Like a Dragon: Infinite Wealth teszt

A régebben Yakuza néven futó sorozat a nyolcadik fejezetében megint óriásit váltott: Japán nagyvárosok piroslámpás negyedeiből Hawaii paradicsomi világába tette át a székhelyét!

Aloha!

A cikk spoileres a korábbi Yakuza- és Like a Dragon-epizódok fordulataival kapcsolatban!

Kevés játék foglalkozik a győzelem következményeivel. Megöltük a sárkányt, kiszabadítottuk a hercegnőt, és megmentettük a királyságot; felrobbantottuk az űrhajót, móresre tanítottuk az idegeneket, megakadályoztuk a bolygóégetést; megtaláltuk a bombát, lelepleztük az összeesküvést, elkaptuk a terroristát. Jöhet a megkönnyebbülés, az öröm, a stáblista – és persze annak végén klisészámba menő gyakorisággal felvillan valami újabb veszély a horizonton, amellyel majd a következő részben lehet leszámolni. Az iram a legtöbb akciójátéknál olyan elsöprő, hogy nincs idő kiélvezni a győzelmet – vagy legalább elmorfondírozni azon, hogy a világban véres ösvényt vágott hadjáratunk pontosan miként változtatta meg a főszereplőkön túli világot. És bár ezen a téren a korábbi Yakuzák, az újabb Like a Dragonok az átlagnál jobban muzsikáltak, így is több tucat elvarratlan szál maradt a sok-sok bunyót kísérő porfelhő mögött. Az Infinite Wealth végre felhasználja a radikális környezetváltást, és nem csak a két ikonikus főhős életének következő, akcióban és árulásban igen gazdag fejezetét meséli el, de ennek során felgöngyölíti a korábban elhagyott sztoriszálakat is.

Az Infinite Wealth e régről felhánytorgatott narratív elemeken túl elsősorban három korábbi epizód történetére épít: a sorozat első korszakát lezáró Yakuza 6 az egyik, amely a legendás Kazuma Kiryu utolsónak tűnő nagy kalandját mesélte el. A yakuzák újkori történetében többször is meghatározó szerepet játszó harcos e játék végén szerettei védelmében megrendezte saját halálát, és innentől kezdve a Daidoji nevű titokzatos szervezet ügynökeként, álnéven dolgozott tovább. Az ő történetét folytatta a nemrég megjelent Gaiden, amelyben megtörtént a lehetetlen: az Omi szövetség és a Tojo klán vezetői összefogtak, és feloszlatták a yakuzák e két meghatározó csoportját, elindítva ezzel az egész rendszer összeomlását, 30 ezer yakuza hirtelen otthontalanná válását. Természetesen Kiryu ebből a fontos eseményből sem marad ki, ám még a végső, diadalmas pillanatai sem tudták feledtetni, hogy hősünk napjai meg vannak számlálva: testét rák támadta meg, a közelgő halál fenyegetése pedig előhozta a máskor oly sztoikus karakter érzelmesebb oldalát is.


[+]

Kiryu persze nincs egyedül: az oly sok változást hozó hetedik epizód, többek között új főszereplővel is jelentkezett. A szénaboglya hajú Ichiban Kasuga azonnal közönségkedvenccé vált – egyszerűen nem lehet nem kedvelni ezt a mafla alakot, aki legszebb éveit, élete csaknem felét a rácsok mögött töltötte egy el általa nem követett gyilkosság miatt, ám kiszabadulását nem megkeseredve, hanem végtelen optimizmussal a szívében élte meg. Ichiban első játékában egy árulást és egy majdnem halálos mellkas-lövést követően Yokohamában találta magát, és egy hajléktalan-táborból indulva kellett szembeszállnia korrupt politikusokkal, legalább három ország bűnözői csoportjaival, illetve a sorozat talán legelborultabb mellékfeladataival.


[+]

A pár nap múlva megjelenő Infinite Wealth az, ahol ezek a szálak végre összeérnek: az egyre betegebb Kiryu a Daidoji megbízásából érkezik Honoluluba, Ichiban pedig azért, mert Japánban igencsak kezd szorulni körülötte a hurok. A napjait a hirtelen munka nélkül maradt, a civil képesítéssel, vagy akár csak jó modorral általában nem rendelkező yakuzák életének jobbá tételével töltő Ichibant egy vtuber manipulatívan kommentált videója nyomán kirúgják munkahelyéről, így szinte kapóra is jön neki, mikor egykori yakuza-felettese, Sawashiro, őt is Hawaii-ra küldi. Az ő ügye jóval személyesebb, mint Kiryu ügynöki feladata: mint kiderül, a rendkívül komplex múltú Ichiban által nem ismert édesanyja Sawashiro szerint a trópusi szigeten él, és épp ideje lenne, hogy találkozzanak.

A szériát ismerők számára talán közhely-számba megy, hogy a háttérben zajló események sokkal komplexebb hálózatot alkotnak, mint amiről a játék indulásakor – vagy mondjuk a harmincadik játékóránál – tudomásunk van. Az például Yakuza-szinten teljesen természetes, hogy a vakációhangulatban Honoluluba érkező Ichibant előbb taxisofőrje próbálja meg kirabolni (meghökkentő módon felzabálva a címet tartalmazó borítékot), aztán pedig egy csinos nő drogozza be és hagyja pucéran a Waikiki strand kellős közepén – de aztán egyre több kérdést vet fel, hogy hol is tartózkodik a keresett hölgy, Akane. Sőt, ennél még érdekesebb az, hogy miért keresi ugyanőt a sziget helyi erők által üzemeltetett bűnbandája, a Barrakuda, vagy a meleg szövetkabátokhoz és feszítővasához is betegesen vonzódó Yamai nevű rosszarcú japán alak mini yakuza-csoportosulása. De ha már itt tartunk: vajon Kiryu titokzatos megbízása vajon miért irányul ugyanígy Akane felkutatására?


[+]

Természetesen a történet további konkrét eseményeiről nem fogom lerántani a leplet, de annyit mindenképpen érdemes elmondani, hogy az Infinite Wealth a sorozatban korábban nem használt megoldásokat is felhasznál. Az például remekül működik, ahogy az óceán mindkét partján zajlanak az események – Yokohamába, sőt, később Tokióba is visszarángatnak minket az ott történtek, merthogy a hirtelen munka nélkül maradt, a civil életbe beilleszkedni kevéssé tudó yakuzák ügye nem csak a felvezető órákban lesz fontos téma karaktereink számára. Szintén érezhető változás, hogy most már nem különül el úgy a központi történet morc komolysága, és a mellékfeladatok (jó értelemben vett) baromság-áradata. Ichiban és Kiryu központi történetében is akadnak vidám részek – Ichiban udvarlási próbálkozásai például kolosszális jeleneteket eredményeznek. És bár az vitathatatlan, hogy ismét rengeteg állatságot hoznak a mellékküldetések, illetve egyéb mellékes tennivalók, most már azért itt is vannak komolyabb mondanivalóval rendelkező fejezetek is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Tales of Arise: Beyond the Dawn DLC teszt

    Több mint két hosszú esztendő telt már el az Arise megjelenése óta – és ki tudja miért, a fejlesztők most rukkoltak elő japán szerepjáték első DLC-jével.

  • Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name teszt

    A tempó elképesztő: egy év alatt három Like a Dragon-játék is megjelenik! A Gaiden a második ezek közül, és ebben a már eltemetett főszereplő, Kazuma Kiryu tér vissza.

  • Fate/Samurai Remnant teszt

    A valódi történelmi személyiségek megdöbbentő újraértelmezésével hírnévre szert tett Fate-sorozat ezúttal a szamurájkorba látogat – és igen, Miyamoto Musashi sem pont úgy néz ki, mint gondolnád!

  • Like a Dragon: Ishin! teszt

    Közel egy évtizede, a PS4 rajtjához időzítve jelent meg Japánban a Yakuza-széria e XIX. században játszódó mellékszála – a mostani remake-láz viszont ezt is felszínre hozta.