Híres játékok, amelyek sosem készültek el

Bevezető, Warcraft, Starcraft

Ha valaki videójáték fejlesztésre adja a fejét, tisztában kell lennie azzal, hogy bizonyos követelményeknek meg kell felelnie. Lehet szó arról, hogy mit szeretnének, vagy mire vágynak a játékosok, de akár a kiadó is beleszólhat a fejlesztésbe vagy abba, hogy milyen megjelenési dátumot kellene betartaniuk a készítőknek. Nem egy olyan címet ismerünk amelyek több mint 10 évig készültek, de végül nem egészen azt kapták az emberek, amit vártak.

Amennyiben a fejlesztés során valamilyen gond adódik, vagy nem sikerül megegyezniük a feleknek,  olyan dolog is megtörténhet, hogy a korábban bejelentett játék végül el sem jut el a boltok polcaira.  Ez legfőképpen a játékosoknak rossz dolog, hiszen egy-egy előzetessel, bemutatóval, képcsokorral fel lehet csigázni az újdonságokra vágyó leendő vásárlókat. Cikkünkben az elmúlt évek elkaszált játékaiból mutatunk be néhányat, a teljesség igénye nélkül.

Warcraft Adventures: Lord of the Clans

A Blizzad és a Warcraft nevek hallatán a legtöbb játékos pontosan tudja, hogy mire kell gondolnia, de talán még a laikusoknak is beugrik a World of Warcraft, mely a világ legnépszerűbb MMORPG játékaként nem csak a gamer újságok hasábjaira jutott el. Az ismertség persze nem mindig volt olyan fokú, mint napjainkban, úgyhogy még ezzel a patinás sorozattal is megtörténhetett, hogy egy közel kész játékát végül elkaszálják. A Warcraft Adventures: Lord of the Clans című játék fejlesztése nagyjából egy éven keresztül zajlott és bár eredetileg 1997-ben (azaz kb. egy évvel a Warcraft 2 megjelenése után) kellett volna piacra kerülnie, végül még egy évig tologatták, majd elkaszálták. Egy sötét humorral átitatott, a Warcraft világában játszódó point-and-click kalandjátékról van szó, amelynek fejlesztését a Blizzard részben kiszervezte az amerikai Animation Magic nevű vállalatnak, akik náluk jóval több tapasztalattal rendelkeztek az efféle szoftverekhez szükséges animációk és egyéb dolgok terén.

A problémát a nehézkes kommunikáció jelentette a Blizzard és az Animation Magic orosz animátorai között, aminek eredményeként bár a fejtörők, funkciók és területek elkészültek, valamint a hangok is fel lettek véve, a Blizzard nem volt elégedett a látottakkal. Épp ezért felbérelték Steve Meretzky-t (aki többek között az A Mind Forever Voyaginget és a Galaxis útikalauz stopposoknak játékváltozatát jegyezte), hogy segítsen újraalkotni a fejtörőket, hogy azok jobban idomuljanak a narratívához. Meretzky két hét intenzív munka után kijelentette, hogy bizonyos fejezeteket teljesen újra kell írni, ami nyilván új animációkat és szinkronhangokat is igényelt volna, de a játék halálához végül nem önmagában ez, hanem a csúszás vezett. A LucasArts ugyanis már 1997 végén bemutatta a Monkey Island III-t, valamint már ismert volt a 3D-s motorral dolgozó Grim Fandango érkezése, aminek fényében Bil Roper producer szemében a saját játékuk elavultnak tűnt, úgyhogy pár nappal az 1998-as E3 előtt a fejlesztést leállították. Az elkeseredett játékosok online aláírásgyűjtésbe kezdtek, amire válaszul a Blizzard közölte, hogy egy nehéz döntést hoztak, ami nem jelenti a játék univerzumának a végét. Öröm az ürömben, hogy 2010 után folyamatosan kezdtek felkerülni a béta verzióból származó gameplay videók a YouTube-ra.

Starcraft: Ghost

A Blizzard Entertainment még 2002. szeptember 20-án jelentette be, hogy egy külső nézetes lopakodós akciójátékot fejleszt a Nihilistic Software-rel együttműködve. A TPS játékban egy Nova nevű ghostot irányíthattunk, a hátteret pedig a méltán népszerű Starcraft világa biztosította. Az eredeti koncepció szerint a fejlesztők 2003 végére tervezték a Ghost megjelenését Xbox, PlayStation 2 illetve Nintendo GameCube konzolokra azonban a határidőt a fejlesztők nem tudták tartani. 2004 harmadik negyedévében bejelentették, hogy kiszállnak a projectből, amelyet a Swingin' Ape Studios vett át tőlük. A Blizzard 2005 májusában megvásárolta a fejlesztőcsapatot, majd az év végén tartott E3-on újra bejelentették a Startcraft: Ghostot, immáron a GameCube verzió nélkül, amelynek fejlesztését felfüggesztették az online támogatás hiánya miatt. A csapat nem tudta tartani a tervezettt megjelenési dátumot, így a Blizzard 2006 márciusában határozatlan időre meghosszabbította a játék fejlesztési idejét, miközben a hetedik generációs konzolokban (Wii, Xbox 360, PlayStation 3) rejlő lehetőségeket vizsgálta.

Bár a játék hivatalosan is parkolópályára került, a főhős Nova 2006 végén főszerepet kapott Keith R.A. DeCandido Starcraft: Ghost - Nova című könyvében, valamint később a Starcraft II küldetéseiben is megjelent, jelenleg pedig a Blizzard készülő játékának, a Heroes of the Stormnak az egyik játszható karaktere. Michael Morhaime, a Blizzard vezetője a 2008-ban tartott DICE Summit keretén belül mutatta be a cég törölt játékainak listáját, amelyek között nem volt ott a Starcraft: Ghost. Miután feltették a kérdést, hogy mi a helyzet a játékkal, a Blizzard társalapítója Frank Pearce elmondta, hivatalosan sosem törölték a Ghostot, egész egyszerűen a véges forrásokat más címekre használták fel. A World of Warcraft, valamint a Starcraft II fejlesztésére átcsoportosított fejlesztők miatt a játék parkolópályára került és egyelőre nincs semmi bíztató a jövőjét illetően.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt