesen (mondjuk a szolgáltatások emiatt drágák). alapvetően a nyitott gazdaság nem baj, viszont nem mindegy, hogy egy ország mennyire függ a külföldi tőkétől (a német fogyasztás visszaesését a svédek is megérezték).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    hösttermintől kezdek Skövdében, tudom folytatni itt az IT vonalat. jupí:)

    nagy az öröm.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #321 üzenetére

    hú, belefutottál a régi perfectbe:)

    egyébként konkrétan a svéd magyar szótár (nem az, ami tavaly vagy idén jött ki, hanem a pár ével ezelőtti) az még írt ilyen többes számokat, amik olyan 50 éve nincsenek használatban (valami ősrégi francia/svéd szótárról volt fordítva). svédtanárom ki is akadt rajta rendesen. mondjuk az volt az a szótár, ahol a "val -en -er" (=bálna) egyik lehetséges fordítása a "80 darab hal" volt. nem véletlenül tértem át szinte azonnal a lexin+sztaki illetve offline esetben az egynyelvű szótárra.

    gyakorlatban: Lagerlöf lazán érthető nélküle, írott nyelvben már találkoztam vele (Ur Hästen emlékeim szerint tartalmazott ilyen szerkezeteket is), de beszélt nyelvben garantált lesz a csodálkozás (kb mintha valaki a menénk vala szerkezetet dobná be egy magyar társalgásba). szóval nem véletlenül nem említik.

    más: "Tack för att hjälp!" ez szerintem így helytelen. vagy a tack för hjälpen, vagy a tack för att du hjälpte működik. tack för att után főnévre bestämmt form áll főnevek esetén (legalábbis szerintem, mivel mindkét fél tudja, hogy mi is lesz megköszönve).

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #323 üzenetére

    én inkább úgy fogalmaznék, hogy ártani nem árt, ha tudsz ilyenekről, de az esetek nagyrészében nincs rá szükség. svenska Bm bele lehet futni ilyen szövegekbe, de pár annyira távol áll a mai svédtől, hogy kb egy modern dán szöveg könnyebben érthető.

    kép a deskriptiv svenskt grammatikból van?:) az egy jó könyv, de az első időkben kissé "avancerat" lehet, a Lindholm féle Svensk grammatik talán jobb (viszont az meg néha pongyola). ideálisak talán a Form i Fokus A, B, C könyvek (illetve kvázi munkafüzetek), ami azokban nincs gyakoroltatva egyszerűbb nyelvtani szerkezet, avval gyakorlatilag nem éri meg foglalkozni:). (pontosabban: Svenska A lazán és jó jeggyel abszolválható nélkülük, svB gyakorlatilag irodalom, svCt meg még én sem tudom, hogy miről szól pontosan).

    "Tack för er hjälp!" működik, ha többes másodikra használod. ha a "Tack för Er hjálp"re gondoltál, tehát önöznél... az helyes, ha a királlyal kell beszélni, _minden_ más esetben nagyon durva stilisztikai hiba, és kerülendő. zárójelben: természetesen van kivétel, de ahhoz nagyon jó nyelvtudás kell, hogy az ember kívánt hatást érjen el vele. elavultság tekintetében ez a gingoval kb egy szinten van.

    Tack för all hjälp! hm, ezt még nem hallottam, de lehet működik. Tack för allt biztosan jó, bár az nem teljesen szinonima, de eléggé hasonló felhasználás tekintetében.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #325 üzenetére

    svB a gimnáziumi B szint (pontosabban leginkább az irodalomra fókuszál, de van nyelvtan és stílus is). kb a Tisussal egyszintű, gyakorlatban felsőfok.

    deskriptiv jó lesz:) form i fokus meg talán a létező legjobb svéd könyv ha az ember jó nyelvtant akar. alapoktól a bonyolultabb szerkezetekig minden, "grammar freak"eknek kötelező. én gyakorlatilag azokkal alapoztam, meg mellé a Lindholm féle nyelvtan, a Deskriptiv és a Handbok i svenska spraoket. normál esetben nyelvkurzusokon nem erőtetik (sok idő és tényleg rájuk kell fekedni, hogy legyen eredmény), de nagyon ajánlottak.

    önözés kerülendő. tényleg, nem használják. első hetekben bunkónak fogja magát érezni az ember (én németből indultam ki, tehát főleg), de pár hét után az ember hozzászokik, hogy mindenkit letegez. egyébként nem bunkóságból csinálják, az ideológia mögötte az, hogy egy szinten vannak (meg közvetlenebbek is). alapvetően ez olyan szempontból még jó is, hogy nem kell egy csomó szerkezetet megtanulni és helyzeteket felismerni (Magyarországon sem mindig egyértelmű az etikett). ha a du zavar, akkor még mindig lehet általános esetet használni (tack för hjälpen emiatt jó). viszont bogarat raktál fülembe, azt hiszem rákérdezek idősebbeknél, hogy pontosan hogyan meg meddig volt. a lényeg: már nincs, tényleg ne használd, max megkevered a beszélgetőpartnereid.

    mondjuk amikor egy hete haza kellett utaznom bajban is voltam, hogy akkor most kit tegezek és kit magázok. svédeknél családon belül nincs magázás kortól függetlenül (legalábbis amelyik családokat én láttam, inkl dédszülők), emiatt otthon voltak problémák távolabbi rokonok köszöntésével. ennél márcsak a reptér volt jobb, svéd részen tegezéssel, magyar oldalon viszont teljesen formális magázással.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #328 üzenetére

    meg fogsz lepődni, eddig két embertől hallottam önözést beszélt nyelvben, és mindkettő bevándorló volt. egyikük egy izlandi szakos bölcsész (valszeg nála az izlandi hatása volt), másikuk egy magyar pszichiáter. svédtől nem.

    nem véletlenül mondjuk, hogy ne használd, mert paradox módon nem azt fogják gondolni, h milyen jól beszél svédül, hanem azt, hogy milyen furán.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #330 üzenetére

    Lindholm félét hagyjad akkor, Handbok is csak későbbi szinten lesz érdekes (középfokig felesleges elővenni), de jó tanárok mellett akár ki is hagyható (bár pár jó dolgot, pl levélírás megtanít). szóval annak a beszerzése várhat még.

    egyébként mi célod a nyelvtanulással és milyen szintre szeretnél eljutni? (csak érdeklődök)

    én nem mondanám, hogy íztelenebbé válik a beszéd, inkább változik.

    ja igen, nyelvtanulásnál megesik. német felsőfok előtt napi 1-3 órákat fordítottam minden nap nehéz szövegeket, utánna meg a magyartanárom egyre jobban elkezdett piszkálni, hogy:
    - magyarban van passzív, de nincs használatban, tehát ne írjak oldalakon keresztül abban, mert magyartalan
    - a goethei körmondatok szintén kerülendőek, bármennyire is imádom őket (ez a mai napig megfigyelhető)

    ja, amire vigyázz: használd aktívan az angolt, mert intenzív nyelvtanulásnál megkophat az összes többi. a mai napig nem tudok rendesen németül beszélni, pedig egy évig német nyelven tanultam az egyetemen.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #332 üzenetére

    izlandi brutálisabb. sokkal. gyakorlatilag nincs jövevényszó, tetejében ragasztónyelv és megvan az összes archaikus szabály a skandináv nyelvcsaládból, ami a félszigeten már évszázadok óta kipusztult. kutatóknak zseniális, mert ellenállt a modernizációs törekvéseknek, mindenki másnak viszont szívás. mondjuk ha valami nagyon elborultat akarsz, akkor ott vannak Egil Skalagrimsson történetei, én onnan tanultam az "yxa i huvudet" szerkezetet. amiatt is olyan "open minded", így folytak a gondolatai jól.

    stílus meg passzoljon.

    Bajorországban szerintem teljesen mindegy, hogy hogy kezdeményez az ember:). egyébként svédnél is vannak ilyen különbségek, a skånska meg a norrlänska között hatalmas a különbség, bár a finnlandssvensk is erős. skånei dialektust első két hónapban nem is értettem.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #336 üzenetére

    ez esetben elhiszem, hogy tetszik. az izlandinak lehet nem szívás (sőt biztos), de idegen nyelvként nekem nagyon annak tűnt.

    hidd el eléggé jól tudok németül:). bajor tapasztalatok alapján egy magyarnak kb hótmindegy, hogy münchen környékén a helyi dialektusban vagy plattyskkül fog a német megszólalni, kb ugyanannyira érthető a kettő. az első pár napban leginkább semennyire:DDD

    dialektmysterierről csak hallottam, de itt is megfigyelhető az ami a németeknél, hogy nem mindenki (anyanyelvűekre gondolok) érti meg azonnal az összes nyelvjárást.

    hidewatch: Form I Fokus otthoni egyedüli tanulásra ideális, bár tanárral kiegészíthető. én egyedül dolgoztam fel otthon mindhárom könyvet. az A könyv nagyon intuitv, elsőre látható, hogy mit kell csinálni, szóval remek könyv nulláról induláshoz. a másik kettőnél se a feladatok szövegezése bonyolultabb, hanem a nyelvtani szerkezetek. az A könyv elég kb középfokig, a B és C felsőfokú/folyékony szinthez ajánlott.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz hidewatch #350 üzenetére

    CYBERIA megfogalmazása a helyes.

    röviden: a ska szándékot fejez ki, a kommer att pedig előrejelzés/becslés/jóslás.

    használatra: pl ha megyek a bankba én, akkor tudom, hogy oda fogok menni, tehát ez a célom, ill ez az akaratom. ugyanígy egy buliba menve a nem maradok sokáig is skaval alkalmazható, ugyanígy szándék kifejezésére.

    pl: Jag ska till skanzen, och dra en apa till svansen: Megyek a skanzenbe (azért hogy) meghúzzam egy majom farkát. Itt a ska a villja/önskemål kinyilvánítása. kommer attal ez furcsa is lenne.

    viszont, ha szürkül az ég és eső lesz, akkor az ember nem tudja, hogy az az esőfelhő mit akar. viszont valószínűleg esni, innentől det kommer att regna alak a helyes. időjárásra szinte mindig kommer att a helyes verzió, kivétel talán az "azonnal mars befelé mert zivatar jön" helyzet, illetve a teljesen nyilvánvaló eset. mondjuk olyankor is inkább a bli ige van használatban. a kommer attban van némi bizonytalanság, de nem sok (esetlegességre inkább a kan hända jó). ha valami általában megtörténik, akkor az kommer att lesz.

    amit ne felejts el, hogy jelen időt (közeli) időponttal együtt lehet, sőt helyénvaló használni (leginkább szándék kfiejezésére). ska és kommer att igékhez nem kell időhatározó.

    példa még:
    Jag flyger till Ungern övermorgon: Pénteken repülök Magyarországra. [megvan a jegy, biztosan]
    Jag ska flyga till Ungern: Magyarországra akarok repülni./Azon vagyok, hogy elrepüljek Magyarországra. [a beszélő szándéka Magyarországra repülni, ez egy döntés, amire törekszik]
    Jag kommer att flyga till Ungern. Várhatóan Magyarországra repülök. [a beszélőnek nincs beleszólása a dologba... lehet, hogy a főnök küldi el üzleti útra, lehet a feleségen múlik, utóbbi esetben pl lehetséges a Jag kommer nog att flyga till Ungern som jag känner min fru, a noggal erősítve a szerkezetet. ha már megvan a jegy holnaputánra, akkor az első repülős példamondat a helyes]

    a pontos mikor melyiket érdemes használni bonyolultabb, ahogy hallottam elég egy teljes diplomamunkára az anyag:), én se tudom pontosan az összes helyzetet. az időjárást/szándékot érdemes megjegyezni, a többit meg egy idő után már egyre jobban érzi az ember.

    a ska egyfajta komoly elhatározást is jelent a jövőre, tehát az lesz. ha az ember nem biztos a dolgában, akkor érdemesebb a puhább verziót alkalmazni, ez a tänker att.
    példa:
    Jag tänker att flyga till Ungern. Gondolkodom azon, hogy elrepülök Magyarországra. [halottam, hogy jó oda repülni, viszont még semmi konkrét lépést nem tettem ez irányba, tehát holnaputánra semmiképpen nincs jegyem a gépre]

    remélem így már érthetőbb. ha nem, kérdezz nyugodtan:)

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #355 üzenetére

    igen, ők még a kom i mål nyelvkönyvben is szerepelnek, eléggé híresek:)

    hidewatch: szivesen, ha van még valami mondjad nyugodtan.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    szokott valaki újrapasztázni aki itt él?

    csak mert Magyarországon a legegyszerűbb (és legolcsóbb) megoldás a felületek tisztogatására az etilalkohol volt a patikából, viszont itt tudomásom szerint nem lehet kapni, legalábbis minimum furcsán néznek miatta az emberre. van valami ötletetek, hogy mivel lehet kiváltani? hugom acetonmentes körömlakkja működik, de az alkohol emlékeim szerint jobb volt.

    illetve tudja valaki, hogy ventiket honnan érdemes rendelni? kellene még 1-2 S-Flex 1900, és itt a városban a beszerzésük kb esélytelen.

    valamint szükségem lenne kétfázisú hővezető pasztára is. vagy gap padra. (memóriák és hűtőbordák közé kellő hővezető ragasztó, 3m gyárt pl, vidkarikon pl ilyen van). vett már valaki itt ilyet?

    tudom, hogy eléggé leazán kapcsolódik a nyelvtanulás témájához, viszont mégiscsak a ph! svéd topikjában vagyok, szóval hátha valakinek vannak hasonló problémái, mint nekem. (másképp: nehogymár én legyek a topik egyetlen system builderje:DDD).

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #361 üzenetére

    etanolt kapni végülis a kúton. meg találtam valami spritet is, amire nincs ráírva micsoda. szép piros színe van, de lehet azért, hogy az alkeszoknak méginkább feltűnő legyen, hogy nem iható (Magyarországon az etilalkoholban aromás vegyületek vannak emiatt hánytatólag).

    zsebkendő nem működik sajnos, memóriáról kellene letisztogatni a kétfázisú hővezető ragasztó maradványát (zsepi már MX2őt se nagyon szedi le). emiatt is félek, mert az alkoholról biztosan tudom, hogy a chipet nem oldja szét, viszont a többivel nem vagyok biztos:)

    más: holnap kezdek Högskolan i Skövde -ben, Datavetenskapligt programban.

    van valakinek tapasztala svéd felsőoktatással? mennyire sok a 30 kredit? hogy működnek a vizsgák és a félév? tankönyvek, tananyag mennyibe kerül? mire érdemes ügyelni?

    és próbált már valaki mellette dolgozni? úgy számolom, hogy ha olyan 25-40%nyi munkát tudnék végezni (havi 50-80 óra) avval már anyagilag is egész rendben lennék, ha kapok studiebidragot. természetesen ha nem megy, akkor munka kilőve. alapvetően olyan 6-7 órát kell aludnom, tanulás és munka mellett meg a szokásos ház körüli munkán kívül mást nem tervezek (nincs nagy ismerősi kör/barátnő és nincsenek extrém időigényes szokásaim).

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #363 üzenetére

    25 vagyok, hugom 20. viszont lånt ha lehet kihagynánk. emiatt is volt a kérdés a munkával kapcsolatban... aztán meglátjuk, nekem jelen pillanatban a tanulás és a pénz a fontos (tehát bulira, szabadidős tevékenységekre nincs érkezésem). ahogy nézem 4 hétre kb 2700 korona, ami a gyakorlatban annyira nem sok, bár még mindig jóval több a magyar szintnél. ha erre még olyan 8-12 órát tudnék hetente dolgozni, akkor továbbra is itthon lakva talán még valamennyit félre is tudnék rakni.

    tehát akkor a könyvek továbbra is drágák:(

    skypeon felveszlek

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #365 üzenetére

    még márciusban.

    hm, na annak még utánnanézek, dupla bidrag egész jó lenne. vägledaréhoz holnap megyek amúgy is (BMEről jelentkeztem át, valamennyi tárgyat elfogadtak, de nem tudom, hogy mennyit... és ugye ettől is függ, hogy akkor végül mikorra várható, hogy lesz diplomám, az meg fontos)

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz lappy #367 üzenetére

    diploma honosítás attól függ, mi a diploma. nem fogadnak el mindent, de van, amit teljesen. néha kell különbözeti vizsga is/ adott esetben pár tárgyat meg kell csinálni.

    diplomát lehet validálni/honosítani a VHSben. utánna ezzel munkahelynél nem kell foglalkozni. de néha erre sincs szükség (fejvadászcégek foglalkoznak bizonyos diplomával rendelkezők Svédországra hívásával, ott értelemszerűen automatikusan elfogadják a diplomát).

    szakiskola függ attól, hogy elfogadják e. "eukonform" dolgokkal vigyzáni kell. attól, még hogy úgy reklámoznak valamit, hogy "EU kompatibilis", attól még korántsem biztos, hogy tényleg elfogadják.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz turpiurfi #369 üzenetére

    megértem a mérged.

    mondjuk arbetsförmedlingnél Veled legalább szóbaálltak, volt csoporttárssal közölték, hogy EUtag országból jön, és tyvärr. ott tanultam meg a tyvärrt. én csak neten próbálkoztam, kevés sikerrel. hugom se tudott lefixálni mondjuk munkát.

    munkakereséssel szívtam énis eleget, előte meg a migrationsverkettel főleg. többek között miattuk kellett 9 hét alatt kipörgetnek az SFI C-Dt, hogy ha esetleg elutasítanak, akkor a komvuxra lehessen hivatkozni tartózkodási engedély miatt (az mondjuk szívás lett volna, figyelenbe véve mennyire követtem a normal studietaktot... avagy két-négyhavonta újítás?).

    alapvetően azt szokták mondani, hogy első három év szívás. néha kevésbé, néha jobban, de mindenképpen az. utánna a dolog kialakul. szóval készüljetek fel rá, hogy Anglia se lesz leányálom. egyébként merre terveztek munkát keresni?

    menekülteket ne irigyeld. lehet külsőleg úgy néz ki, hogy csomó mindent kapnak, viszont ennek megvan az ára személyi tragédiák képében. én nem cserélnék velük. mondjuk mással sem (viszont ha én nem én lennék, akkor magammal sem cserélnék értelemszerűleg).

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Dorkuci #377 üzenetére

    Heló és üdv a fórumon!

    Nyelvtanra kezdő könyvnek Form I Fokus A, minden másra Rivstart A1+A2, Mål 1, Välkommen hit - Svenska för invandrare bármelyike működik.

    szótárnak nyomtatott szótárak nagyon gyengék (bár állítólag tavaly kiadtak valami újat), használt svéd angolra a lexint, angol-magyarra meg a sztakit. később a Bonniers egynyelvűje jó, de az kezdő szinten nem használható.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz hidewatch #380 üzenetére

    nem ismerem, de egy próbát megér. direkt szótár gyorsabb, mint az angol átfordítgatás.

    nekem csak a régi volt, ami legalább annyira volt használhatatlan, amennyire drága. szóval azt tilos megvenni.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #382 üzenetére

    volt egy svéd francia szótár (vagy fordítva) amit valamikor még az előző század első felében készítettek. amit a század második felének elején lefordítottak magyarra. innentől szerintem már sejted, mi volt a baj.

    Lagerlöföt fordítani jó volt, de mai svédre közel használhatatlan.pl a val -en -er a szótár szerint 80 darab halat is jelent. nos lehet ezt a lopás ellen rakták bele (én is emlékszem még a német magyar das passt wie Igel zum Awischére), de akkor kissé túlzásba vitték a vizjelezést.

    tetejében mieinket valami 7-8kért vettük 2-4 éve, szóval nem voltak kifejezetten olcsók.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #384 üzenetére

    a Bonniers egynyelvű jó, én offline szótárnak azt használtam, amint tehettem. svéd kiadású svéd magyarról nem tudok. valszeg nincs, a Stockholmi könyvtárnak is csak a Fehér/Lakó féle van.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz Sipi16 #386 üzenetére

    persze, első hónapokban én is hurcoltam bőszen magammal a svédmagyart jobbhíján. viszont azért mert nincs jobb, még nem lesz jó:)

    szakszavaknál néha a wikipedia(!) használható jól fordítónak, avagy svédül rákeresni majd váltani a nyelvet magyarra.

    hála égnek most már meg ami szakszavak elhangzanak, azokat általában már ismerem magyarul/angolul illetve néha németül, tehát a svédet a leírás alapján tudom kapcsolni. ha meg valamit nem értek, még mindig lehet váltani angolra (gyakvezek egy része sem svéd anyanyelvű, tehát erre szükség van). mondjuk azt nem szeretem, folyamatos ugrálás nyelvek között egyenlőre még eléggé fáraszt. a négyórás unix lab meg alapból se egyszerű(hint: jó játék a partícióstábla), hát még ha egy második nyelven is kell tudnom mondatokat építeni.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz lumosnina #388 üzenetére

    Välkommen hit!:)

    "ez nem nagyon áll a számra": mondjuk kezd ennek az elfelejtésével:). ha gyorsan akarsz eredményt, akkor kitartás kell és elhatározás. ha ez megvan, akkor már túl vagy az első lépcsőn.

    társalgási szint az valahol alap/középfok körül lesz (kérdés, hogy milyen gyors és mennyire helyes társalgás az elvárt). alapfok jó tempóban alsó hangon ~600óra, közép ~1500-2000óra (zh/vizsgahajtás szintjén tartott készülési intenzitással). ebből az alapján, hogy napi hány órát tudsz rászánni, lehet következtetni, hogy mennyi idő kellhet minimum. emiatt hangsúlyozom a kitartást és elhatározást, csak logikából nem lehet egy nyelvet elsajátítani. kemény lesz, de megéri.

    könyvajánló: mål1 és utánna a mål2 napi-kétnapi egy lecke szinten tolható (6-14 órás nettó tanulási napokkal számolva), rivstart a1+a2 szintén (munkafüzettel együtt). közben érdemes tolni a form i fokus A kötetét nyelvtannak (első kettő csak beszédre megy rá). ha ezeket rendesen végigcsinálod, utánna már az alapnyelven, hibásan, ámde bárkivel nagyrészt bármiről el fogsz tudni pötyögni. utánna középfokra ajánlott irodalom a rivstart b1+b2, illetve form i focus A mégegyszer, esetleg a B és C kötet (kissé overkill, de hosszú távon nyelvtanra rámenni nagyon megtérülő befektetés). kiejtésre Så ska det låta, de van pár egyszerű weboldal is, hogy mondjuk svédülre. pl itt.

    hallott szövegértésre (ha nagyon nincs kivel beszélni), akkor a klartext tökéletes. ez egy nagyon egyszerű szövegű hírprogram, szépen artikulálva, lasssan. érdemes hallgatni, mondjuk a mål1/rivstart A1+A2 felétől bepróbálható. ha már kezd lassú lenni, akkor lehet pl a p4 hallgatni normálisan. kivéve estefelé amikor a finn műsor megy.

    szótárnak lexin, ha nem értd az angolt annyira akkor sztakival kombinálva. középfok vége felé érdemes áttérni a Folkets lexikonra.

    svéd kurzusok vannak Magyarországon is, bár nem tudom mennyire gyorsak.

    hajrá/lycka till!

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz lumosnina #390 üzenetére

    kb a szöveget úgy tudod megérteni ránézéssel, ha nagyon jól beszélsz németül (értsd, felsőfok és felette), és már tanulod a svédet. működik hollanddal is. egyébként egyszerűbb szövegek pár (3-8) hét után már nagyon körülbelülre menni fognak, viszont hivatalos iratoknál ez lényegesen tovább fog tartani.

    ha van segítséged beszédben az nagyon jó. beszélj amennyit csak tudsz, de ne feledkezz a nyelvtanról se.

    jelenleg elsősorban tanulok (számítógéptudományos vonal, gyakorlatban műszaki info), mellette egy aukciósházban dolgozok, amikor tudok. másfél éve vagyok kint. család kijött Svédországba, aztán egy idő után úgy döntöttem, hogy egyszerűb lesz, ha itt fejezem be a felsőoktatást. amihez kellett a svéd ~felsőfok (pontosabban az svenska2B). és mivel minél hamarabb jó lenne a diploma, így sietős volt a nyelvtanulás is.

    Malmöben sosem laktam, szóval nem tudom a helyzetet. gondolom környéktől függ, hogy mégis mennyire jó hely. nyolc szintű helyek azért nem annyira vannak. a 14ezer miben és mennyi időre értendő?

    sfiDvel már el lehet lenni, alatta macerás. persze ha jobban beszél az ember, úgy lényegesen egyszerűbb a helyzet.

    munkakeresés problémás tud lenni. ha kijönnétek, mindenképpen legyen hivatalos angol fordítás az elvégzett szakmáról, mert egyébként nehéz lesz elfogadtatni (nincs fordító), úgy meg nem nagyon lehet munkát kapni, bár építőiparba ahogy hallottam minimális nyelvtudással is el lehet helyezkedni (volt csoporttárs alapján). nyelvvizsgából csak és kizárólag a cambridge (angol) és a goethe institut (német) vizsgái számítanak, a rigó/euro/bme nem ér semmit, nem fogadják el őket. ha tudtok beszélni ez nem probléma, de ha papírral is kell igazolni, akkor gáz lehet. (én szívtam ezzel).

    általában meg Svédország nyugodt hely, jó a levegő, nincs tömeg, remekül élhető.

    CYBERIA: nekem anno nem sikerült ilyet találnom, pedig jól jött volna.

    [ Szerkesztve ]

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    felsőoktatási szintű rapportot írni svédül szívás. SvBhez (avagy felsőfokhoz) képest is.

    mind1, korábbi (németképzéses) tapasztalatok alapján olyan dec-január környékére már valamennyire normalizálódni fog a helyzet. legalábbis az első 7 hét tapasztalatai eddig nyelv szempontjából stimmelnek.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

  • proci985

    MODERÁTOR

    LOGOUT blog

    válasz CYBERIA #398 üzenetére

    nem, annak valami más neve van:). sajnos még nem tartok ott.

    ez még csak sima beadandó, 1500-200 szó, 4-6 oldal. alapkövetemény a nyelvtani hibátlanság és a fullos stilisztika. ami ugyan megvolt svBnél is (meg samhäll Anál is), csak ott alapvetően az se volt baj, ha négyszer visszadobták még az elfogadás előtt. ja és nincs vele idő hetekig szórakozni. a szöveg szakmaisága meg plusszba még rátesz egy lapáttal: egy idő után már kb angolról fordítottam át a svédet, ami eléggé szépen rányomta a bélyegét a mondatszerkezeteimre.

    szóval aki svéd felsőoktatásban gondolkozza, kösse fel a gatyáját:).

    zárójelben: persze, értem miért csinálják. tegnap este viszont kb mozdulni nem volt erőm a leadás után.

    Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Új hozzászólás Aktív témák