Grand Theft Auto V - megateszt

Akció a köbön

Ami nagyon nagy változáson esett át az előző részhez képest, az a harcrendszer. Lényegében egy az egyben átemelték a Max Payne 3 szinte tökéletes harcrendszerét a játékba, így sokkal precízebben lövöldözhetünk most már a ránk zúduló ellenfelekre. Auto-aim továbbra is van, de ez csak opcionális lehetőség. Lőhetünk továbbra is vaktában, célzás nélkül fedezékből, vagy akár futás közben is. A fedezékrendszer is rengeteg fejlődött, sokkal dinamikusabban működik az egész, ráadásul most már távolabbról is odafuthatunk- csúszhatunk egy-egy tereptárgy mögé.

A fegyvereket most már a Red Ded: Redemption-höz és a Max Payne 3-hoz hasonlóan egy tárcsaszerű menüből választhatjuk ki, mely megnyitása alatt lelassul az idő. Illetve most már akármennyi fegyvert magunkkal cipelhetünk, míg az előző GTA-kban egy adott fegyvertípusból csak egy lehetett nálunk (Tehát ha volt egy M4-esünk, nem lehetett nálunk egy AK-47 is).

Az egyik legnagyobb újdonság azonban kétségtelenül az a fegyvereket illetően, hogy azokat mostantól különböző kiegészítőkkel láthatjuk el. Itt is vannak vizuális módosítások, akárcsak az autók esetében, illetve olyanok is, melyek tényleges tulajdonságváltozással járnak. Szerelhetünk fegyverünkre lámpát, hangtompítót, rakhatunk bele nagyobb tárat, stb. Sőt, még a színét is megváltoztathatjuk.

Ha elkapnak a rendőrök, vagy ha kifogy a lőszerünk, nem vesznek el fegyvereink, mint a korábbi részekben, azonban letartóztatás esetén minden lőszerünket elkobozzák.

Fel a kezekkel

Azt kell hogy mondjam, óriási változáson ment keresztül a GTA V elődeihez képest. Ezt hivatott alátámasztani az is, hogy a körözési rendszer mennyire átalakult, és egy nagy lépést tett a realizmus felé.

A régi részekben (III, Vice City, San Andreas) csillagokat kellett felszednünk és sokáig kellett menekülnünk ahhoz, hogy valahogy le bírjuk rázni a zsarukat. A negyedik részben minél több csillagos körözés alatt álltunk, annál nagyobb zónából kellett kimenekülnünk. Az ötödik részben azonban már realisztikusabban oldották meg a dolgokat. Számos földalatti hely, parkolóház, vagy épp zsákutca, mellékutca, és sikátor van, ahova elbújhatunk a kopók elől. Itt már tényleg csak akkor vesznek észre minket, hogyha a látókörletükön belül vagyunk. Afféle Need For Speed: Most Wanted (2005) módjára kell keresnünk egy biztos helyet, ahová elrejtőzhetünk, míg fel nem hagynak az utánunk való kereséssel. Természetesen azt is megtehetjük, hogy egy száguldó autóval megpróbálunk meglépni a rendőrök elől, de így meg fenn áll a veszélye, hogy belefutunk egy másik fakabátba, és kezdődik az egész cirkusz elölről.

Hat csillag helyett most már csak öt a maximális érték a körözési szinteket tekintve, azonban így sokkal jobban el lehet különíteni őket. Egyes szintű körözöttség jár emberölésért, kocsilopásért, kettes szintűt pedig a rendőrökkel való ellenszegülés esetén kapunk. Hármas körözöttség jár a rendőrök lelövéséért, amikor már helikopterrel is a nyomunkba erednek. Négyes és ötös szinten már pedig kommandósokat is bevetnek ellenünk, ráadásul egy helikopter helyett már kettővel találjuk szembe magunkat.

Szerencsére ott a lopakodás, valamint a hangtompítós fegyverek használata. Ha mindent ügyesen, feltűnésmentesen, és csendben csinálunk, nem kell félnünk a rendőri erők közbeavatkozásától sem. A járókelők bűntett esetén azonnal hívják ugyan a központot segítségért, azonban nekünk lehetőségünk van őket megállítani.

Csodafone

A játékban nagy szerepet játszik az internet használata, melyet okostelefonunkon keresztül érhetünk el. Lehetőségünk van tőzsdézni, ingatlanokat vásárolni, valamint különböző járműveket (légit, vízit, és szárazföldit egyaránt) rendelni egy meghatározott pénzösszeg fejében. Minden karakter egyedi telefonnal rendelkezik (saját skinek, csengőhangok). A beépített kamerával fotókat készíthetünk, melyeket Xbox Live vagy PSN tagság esetén fel is tölthetünk, és megoszthatjuk őket másokkal. Elhívhatjuk ismerőseinket szórakozni, email-ekre válaszolhatunk, vagy éppen sms-ekre, vagy akár hívhatunk egy taxit is, ha nincs kedvünk gyalogolni. A Los Santos Customs és az Ammu Nation termékeivel kapcsolatban folyamatosan e-mail-eket kapunk, hogy milyen termékek és módosítások váltak elérhetővé, illetve a szereplők is többnyire telefonos hívás által veszik fel velünk a kapcsolatot, vagy éppen sms-t küldenek nekünk.

Bizonyos esetekben a telefon speciális célokra is használható, pl egy bomba detonálására, de kihívhatjuk a rendőrséget, a tűzoltóságot, vagy akár a mentőket is. Néhány küldetést pedig csak a telefonra kapott információk (Például képek) segítségével lehet megoldani (Ez többnyire mellékküldetések esetében fordul elő).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények