Persona 3: Reload teszt

Új év, új Persona 3 – rendben, ezt a frázist kizárólag idén lehet elsütni, de ettől még tény marad: a tavalyi HD-kiadás után most teljes remake képében jelenik meg a Persona-forradalom elindítója.

Verziókövetés

Évtizednél is több időbe, rengeteg munkába, és sok-sok rajongói lelkesedésbe került, de az egykor a Japán legfurább játékai között számon tartott Persona-sorozat mára tényleg a mainstream részének számít. Még ha valakit teljesen hidegen is hagyna a japán középiskolás élet és a démonvadászatban gazdag másvilági nyomozások izgalmas keveréke, az alapokkal feltehetően még ő is tisztában van. És bár az első áttörést a Persona 4 érte el, igazi sikerjátékká pedig az ötödik rész vált, az ezt a stílust eredetileg kitaláló Persona 3 sem lehet teljesen idegen a játékosok jelentős részétől – már csak azért sem, mert szinte napra pontosan egy éve jelent meg ennek a felvonásnak a legutóbbi verziója. A tavalyi Portable és az új Reload azonban ugyanannak a történetnek két, szinte teljesen eltérő prezentációját jelenti – az egy HD-újrakiadás volt, ez pedig egy teljeskörű remake.

Hogy az eltérő verziók közti különbségeket tovább fokozzák, a Persona 3-ból már akkor is három, tartalmilag komolyan eltérő verzió született, amikor a mai konzolok még ötletszinten sem léteztek. Az optimális, mindenkit kielégítő megoldás valószínűleg az lett volna, ha az eltérő változatok extráit mind összevonják, és a Reloadban megjelenik az Answer nevű hosszú epilóg-fejezet, illetve az opcionálisan választható női főszereplő is. Az Atlus fejlesztői azonban másként gondolkodtak – explicit módon az eredeti, mindenféle alcím nélküli kiadást dolgozták most fel, így az azt követően készült fontos tartalmak nem képezik részét a most megjelenő Persona 3 Reloadnak.


[+]

Bár a magam részéről a saját eseményekkel és barátokkal rendelkező női főszereplőt kifejezetten hiányolom, a Reload tartalmára még így sem lehet panaszkodni. Én 45 játékóránál járok, és az évzáró dolgozat még mindig több hónapnyi távolban van – merthogy természetesen a Persona 3 is egy (japán, tehát áprilisban kezdődő) iskolaévet dolgoz fel. A sorozat ismerői azon sem fognak meglepődni, hogy hősünk ezúttal is egy máshonnan ideköltözött, tehát új környezetbe csöppenő figura lesz. Az általunk elnevezhető srác (ha valami jó nevet keresnél neki, az anime-feldolgozásban Makoto Yukinek hívják) ugyanúgy utolsó előtti évét kezdi meg a Gekkoukan gimnáziumban, mint ahogy a többi Persona-főszereplő is ezt az osztályt végzi. És ahogy azt a szériától megszokhattuk, iskolai előmenetele és baráti kapcsolatainak ápolgatása ugyanúgy a játékos feladata, mint a démonokkal teli nyomozás egy bizarr, másik világban.


[+]

Ami hősünk „civil” életét illeti, gyakorlatilag ugyanazok a lehetőségeink és megkötéseink vannak, mint az újabb részekben: a vasárnapot és az ünnepeket leszámítva a délelőttöt elviszi az iskola, a délután és az este viszont két szabadon eltölthető időszakot jelent. Bár a diákmunka, a három, nem a harcokhoz kötődő tulajdonságunk fejlesztése (talán meglepő, de a játékterem a legjobb hely erre), a bevásárlások és a démonfúziós ügyek intézése is viszi az időt, a legtöbb figyelmet természetesen ezúttal is a social linkek, vagyis a baráti viszonyaink kapták. Míg a két újabb Persona-játékban ezek közül a csapattársainkkal ápolt kapcsolataink a messze legfontosabbak, addig itt ők ezen a téren kicsit el vannak hanyagolva – első társunk, Junpei például teljesen hiányzik közülük, és a többieket is csak igen későn tudjuk elkezdeni, Mitsuru social linkje például csak november végén válik elérhetővé. Ezen kicsit javítandó a Reload új társalgásokat vezet be társainkkal, amelyeket végignézve különféle harci bónuszokat nyithatunk meg.


[+]

A játék világa, vagyis Tatsumi Port városa egyébként kellemes átmenetet jelent a Persona 4 vidéki belassulása, illetve az ötödik rész tokiói nyüzsgése között. Bár az egyes helyszínek nem túl nagyok, meglepően sok üzlet, klub, étterem és más intézmény vár ránk, főleg a metróállomások környékén és persze a helyi bevásárlóközpontban. Radikális meglepetésekre az újabb játékok ismerői e téren nem számíthatnak – itt is van például hamburgerzabálási kihívás az igazán bátraknak, lehet zöldséget termeszteni a kollégium tetőszintjén, és vasárnap reggel itt is lehet a tévés esztrádműsorból cuccokat rendelni. A fegyvernepper ezúttal az egyik helyi rendőr, a jós a diszkóban szolgáltat, a démonokkal foglalkozó Velvet Room bejárata pedig a Paulownia Mall hátsó folyosójáról nyílik – a részletek mások, a recept ismerős.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Persona 3 Reload - Íme az első tesztek

    A franchise harmadik részének felújítása jött, látott és úgy tűnik, hogy bizonyított is.

  • Rising Lords teszt

    Középkori élet, ezúttal egy birodalmi terveket dédelgető újdonsült király szerepében – a Rising Lords gazdasági menedzserként és wargame-ként is megpróbál hódítani.

  • Apollo Justice: Ace Attorney Trilogy teszt

    A világ legkevésbé logikus jogrendszerében még a legegyszerűbb gyilkossági ügyek is fergeteges ügyvédbulivá növik ki magukat – Phoenix Wright visszatért, és haverokat is hozott.

  • Final Fantasy VII: Rebirth teszt

    Cloud és Sephiroth magánháborúja tovább folytatódik – és a kergetőzés ezúttal a városhatárokon kívül zajlik, némi kártyázással, napozással és chocobo-neveléssel egyetemben.

Előzmények

  • Like a Dragon: Infinite Wealth teszt

    A régebben Yakuza néven futó sorozat a nyolcadik fejezetében megint óriásit váltott: Japán nagyvárosok piroslámpás negyedeiből Hawaii paradicsomi világába tette át a székhelyét!

  • Tales of Arise: Beyond the Dawn DLC teszt

    Több mint két hosszú esztendő telt már el az Arise megjelenése óta – és ki tudja miért, a fejlesztők most rukkoltak elő japán szerepjáték első DLC-jével.

  • Fate/Samurai Remnant teszt

    A valódi történelmi személyiségek megdöbbentő újraértelmezésével hírnévre szert tett Fate-sorozat ezúttal a szamurájkorba látogat – és igen, Miyamoto Musashi sem pont úgy néz ki, mint gondolnád!

  • Persona 3 Portable teszt

    Az Atlus óriási számban pumpálja ki a régi-új Persona-játékokat minden ma releváns platformra – vajon mit tud nyújtani a PSP-ről 4K-ra húzott harmadik rész ma?