Civilization Beyond Earth teszt

Tippek, összegzés

Bár nem mondanám, hogy tapasztalt játékos vagyok, de a kezdeti lépésekhez azért talán már tudok adni néhány hintet. Az első, hogy ne izélgessük az őslakosokat, akkor ők se (annyira) izélgetnek minket. Rohadt sokan tudnak lenni és pont azokra az egységeinkre vadásznak, akik a játék kezdeti fázisában fontosak: az Explorert, a Workert és a Colonistot kapják el. Lehet, hogy később sem kell velük összeakaszkodni, ha a Harmony irányzat felé hajlunk.

Kezdő városka, alanyi jogon járó Explorerrel, hozzá van csomagolva, mint a Windowshoz
Kezdő városka, alanyi jogon járó Explorerrel, hozzá van csomagolva, mint a Windowshoz

Szintén lényeges, hogy a játék korai fázisában tökre el lehet húzni a többiektől, ha sok Explorert tudunk szétküldeni (a három az már sok). Viszont fontos, hogy eleinte egy Explorer csak egy ásatást képes lezavarni, tehát ha esetleg találunk valami roncsot, ami izgalmasnak tűnik, de nincs már maradék ásatási-potenciál az Explorerben, akkor küldjünk oda valami másik egységet, hogy őrizze, amíg gyártunk egy új kutatót. Már írtam, de ne feledjük a Pioneering technológiát rövid időn belül kifejleszteni, mert kellenek az új városok az új nyersanyagok és a több egység előállítása miatt, a gép is elég agresszíven terjeszkedik. Várost oda érdemes tenni, ahol van valami nyersanyag, úttal össze lehet kötni másik várossal, és nem csak hegyek veszik körül, mert akkor nem burkolnak a szerencsétlenek, éhezés lesz, aztán leshetjük, hogy mit termelnek össze.

Az ásatási munkálatokat egy gyíkember felügyeli
Az ásatási munkálatokat egy gyíkember felügyeli

A Worker létszükséglet. Sokszorosára lehet növelni a kitermelést a városban, ha jól meg van dolgozva a környező földterület. És egy idő után a vízre is ki lehet menni, ott is lehet fejlesztéseket csinálni. Azt pedig talán nem kell mantrázni, hogy úttal össze kell kötni a városokat, különben nem jut el a finom kis Firaxite a központba. Arra azért vigyázzunk, hogy ne a miasma kellős közepén kezdjünk egy 20 körig tartó terraformálásba, mert amíg nem érjük el azt a szintet, hogy nem bánt a furcsa köd, addig egy átlagos Workert kábé öt kör alatt kiiktat a játékból az idegen vegyület.

A Covert Operations döntő lehet. Folyamatosan érdemes nézni, hogy mire jutnak az ügynökeink, illetve azt is, hogy a mi városainkban mi újság. Ha kell, akkor akár energiáért cserébe is vásárolhatunk egyből épületeket, vagy holomatrixot, hogy csökkentsük az idegen befolyást, elég rossz arra eszmélni, hogy a fővárost magához csatolta az ARC. Szintén lényeges, hogy ebben a játékban is vannak építhető Wonderek, amik egy bizonyos felfedezés után válnak elérhetővé. Ezt mindenki izomból építi, ne maradjunk ki, mert roppant sok pluszt tud adni egy-egy csoda, elég ha annyit mondok, hogy mondjuk minden város +2 health. Az irtó sokat számít, szóval erre érdemes figyelni.

Tájkép csata előtt
Tájkép csata előtt

Összegzés. A Civilization Beyond Earth mindenképpen megújult az eddigiekhez képest. Az idegen bolygó és a jövőbe helyezett cselekmény miatt nagyobb mozgásterük volt az alkotóknak, sokféle fantáziadús újítással találkozhatunk. Ezek egy része jópofa (a vízen is közlekedő egységek, az alienek viselkedése), másik részük kissé esetlen (a technológiai mátrix, vagy a kissé túlbonyolított győzelmi szcenáriók), de az biztos, hogy rengeteg felfedeznivaló van a játékban. És persze napokat el lehet tölteni vele (még ha a játékidő viszonylag vaskos része azzal megy el, hogy várjuk, hogy lépjen a gép), mindenki kitapasztalhatja a nyerő taktikát és a számára szimpatikus irányzat működését. Van multiplayer mód is, de egy körökre osztott stratégiát inkább LAN-on érdemes nyomni — ha már — de egy hosszú hétvégét biztos be kell áldozni egy fordulatos meccs kedvéért, tehát ezt inkább csak a nagyon elszánt arcoknak javasolnám. A hanghatások viszonylag jók, próbál a zene is illeszkedni a cselekményhez, de fel nem tudnám idézni, annyira jelentéktelen. A grafika olyan, amilyen, itt nem ez a lényeg, hanem a játékmenet összetettsége és az, hogy mint bármelyik Civ, a Beyond Earth is végtelen számú alkalommal újrajátszható. És mindig tud újat mutatni.

Pro:

  • Hetekre, hónapokra leköti az embert
  • Sok új funkció és fantáziadús lehetőség
  • Többféle befejezési lehetőség

Kontra:

  • Hetekre, hónapokra leköti az embert
  • Lassan lép a gép
  • Túl bonyolult győzelmi lehetőségek

75

A Civilization Beyond Earth PC-n érhető el.

Azóta történt

Előzmények