Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz t72killer #1 üzenetére

    Ezért kezdtem a cikket az "első boom" ismertetésével, amely végén ugye az Iridium és az Orbcomm is csődbe futott a Teledesic mellett.

    Volt már ilyen fellángolás, de most sokan kezdik el megint azt gondolni, hogy ennek így lenne értelme. Az O3b most (még) első sorban nem az egyéni felhasználókat célozza, hanem az elzárt közösségek, országok ISP-it szolgálja ki, illetve a luxus hajóutak szolgáltatóit. Most még drága játék (olyannyira, hogy egy luxushajóra cirka 4-5 millió dolláros az 1Gbites sávszél éves díja, plusz 1 millió dollár a hardware), de az O3b még horror áron juttatta fel a műholdjait az új szereplőkhöz képest.

    A SpaceX az első Falcon Heavy indításkor meg fogja próbálni állítólag a rakéta második fokozatának a visszahozatalát is (feltehetően kudarc lesz, figyelmeztetett Musk), de ha sikerül már az is, akkor tényleg ott fogunk tartani, hogy LEO pályára ~12-14 tonnát cirka 15-20 millió dollárból fel lehet juttatni. Miközben az itt említett műholdak többsége 250kg alatti. Oké, legyen csak 40 műhold egy indításkor, a SpaceX rendszeréhez akkor is 110 indítás kellene (már az alacsonyabb pályán lévőnél...). 20 milliós árral számolva 2,2 milliárd dollár (csak az indítás). Nem kevés, de 1 milliárd már ott van a zsebben...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Stanlee

    őstag

    válasz t72killer #17 üzenetére

    Mivel a projekt 90%-at a nagy allami kozos kasszabol alltak, nem szamitott, hogy mennyibe kerult. Ebben az osszegben benne volt a teljes telefonkozpont atalakitasa is, ezert cserebe olyan technikat kaptak, ami akkoriban meg nem volt szeles korben elterjedve.

    Igaz a last mile az nem lett upgradelve, szoval ha vihar van, akkor nagy valoszinuseggel a rezkabelen bekuszik a hazba a villam :-) Viszont ezen a muholdas net se segitene, mert mar a muholdvevon keresztul is jott be villam. Offtopic vege.

    “Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

  • ivana

    Ármester

    válasz t72killer #36 üzenetére

    Ja csak nem bírná a cucc a sávszélt, kicsit sok a csillapítás ha az űrből jön a rádió jel, főleg ha oda kell küldeni.

  • bambano

    titán

    válasz t72killer #6 üzenetére

    mennyi pénzt is írtál?

    tegyük mellé ellenoldalról, hogy egy hasznát, fullra pakolt kábeltv-s fejállomási cucc az ebayen most 69 ezer dollár, egy kilométer optika lefektetése zöldmezőn nagyjából 2 miller forint.

    szóval kimondani, hogy 100 gurigából van fent a cucc önmagában elég borzasztónak tűnik, amíg mellé nem teszed, hogyha földön újrakábelezve csinálod, akkor lehet, hogy a duplája...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz t72killer #17 üzenetére

    és ott ki volt monopol helyzetben? a paraszt, amikor egy rakás pénzt kért a telekomtól, hogy átengedje a saját földjén azt a kábelt, amin majd ő kap internetet? :)

    10 kilométerre levő 400 családos település rendes hálózattal történő ellátásához még magyar árakon sem irreális félmillió euró.

    más hsz-re: az a műhol, ami az egyenlítő fölött van 36 ezer kilométerre, az Pestről nézve kicsivel messzebb van...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bteebi

    veterán

    válasz t72killer #55 üzenetére

    "LoL, örülnék én annak a havi 30ezres költségnek, ha pl Vörös-tengeri búvártúrán folyamatos, 5GB körüli adatlimites+gyors netet kapnék érte a hajón."

    És azt vajon a Szaharában közlekedő karavánok is meg tudnák fizetni, esetleg mondjuk afgán vagy etióp családok? :U Én is örülnék annak, ha 4K 60 fps-es online streammel tudnám tolni a fácsén, ahogy épp elérem az Északi-sarkot, sőt közben a Bari köztöt is tölthetném HD-ben, miközben a CS 20 ms-es pinggel megy.

    "Hidd el, nem csak a Kiskunalsó és felsőpiripócs közti tanyák vannak, akikhez majd a kormányzat kiviszi a kábelt, mert kormánypárti a polgármester."

    Nyilván nem, de nem baj, ha nem csak a Thaiföldre látogató amerikai szexturista tudja megfizetni a netet, hanem a helyi lakosok is. Anélkül nem sokat ér ez az egész, tetszik vagy sem. Legalábbis az szerintem egy elég ótvar hozzáállás, hogy nekem legyen jó, én ki bírjam fizetni, a többiek meg le vannak szarva. Nem a nyugat seggét kellene ezzel (is) kinyalni. Még ha nem is a legalapabb csomagok esetén, de olyan összegekről beszéltünk, amennyi pénzt sok afrikai/ázsiai országban nem hogy nem tudnak rászánni havonta, de összesen nem keresnek annyit. Ha havi 30 ezret keresel, akkor nem biztos, hogy 20 ezret rászánsz a netre. Így viszont erősen megkérdőjelezhető az értelme. De legalább az orvvadászok online hallgathatják a Gangnam Style-t a szavanna kellős közepén, meg Average Joe is tudja nézni az NFL-t az Everest alaptáborban, na hurrá.

    "Nem beszélve a tengerekről, (É és D) Amerikában, Afrikában, Ausztráliában gigantikus területek vannak, nulla infrastruktúrával. És bizony ezeken a területeken is dolgoznak, ÉLNEK emberek, akik alkalmasint szeretnének kommunikálni - vagy épp az életbenmaradásukhoz kell a kommunikáció."

    Szerintem ezek közül még a tenger a legkisebb gond, bár nyilván nem szeretném, hogy norvég halászok ne tudjanak bármikor facebookozni. Viccet félretéve, nyilván fontos, hogy a hajókon is legyen net, normális kommunikáció (ami egyébként a legalapvetőbb szinten rendelkezésre is áll, leginkább rádió, GPS és radar formájában). Szerintem egyébként Afrika, utána pedig leginkább Dél-Amerika lefedése lenne a legfontosabb, Ausztrália meg talán a legkevésbé (elég érdekes ott a lakosság eloszlása, és nyilván nem ok nélküli az egy egyébként nagyon is fejlett országban, hogy valahol nincs infrastruktúra).

    #57: Meg fogják oldani, nem kell aggódni :DDD.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz t72killer #69 üzenetére

    Ha változás történik freki téren, v kitalálnak egy csoda, nagyobb adatátvitelt biztosító egységet, akkor bizony új holdakat kell fellőni. Ezekszerint többszázat.

    Vagy akár több ezret. Viszont a műholdak élettartama amúgy is korlátos (10-15 év általában). Tehát 10-15 évente amúgy is cserélni kell a rendszert, akkor lehetőség van az új technológiák / frekik alkalmazásához...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • bambano

    titán

    válasz t72killer #69 üzenetére

    "Annyiban szállnék be a vitába, hogy műhold esetén nincs olyan, hogy kiküldünk egy szakit, hogy újabb licenszelt frekvenciára szereljen bele rádióadót": kizártnak tartom, hogy ezt ne tudná a műhold is.

    azok az arris cuccok, amiket én használok, tudnak ilyet. ha ezt egy könnyen hozzáférhető földi technológiába bele tudták tenni, akkor én azt tudom tippelni, hogy a műholdban is benne van.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Cifu

    nagyúr

    válasz t72killer #91 üzenetére

    Ennek a 30 milliárdnak mennyi idő alatt kell összegyűlnie?

    Cikk utolsó oldala, alsó régió. :)

    2025-ben cirka 10 milliárd bevételre számít indításokból, és 30 milliárd dollárt a műholdas internethálózatból. Ez az éves bevétel.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz t72killer #91 üzenetére

    "Ha viszont masszív tömegeket, pl D-Amerikában+Afrikában százmillió+ háztartást akar elérni, azoknak kell egy 10$-os csomag, hogy egyáltalán a jobbmódúak ki tudják fizetni."
    Szerintem valószínűbb, hogy ezekben a régiókban X háztartás összeáll (vagy valaki vállalkozó szellemmel nekiáll) és együtt megvesznek egy teljes csomagot, amit helyben wifin / kábelen megosztanak egymás között. Esetleg valami nyugati jótét lélek adományként fizeti nekik. Ugye nem az szokott a gond lenni, hogy helyben macerás megosztani a netet, hanem az, hogy távoli területeket kéne összekötni a gerinchálózattal, és egyszerűen nem éri meg kiépíteni (és karbantartani) a kábelt.

Új hozzászólás Aktív témák